Magazín Plus

Na co nezapomenout, když vyrážíte na vodu?

Na co nezapomenout, když vyrážíte na vodu?

Vodácká sezóna je v plném proudu, a pokud se chystáte vyplout poprvé, možná se vám bude hodit pár našich rad.

Letos se na řeky vypravují opět desetitisíce kanoistů a raftařů a mezi nimi dozajista i množství nováčků, které čeká první křest vodou. Váš vodácký výlet může být nezapomenutelným životním zážitkem nebo noční můrou. Vše záleží na tom, jak se na něj připravíte a co si s sebou vezmete. Nechme teď stranou to, co vám zajistí vodácké půjčovny - tedy lodě, pádla, záchranné vesty nebo barely. My si teď řekneme, co by vám ve výbavě nemělo chybět.

Bez peněz (a dokladů) do hospody nelez

Doklady, hotové peníze a mobil s nabíječkou – to vše budete určitě potřebovat. Nezapomeňte si ale vše dobře zabalit do nepromokavých pouzder. Dnešní obaly jsou opravdu spolehlivé. Jen si je nezapomeňte přivázat k lodi, abyste po převrácení nemuseli smutně sledovat, jak se váš mobil sice drží na hladině, ale rychle mizí v peřejích.

Co na sebe

Záleží samozřejmě na počasí. A také platí, čím méně, tím lépe. Proč? To, co se nevejde do barelu, se totiž podle zákona schválnosti stejně namočí. Na týden stačí dvě trika s krátkým rukávem, jedny krátké kalhoty a jedny dlouhé na večerní posezení u táboráku, na spaní jedno pohodlné tričko, k tomu ponožky a spodní prádlo na každý den. V případě nepřízně počasí jistě oceníte pončo nebo pláštěnku, případně nepromokavou bundu s kapucí. Naopak do horkého letního dne se hodí klobouk či jiná pokrývka hlavy (pamatujte, že na vodě není možnost schovat se do stínu) a sluneční brýle s kvalitním UV filtrem. Vhod přijde také čelovka, kterou oceníte při večerním toulání po kempu nebo na noční cestě z hospody.
Myslete také na vhodnou obuv – na vodu se nejezdí v žabkách ani v crocsech. Pokud se převrhnete, jako první vám uplavou právě tyhle boty. Nejvhodnější jsou neoprenové boty nebo vodácké sandály.

Abyste se vyspali

Bez kvalitního spacího pytle vás čeká bezesná noc a spousta nepříjemných momentů, spojených s chladem. Proto se na vodu vybavte kvalitním spacákem. Nocleh na zemi zpříjemní karimatka, která vám poskytne tepelnou izolaci a oproti trávě nebo šiškám v lese i trochu toho pohodlí.

Samozřejmostí jsou i základní hygienické potřeby, jako je kartáček, zubní pasta, toaletní papír, mýdlo, malý ručník, hřeben, opalovací krém a v neposlední řadě i repelent. U vody často poletuje všelijaká havěť, zejména komáři, kteří dovedou být hodně otravní. Nic vám neznepříjemní plavbu a spánek tak jako tyhle pískající mrňavé potvory.

Bez koňadry ani ránu

Tento provaz v délce 8 – 10 metrů nesmí chybět na žádné lodi. Uvazuje se ke špicím lodi a slouží k ukotvení u břehu a přetahování lodí přes jezy a mělčiny. Své využití najde i při táboření na břehu, kdy poslouží třeba pro usušení mokrého oblečení. Také jím můžete přivázat k lodi svůj vodotěsný barel, abyste jej v případě převrhnutí následně ještě někdy našli. Určitě oceníte i multifunkční nůž, tzv. multitool, což je ostrá kudla, která je doplněna o množství vysoce kvalitního nářadí do kapsy. Úplně vždycky se hodí také igelitový pytel.
Ahoj!