Průzkum: České rodiny žijí udržitelně. Šetří jim to peníze
75 % rodin s dětmi se snaží žít udržitelně. Vyplývá to z průzkumu Generali České pojišťovny. Více než polovina rodin se chová „zeleně“, protože je to výhodnější pro jejich peněženku. Ekologicky nejodpovědnější jsou rodiny s dětmi do tří let – nakupují z druhé ruky nebo používají ekologické čisticí prostředky.
I když si to mnohé české domácnosti neuvědomují, udržitelnost je běžnou součástí jejich každodenního života. Podle průzkumu Generali České pojišťovny a výzkumné agentury Ipsos se každá česká rodina podílí na odpovědném způsobu života alespoň jednou aktivitou – třídí odpad, šetří vodu nebo opravují věci místo jejich vyhazování. Vědomě udržitelně se pak snaží žít rovných 75 % dotazovaných českých rodin. „Pozorujeme, že se zásadně mění přístup lidí, kteří už nepovažují udržitelnost za pouhý moderní trend. Pouze 3 % domácností, které o sobě tvrdí, že žijí udržitelně, vnímají udržitelnost jako módní trend,“ říká Michal Straka z agentury Ipsos.
Myslíme na budoucnost – naši i planety
Proč rodiny žijí udržitelně? Průzkum ukázal, že si většina (70 %) spojuje udržitelnější chování především se snahou chránit životní prostředí pro budoucí generace. Více než polovina (57 %) se chová udržitelněji hlavně proto, že jim to pomáhá šetřit peníze. „Dodržování udržitelných návyků může domácnostem přinést úsporu v řádu několika tisíc korun ročně. Například efektivní hospodaření s potravinami nebo zodpovědné využívání zdrojů jsou maličkosti, které se ale ve výsledku mohou výrazně projevit na běžných výdajích každé domácnosti,“ upozorňuje Petra Nováčková, manažerka udržitelnosti z Generali České pojišťovny.
Na druhou stranu 25 % rodin udržitelnost vědomě neřeší, protože ji považují za finančně nebo časově náročnou, nebo nevěří, že jejich snaha má pro planetu smysl. Stranou pak jde, že část z toho, co rodiny při svém běžném chodu dodržují, se za udržitelné dá považovat. „Každý krok k udržitelnosti je důležitý – ale musí po něm následovat další. Dobrým měřítkem účinnosti takových kroků je spočítat si uhlíkovou stopu: Tam teprve poznáme, jestli naše snahy směřují tím nejpotřebnějším směrem – často je to spotřeba tepla nebo způsoby dopravy,“ říká Helena Továrková, ředitelka Nadace Veronica, která se zaměřuje na ochranu přírody, krajiny a životního prostředí.
Šetřit, ale efektivně a dlouhodobě
K udržitelnosti lze přistupovat i z dlouhodobého hlediska. Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak díky odpovědnějšímu chování ušetřit, je snížení spotřeby energií. Toho lze dosáhnout zejména úpravami a investicemi do bydlení, které přispívají k vyšší energetické efektivitě.
Většina domácností v posledních pěti letech realizovala některá opatření ke snížení své ekologické stopy. Mezi tři nejčastější patří využívání dešťové vody, například na zalévání zahrady (37 %), kompostování bioodpadu (32 %) a výměna oken za energeticky úspornější varianty (22 %).
Navzdory rostoucímu zájmu o obnovitelné zdroje energie instalovalo solární panely v posledních pěti letech pouze 8 % rodin. Důvodem může být složitost domluvy a realizace v bytových domech, ale i vyšší počáteční investice, přestože návratnost této technologie se s rostoucími cenami energií stále zkracuje. Vedle solárních panelů roste také popularita tepelných čerpadel a inteligentních systémů, které optimalizují využívání elektřiny. Významnou finanční pomocí mohou být v těchto případech dotační programy. „Ve většině případů je překážkou pro rodiny pořizovací cena těchto opatření. Je důležité dívat se na investice do budoucna a nechat si spočítat, jak se jim taková investice v dlouhodobém horizontu vyplatí. Pojišťovna takováto chytrá a udržitelná řešení umí běžně pojistit,“ dodává Nováčková.
Co bylo Vaší hlavní motivací k realizaci udržitelného opatření?
Ochrana životního prostředí, 20 % |
Zvýšení komfortu bydlení, 16 % |
Zvýšení hodnoty nemovitosti, 2 % |
Snížení nákladů na energie, 59 % |
Něco jiného, 3 % |
Malé děti jako motivátor udržitelnosti?
Životní fáze rodiny, její potřeby a možnosti mají velký vliv na její udržitelné chování. Podle průzkumu jsou v oblasti udržitelného chování nejaktivnější rodiny s dětmi do 3 let. Tyto rodiny častěji, než ostatní upřednostňují nákup oblečení z druhé ruky, využívají ekologické čisticí prostředky a v posledních pěti letech podnikly alespoň jedno udržitelné opatření ve svém bydlení. Téměř polovina z nich zachytává a využívá dešťovou vodu, kompostuje bioodpad nebo investovala do zateplení svého domova.
Tento trend souvisí nejen s ekonomickými úsporami, ale také s rostoucím důrazem na ekologickou výchovu a zdravé životní prostředí pro nejmenší děti. „Šetřit teplo jde v mnoha případech i bez investičních opatření – jen snížením teploty. Snadné je to pro lidi v rodinných domech, naopak v bytových domech to není vždy v jejich rukou,“ vysvětluje Helena Továrková.
Nejrozšířenější udržitelné návyky v českých rodinách
- Třídíme odpad (85 %)
- Zhasínáme světla, když opouštíme místnost (85 %)
- Používáme energeticky úsporné LED žárovky (79 %)
- Snažíme se neplýtvat potravinami (76 %)
- Šetříme vodou např. při sprchování (67 %)
- Sušíme prádlo na šňůře místo v sušičce (60 %)
- Opravujeme rozbité věcí místo okamžitého vyhazování (56 %)
- Používáme úsporné spotřebiče (52 %)
- Nakupujeme oblečení z druhé ruky (42 %)
O výzkumu:
Cílovou skupinou byly rodiny s dětmi do 25 let, celkem bylo dotázáno 1030 respondentů. Data byla převážena na reprezentativní rozložení českých domácností dle věku dětí. Výzkum probíhal v říjnu 2024 metodou online.