Magazín Plus

Autem na dovolenou. Na co si dát pozor při dlouhých jízdách?

Autem na dovolenou. Na co si dát pozor při dlouhých jízdách?

Z vlastní zkušenosti jistě víte, jak může být cestování autem někdy úmorné. Pokud vás čeká delší cesta, jistě oceníte pár dobrých rad.

Cestu na dovolenou si můžete zkomplikovat už tím, že podceníte přípravu svého auta. Přitom důkladnou kontrolou a včasným servisem předejdete mnoha zbytečným problémům a ve výsledku si ušetříte čas a hlavně peníze. V zahraničí by vás totiž cena za asistenci v nouzi a následná oprava mohly vyjít hodně draho. Nejjednodušší variantou je svěřit před odjezdem auto odborníkům, aby provedli důkladný servis. Informovat je, že se chystáte na dovolenou a že potřebujete vůz ve vynikající kondici. Základní věci jako provozní kapaliny a povinnou výbavu můžete prověřit i sami. Velkou pozornost věnujte také vzorku pneumatik. Teď v létě platí ve většině zemí předpis minimální hloubky dezénu pneumatik 1,6 mm.

Těžké věci patří dospodu

Dále je důležité správně naložit do auta zavazadla. Pamatujte, že dospodu patří ta nejtěžší, která se nesmí při akceleraci, brzdění nebo zatáčení hýbat. Na plato zavazadlového prostoru nedávejte ideálně nic, maximálně něco velmi lehkého (mikinu nebo čepici). Těžší předměty by v případě nehody ohrozily posádku.

Kdy je vhodné vyjet?

Za volant usedejte odpočatí. Důležitou otázkou také je, kdy jet - zda v noci nebo přes den. V noci je výrazně menší provoz a posádku neohrožují ani sluneční paprsky. Na druhou stranu, ne každý se dovede soustředit na jízdu i pozdě v noci. Záleží tedy na vašich preferencích.

Nezapomínejte na přestávky

Bez ohledu na typ a kvalitu silnice či počasí je nezbytné pravidelně zastavovat po ujetí nejvýše tří hodin nebo dvou set kilometrů. Dodržování této rady je vhodné i v případě, kdy jako řidič nebudete pociťovat únavu. Dlouhá doba strávená bez pohybu za volantem totiž může způsobit křeče v nohou či rukou, bolest za krkem i napuchlé oči. Odpočiňte si, protáhněte se, udělejte pár kroků a zase jeďte – 15minutová zastávka bohatě stačí.

Stará dobrá klasika

Přestože máte ve voze navigaci, neuděláte chybu, když s sebou do auta vezmete také klasický papírový autoatlas. Pokud se navigace porouchá, je papírová mapa doslova k nezaplacení!

Jak se neukousat nudou

Dlouhou cestu vám zpříjemní hudba (a i když nejste Karel Gott, můžete si klidně prozpěvovat sami), děti určitě zabaví přenosné DVD přehrávače nebo hry typu slovní fotbal. S dětmi si ale budete muset plán cesty upravit podle jejich potřeb a nejspíš budete dělat i mnohem častější přestávky. Během jízdy nezapomínejte pít – ideální je ovocný čaj nebo voda, k jídlu pak kousek ovoce nebo celozrnná tyčinka. Nebudete tak unavení a tělo nebude mít tendenci „si pospat”. Před odjezdem si také ověřte platnost všech dokladů a zjistěte si rovněž povolené rychlosti v zemích, kterými budete projíždět. Samozřejmostí by mělo být i vhodné pojištění.