15.06.2022

Soutěž na podporu udržitelného podnikání SME EnterPRIZE vyhrála firma z jižní Moravy, která vyvíjí už 27 let zařízení na čistění vody

Generali Česká pojišťovna soutěží SME EnterPRIZE podporuje udržitelné podnikání u malých a středních českých firem. První místo si odnesla společnost IN - EKO TEAM s.r.o., která na jihu Moravy vyvíjí vodohospodářská zařízení k čištění vody. Druhé místo získaly SADY SV. PROKOPA, s.r.o., kde propojují udržitelné zemědělství se sociální prací. Třetí příčku obsadil CYRKL Zdrojová Platforma, s.r.o. se svým digitálním odpadovým tržištěm. Druhého ročníku soutěže se zúčastnilo téměř 90 firem z celé republiky.

Generali Česká pojišťovna vyhlásila výsledky 2. ročníku soutěže SME EnterPRIZE. Jejím záměrem je ocenit malé a střední firmy, které v rámci svého podnikání dodržují a prosazují zásady udržitelnosti, a mají tak pozitivní dopad na oblast životního prostředí.

„Letos jsme se znovu přesvědčili, že udržitelnost není jen módní nálepkou, ale v podnikání dnes již nutností proto, aby firma mohla být dlouhodobě úspěšná. V Česku máme velkou spoustu skvělých podnikatelů, kteří v této oblasti dosahují pozoruhodných výsledků. Letošní finalisté jsou přesvědčivými důkazy,“ komentuje letošní ročník Roman Juráš, generální ředitel Generali České pojišťovny.

VÍTĚZOVÉ A FINALISTÉ

Do letošního ročníku soutěže SME EnterPRIZE se přihlásilo bezmála 90 firem z celého Česka, které se odbornou porotu snažily oslovit svými udržitelnými obchodními modely, inovacemi nebo udržitelným podnikáním.

Ze dvou předkol postoupila do finále desítka společností, z nichž porota určila konečné pořadí:

1. místo: IN - EKO TEAM

2. místo: SADY SV. PROKOPA

3. místo: CYRKL – Zdrojová Platforma

Vítězové získávají finanční podporu na rozvoj svého podnikání, mediální podporu pro zviditelnění svých aktivit a díky mezinárodnímu formátu soutěže i možnost vytváření obchodních příležitostí na zahraničních trzích. Slavnostní finálové vyhlášení soutěže ukázalo, že významným pozitivním efektem soutěže SME EnterPRIZE je také networking mezi účastníky.

Každoročně zemře v důsledku znečištěné vody více než 1 000 000 lidí a více než 2 miliardy lidí po celém světě nemá přístup k bezpečné vodě. Vítězná firma letošního ročníku soutěže, IN - EKO TEAM, vznikla v polovině devadesátých let právě proto, aby se zasadila o rozšíření kvalitní vody na zemi prostřednictvím výroby zařízení pro čištění odpadní vody, která nabízí vládám, soukromníkům i průmyslovým firmám. Všechna zařízení jsou výsledkem vlastní vědecké a výzkumné činnosti a vlastní výroby. Firma spolupracuje na vývoji se startupy a řadou univerzit. Veškeré poznatky a zkušenosti z oboru filtrace vody společnost využívá k dalšímu vývoji efektivních inovačních zařízení.

Právě vlastní výzkumnou a inovační činnost firmy a také to, že s udržitelným podnikáním začala už v 90. letech, kdy téma ekologické udržitelnosti tak silně nerezonovalo, ocenila porota soutěže. „Oceňujeme vizionářství zakladatelky Evy Komárkové – už v polovině devadesátých let vsadila na technologie na čištění vody. Příběh její firmy nás přesvědčil, že podnikání opravdu založila proto, aby prospívala jak společnosti, tak životnímu prostředí. Firma od té doby vybudovala stabilní byznys u nás i v zahraničí, staví na vlastním výzkumu a vývoji, spolupracuje s univerzitami i startupy. Udržitelnost se navíc prolíná do celého chodu firmy, včetně využívání obnovitelných zdrojů energie,“ popisuje závěry poroty její předsedkyně Helena Továrková, ředitelka Nadace Veronica.

