15.12.2022

PRŮZKUM: Oxymóron „teplá zima“ realitou? Češi věří, že jim mírné počasí přinese hlavně finanční úspory. Ekologická témata mezi lidmi zůstávají často s otazníkem.

Tu „pravou zimu“ by chtělo zažít 51 % Čechů, i kdyby je to mělo na výdajích za energii stát víc. Teplá zima může přinést finanční úspory, lidé se ale obávají ekologických a živelních pohrom. Čtyři z deseti Čechů jsou ochotni za pravou zimou cestovat. Minimálně jednou denně sleduje předpověď počasí 65 % Čechů.

Praha - Globální modely pro předpověď počasí jsou rok od roku přesnější. Pravděpodobnost jejich úspěšnosti se tak neustále zvyšuje. Nejnovější modely ukazují, že letošní zima by mohla mít v Česku mírnější průběh než obvykle. Co na to, že nás podle všeho čeká neobvykle „teplá zima”, říkají Češi? Podle aktuálního průzkumu Generali České pojišťovny, kterého se zúčastnilo více než osm stovek respondentů z celého Česka, se tři čtvrtiny z nich domnívají, že jim mírná zima přinese hlavně finanční úspory. Lidé ale vnímají i negativní dopady na přírodu nebo dopravu.

OČEKÁVÁNÍ A PŘEDSTAVY LETOŠNÍ ZIMY
Celkem 51 % Čechů čekává, že letošní zima bude skutečně mírnější. Nenechává je to ovšem chladnými. Lidé mají z teplé zimy spíše smíšené pocity (27 %), dva z deseti dotázaných ji vnímají pozitivně (23 %), naopak 17 % je z této představy vyloženě zklamáno. Obecně jsou s teplejšími zimními měsíci nejvíce spokojeni lidé ve věku 56-65 let (36 %). Čím mladší lidé jsou, tím méně teplejší počasí v zimě vítají. Zklamání z potenciálně vyšších teplot během zimy vyvolává zejména u mladé generace ve věkové kategorii 25-35 let (23 %). 
Jak si Češi představují „teplou zimu“? Spojují si ji především s tím, že bude více dní s teplotami nad nulou (61 %) a bude méně sněžit (41 %). Představují si ji hlavně jako období, kdy naroste počet deštivých (25 %), ale i slunečných dní (24 %). Třetina Čechů má přitom jasno v tom, že teplá zima se obejde zcela bez sněhu. 
„Pojištění motorových vozidel, majetku nebo úrazu samozřejmě počítá se všemi běžnými variantami projevů počasí. Ze zkušeností víme, že počasí v zimě ve všech podobách přináší pojistné události bez ohledu na rtuť teploměru,“ vysvětluje Jan Marek, tiskový mluvčí Generali České pojišťovny. Důležité je mít v rámci pojistné smlouvy ošetřená všechna relevantní rizika a především mít smlouvy aktualizované tak, aby pojistné částky odpovídaly aktuální situaci. 

PRAGMATICKÝ POHLED
Teplejší zima pro Čechy pak z globálního pohledu znamená, že jim zajistí hlavně finančí úspory (72 %), nicméně si uvědomují i skutečnost, že taková situace ohrožuje přírodu (62 %) nebo že přinese nižší riziko onemocnění a úrazů (41 %). 
Kdyby si Češi mohli vybrat, tak 51 % z nich zvolí tradiční „ladovskou zimu” se sněhem a mrazy, i kdyby je to mělo stát nějakou korunu navíc. Naopak nepatrně méně (49 %) je těch, kteří by preferovali teplejší zimu, která by sice znamenala ošklivé počasí, ale za to by jim ušetřila peníze právě na drahých energiích.
 
