Magazín Plus

Jak připravit dítě na první školní den?

Jak připravit dítě na první školní den?

Prázdniny se přehouply do druhé poloviny a nový školní rok pomalu klepe na dveře. Pokud máte doma budoucího prvňáčka, jistě víte, že čas her záhy skončí a začne zápřah.

Jestliže vaše dítě chodilo zatím do mateřské školy, jeli jste víceméně ve volném režimu. Ze školky se dítě snadno omlouvá, a pokud dorazí o deset minut později, nic se neděje stejně jako v případě, kdy ho potřebujete vyzvednout „po o“. Ve škole je ale všechno jinak. Co je třeba udělat, aby váš potomek bez problémů zvládl nejen první den ve škole, ale i ty další?

Některé děti jdou do školy s nadšením, že vstoupí do světa dospělých. Jiné myšlenka na 1. září stresuje. Každopádně pro všechny prvňáčky je to den plný vzrušení a očekávání. Jaká bude paní učitelka, či pan učitel? Budu mít ve třídě kamarády a jak to vůbec zvládnu?

Motivujte svého prvňáčka

Před první cestou do školy by měl mít každý malý žáček pocit, že má někoho, o koho se může opřít – tedy o maminku s tatínkem. Proto je důležité, abyste s dítětem o všem mluvili. Vyprávějte mu, jak to bude ve škole vypadat, co ho tam čeká a že není žádný důvod k obavám. Rozhodně ho nestrašte a nemluvte o škole jako o nové a náročné situaci, naopak buďte pozitivní. Můžete zavzpomínat také na zážitky ze svého prvního školního dne a zdůraznit hezké chvilky, které jste ve třídě prožili. Dítě tak odbourá prvotní strach a začne se do školy těšit. Svého prvňáčka seznamte také s pravidly, která ho ve škole čekají. Například, že má poslouchat paní učitelku, nesmí nikoho překřikovat a nechá každého domluvit.

Příprava na školní režim

Přibližně týden před začátkem školy byste měli svého mrňouse převést z prázdninového režimu na lehce školní. Takže žádné ponocování nebo dlouhé vyspávání, které si mohl dovolit v létě. Kdepak! Pěkně zaveďte ranní buzení a večerku ve stanovenou hodinu – podobnou té, kterou budete muset dodržovat ve školních dnech. Cenu pro nejoblíbenějšího rodiče roku sice nezískáte, ale dítě si alespoň odvykne letnímu lenošení.

Správná aktovka a pomůcky

Co připravit prvňáčkovi do aktovky na první den školy? Začněte vhodnou školní taškou: měla by mít pevnou konstrukci, hodně kapes a přihrádek, snadno otevíratelné zámky či zip, reflexní odrazky na přední části i na boku, polstrovaná záda i řemeny, které by měly být dostatečně dlouhé a široké. Měla by také být co nejlehčí. A měla by se prvňáčkovi líbit. Do aktovky mu dejte penál s pastelkami a tužkami a další věci podle požadavků školy. Jistě už máte připravené desky na písmenka a číslice, sešity, obaly na sešity a malý notýsek. Počítejte rovněž s nákupem kufříčku na výtvarné potřeby, do kterého si bude ukládat vodovky, kelímek na vodu, hadřík, štětce a zástěru. Ve výbavě by neměl chybět pytlík na přezůvky, nové bačkůrky a láhev na pití. Hodí se i svačinový box. Někdy v listopadu pak přibude plnicí pero a zmizík.

Chce to pevné nervy

Po skončení prvního školního dne na dítě počkejte a proberte s ním, jak se mu ve škole líbilo a co zažilo ve třídě. V žádném případě ale nečekejte, že úderem 1. (letos 2.) září se z dítěte stane vzorný školáček s vždy pečlivě připravenou taškou, ořezanými tužkami a skvěle vypracovanými úkoly. Každé dítě má svůj rytmus, podle kterého je schopno fungovat. Proto byste se měli obrnit trpělivostí a dopřát svému prvňáčkovi dostatek času a potřebného klidu na adaptaci.