Průzkum: vedra a tropy v Česku jsou k (ne)vydržení
Češky a Češi si spojují pojem „vedro“ či „tropy“ nejčastěji s teplotami mezi 30-35° C. Jako „snesitelné“ označují lidé nejčastěji 3 za sebou jdoucí tropické dny. Obyvatelé Česka se během veder bojí více o své blízké a o domácí mazlíčky než o sebe. Lidé mají jasno: tropické dny jsou projevem klimatické změny.
Vysoké teploty, které do Česka s létem přicházejí, lidé nazývají různě – nejčastěji jako vedro či tropy. Meteorologové používají výraz „tropický den“ tehdy, když maximální teplota vzduchu dosáhne či překročí na některé z měřících stanic 30° Celsia. A počet těchto dní prokazatelně roste. Jen v loňském roce jich Česká republika zažila 57, v roce 2023 jich bylo 46 a v roce 2022 „jen“ 13. Nejvíce jich přitom měření zaznamenala v roce 2018 (70) a 2003 (67). Jde tedy o fenomén, se kterým je nutné počítat.
Jak Češi vnímají vedra a co do jejich životů přináší? To zjišťoval aktuální průzkum Generali České pojišťovny.
VEDRO UŽ PŘI 25 °C
Pojem „vedro“ nebo „tropy“ pro většinu Čechů znamenají teploty, které se pohybují v rozmezí 30-35 stupňů – uvedlo to 31 % dotázaných. Koresponduje to s metodikou, kterou uvádí Český hydrometeorologický ústav. Teplota 28 stupňů už představuje vedro pro 17 % respondenstva, pro dalších 25 % to je dokonce teplota ještě nižší – a to 25 stupňů.
Kolik takových tropických dní, kdy teploty překročí „třicítku“, lidé považují za snesitelné? Ukázalo se, že názory se poměrně liší, ale 21 % Češek a Čechů považuje za snesitelné 3 tropické dny. Hned 12 % ale přitom tvrdí, že je pro ně snesitelný i více než týden takových teplot.
KLIMATICKÁ ZMĚNA BEZ DISKUZE
Obyvatelé Česka jsou na vysoké teploty extrémně citliví a průzkum Generali České pojišťovny v tomto ohledu přinesl jasnou zprávu: až 75 % Češek a Čechů je přesvědčeno, že tropických dní více či méně v posledních pěti letech přibývá. Stejný vzorek respondenstva, tedy 75 %, pak tento nárůst veder dává do souvislosti s probíhající klimatickou změnou.
ZBRANĚ PROTI VEDRU
Jaká opatření Češi praktikují, aby vedra nebo chcete-li tropy zvládli? Stručně řečeno: zvyšují příjem tekutin (v 71 % případů), oblékají se do lehčích a vzdušnějších materiálů (56 %) a téměř každý druhý hledá útěchu v klimatizovaném autě (41 %). Používání větráků v místnostech pak stále převládá před využíváním klimatizací.
ACH TO POCENÍ
Čím Češky a Češi během veder nejvíce trpí? I na to hledal průzkum Generali České pojišťovny odpovědi. A tady jsou: nadměrné pocení postihuje 45 % dotázaných, únavu pociťuje 37 % lidí. Pětici nejčastějších nepříjemných projevů doplňuje ještě obecně zhoršená fyzická kondice (20 %) a intenzivní pocit žízně (17 %). Bez zajímavosti není 12 % odpovědí, kde respondenstvo uvádí, že ho během veder netrápí vůbec nic.
OBAVY O BLÍZKÉ I ZVÍŘATA
Pokud se podíváme na to, o koho nebo o co mají Češky a Češi největší obavy během tropických dní, výsledky jsou velmi výmluvné. Celých 60 % se během nich obává zejména o svoje blízké – tedy členy rodiny a přátele. Dalších 29 % uvádí, že se jejich obavy pojí zejména s domácími mazlíčky, a to dokonce více než o samy sebe (26 %). Pětina lidí pak má vedra spojená s problematikou lesních požárů a dalších 21 % svoje obavy spojuje s vodními zdroji – tedy s poklesem povrchové i podzemní vody.
TROPY V ZAHRANIČÍ STÁLE LÁKAJÍ
Mohou být vedra v tuzemsku důvodem, proč rezignovat na exotickou dovolenou u moře – tedy v lokalitách, kde jsou vedra něčím zcela běžným a mnohdy s výrazně vyššími teplotami? Průzkum Generali České pojišťovny tlumočí názory obyvatel Česka jasně: letní dovolenou si ujít nenechají – v 63 % případů pro ně vedra nejsou důvodem, proč si nechat ujít dovolenou u moře. Nicméně 37 % má přesně opačný názor. Je otázkou, zda počet tropických dní bude do budoucna toto procento dál navyšovat.
Průzkum pro Generali Českou pojišťovnu v červnu 2025 provedla na reprezentativním vzorku v on-line dotazování agentura Perfect Crowd. Šetření se zúčastnilo 612 respondentů ve věku 18+.