VÝHODY A NEVÝHODY MÍRNÉ ZIMY
Domácnosti v poslední době čelí problémům spojeným s vysokou inflací a s růstem cen energií. Podle průzkumu Generali České pojišťovny by teplá zima kladně ovlivnila životy lidí v podobě ušetřených peněz zejména za energie (71 %), výhody si lidé spojují také s oblastí dopravy (59 %). 
Pokud se předpovědi meteorologů naplní a tuhá zima opravdu nebude, ovlivní to pravděpodobně nejen peněženky. Negativní vývoj Češi kvůli teplejší zimě očekávají u životního prostředí (35 %), v oblasti psychiky (29 %) a rekreace či sportu (24 %). Naopak žádný vliv podle respondentů nebude mít netradiční průběh zimy na společenský a rodinný život nebo práci. 
Hrozeb v podobě živelních pohrom se obává třetina respondetů (33 %). V tomto ohledu mají největší strach ze sucha (40 %), záplav a povodní (26 %) a vichřice či tornáda (12 %).

OCHOTA KVŮLI TEPLÉ ZIMĚ NĚCO ZMĚNIT
Vyhlídky na teplou zimu nejsou Čechům sympatické a uvědomují si i rizika spojená s životním prostředím a ekologií oběcně. Jsou však připraveni takovým hrozbám čelit u sebe sama? 
V rámci průzkumu byli respondenti dotazováni, jak oni sami přispějí k tomu, aby se fenomén teplých zim nevracel? Nejvíce lidí je připraveno nějakou aktivitou přispět, ale nesmí to zásadně ovlivnit jejich finanční situaci (38 %). Následuje deklarace toho, že budou cíleně potlačovat takové chování, které povede k růstu teplot v Česku – byť by mělo jít o každodenní maličkosti (32 %). „V tomto tématu se ale také nejvíce ze všech odpovědí v průzkumu ukázalo, že lidé nemají zcela jasno, jak se na osobní úrovni ke globálnímu oteplování postavit. Nejvíce zde totiž volili odpověď „možná“,“ upřesňuje výsledky Jan Marek z Generali České pojišťovny.

CESTOVÁNÍ ZA PRAVOU ZIMOU
Průzkum zjišťoval také zájem Čechů vyrazit za zimními radovánkami mimo svůj domov. Pokud by tuto zimu bylo sněhu opravdu poskrovnu, čtyři z deseti Čechů (44 %) by byli ochotni cestovat za „ladovskou zimou“ jak v rámci Česka (21 %), tak i za jeho hranice (23 %). Není bez zajímavosti, že 42 % Čechů nejsou ochotní za sněhem a nízkými teplotami cestovat vůbec. 
Větší ochotu vyrazit za sněhem a zimou v rámci Česka deklarují ženy (24 %) než muži (18 %), zatímco cestu do zahraničí by upřednostnilo 23 % mužů oproti 18 % žen. 
Jasno mají Češi i v tom, kolik kilometrů jsou ochotni kvůli zimním radovánkám urazit. Nejvíce v průzkumu rezonovala vzdálenost do 200 km (28 %) a také do 500 km (14 %). Až průběh letošní zimy v Česku i Evropě ukáže, zda to bude stačit. 

PŘEDPOVĚDI POČASÍ JAKO KAŽDODENNÍ TÉMA
Předpověď počasí bývá jedna z nejvyhledávanějších informací a průzkum potvrdil, že pro Čechy je to zásadně důležité. Dvě třetiny z nich potvrzují, že sledují předpověď počasí alespoň jednou denně (65 %). Jako zdroj informací nejčastěji využívají internet, mobilní aplikace a televizi. Oblíbené je kombinování více zdrojů: obvykle internetu s televizí (28 %) či mobilní aplikací (28 %). Mnozí pak konfrontují informace z internetu pouhým pohledem z okna (26 %). 
Průzkum zjišťoval i parametry, které jsou pro Čechy  při sledování počasí důležité. Mezi vůbec nejsledovanější hodnoty patří teplota vzduchu, sněhová předpověď a předpověď klimatických jevů, jako jsou například déšť nebo mlha. Naopak na okraji zájmu stojí parametry jako jsou tlak, délka slunečního svitu či viditelnost.¨

On-line dotazování v listopadu roku 2022 proběhlo na vzorku 811 respondentů ve věku 18+

Zpět na tiskové zprávy