Druhé místo si odnesly jihočeské SADY SV. PROKOPA. Revitalizované historické jablečné sady propojují tradice předků a moderní poznatky a technologie. Hospodaří s důrazem na zachování a rozšíření biodiverzity a v následném procesu zpracování a nabídky produktů aplikují ohleduplné a udržitelné postupy. Ekologické zemědělství ve společnosti propojují se sociální složkou. Třetinu pracovních úvazků tvoří osoby se znevýhodněním.

Tým kolem Sadů svatého Prokopa nás zaujal svou energií a zápalem pro věc. Moderní ekologickou produkci v sadech propojili se sociální prací do ojedinělého příkladu sociálního zemědělství u nás. Jejich podnikání je jasně ukotveno v regionu, a přesto mají i ambiciózní plány na rozšíření. Myslí taky na vzdělávání a osvětu a jejich práce si rozhodně zaslouží ocenit,“ zdůvodňuje druhé místo Helena Továrková.

Na třetí místo porota zařadila společnost CYRKL – Zdrojová Platforma. V současné době jde o největší recyklační platformu pro obchodování s průmyslovým odpadem a recykláty v Evropě. Odpad se díky ní stává cenným a obchodovatelným zdrojem. Díky platformě se daří ušetřit miliony tun materiálu, který by jinak z velké části končil ve spalovnách nebo na skládkách. Platforma disponuje vlastním unikátním matchmaking algoritmem založeným na AI/machine learning. Propojování obchodních partnerů, původců odpadu a recyklátorů tedy probíhá automaticky za pomoci nejmodernějších technologií, strojového učení a datové analýzy.

Každý, kdo se o udržitelné podnikání alespoň trochu zajímá, už o Cyrklu musel slyšet. Unikátní platforma mění odpady ve zdroje a učí firmy vidět v nich hodnotu. Rychle expanduje po Evropě, počítá uživatele v tisících a věříme, že svůj potenciál v budoucnu promění v úspěšný byznys,“ popisuje Helena Továrková.

Kromě finanční výhry a titulu získala firma, která se umístila na prvním místě, možnost reprezentovat české udržitelné podnikání na celoevropském finále soutěže, které proběhne v září v belgickém Bruselu.

Na sdíleném 4.-10. místě se pak (v abecedním pořadí) umístily společnosti:
Agdata s.r.o.

Energy financial group a.s.

K A M A spol. s r.o.

Lavandia s.r.o.

Opravárna s.r.o.

Recycling J&F, s.r.o.

Zemědělská akciová společnost Mžany, a.s.
 

MEZINÁRODNÍ ROZMĚR

České kolo soutěže je součástí mezinárodního klání SME EnterPRIZE, které pořádá pojišťovací skupina Generali. V roce 2022 je do něj kromě České republiky zapojeno ještě dalších osm evropských zemí (Maďarsko, Německo, Rakousko, Itálie, Francie, Španělsko, Portugalsko a Chorvatsko).
Účastníci v jednotlivých zemích přitom mohou soutěžit ve třech kategoriích udržitelného přístupu, kdy má jejich podnikání pozitivní dopad na zdraví a spokojenost zaměstnanců (a jejich rodin), na životní prostředí a dále na rozvoj komunit.

Kompletní informace o mezinárodní soutěži jsou k dispozici na www.sme-enterprize.com

POROTA SME EnterPRIZE 2022

Helena Továrková – ředitelka Nadace Veronica, předsedkyně poroty

Viktor Třebický – CI3, člen poroty

Renata Kučerová – Mendelova univerzita v Brně, členka poroty

Nina Bočková – Vysoká škola ekonomická, členka poroty

Jindřich Špička – Vysoká škola ekonomická, člen poroty

Alena Stiborová – senior manažerka zemědělského pojištění GČP, člen poroty

Martin Flajšar – ředitel produktového managementu podnikatelského pojištění GČP, člen poroty

Vojtěch Malina – CEO CleverFarm a loňský vítěz soutěže, člen poroty

Zpět na tiskové zprávy