Pojištění domácnosti vs. nemovitosti jasně a přehledně

Když se řekne pojištění majetku, mnoho lidí automaticky pomyslí na ochranu domu nebo bytu. Málokdo si však uvědomí, že existují dvě rozdílná, ale navzájem se doplňující pojištění: pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. V tomto článku vám objasníme, v čem se liší, kdy které potřebujete a proč se jejich kombinace vyplatí.

6 minut čtení
Obrázek ke článku Pojištění domácnosti vs. nemovitosti jasně a přehledně

V tomto článku vám objasníme, v čem se liší, kdy které potřebujete a proč se jejich kombinace vyplatí.

Co je pojištění nemovitosti?

Pojištění nemovitosti se vztahuje na stavbu jako celek – tedy obvodové zdi, střechu, podlahy, okna, dveře, ale i stavební součásti, jako je zabudovaná kuchyňská linka nebo kotel. Pod tuto pojistku spadají také vedlejší stavby (například garáže, kůlny, bazény či oplocení) a některé pevně připojené technologie, například fotovoltaické elektrárny nebo tepelná čerpadla.

Tento typ pojištění je vhodný pro vlastníky domů, bytů, chat nebo chalup.

Rizika krytá pojištěním nemovitosti typicky zahrnují:

  • škody způsobené živly (požár, vichřice, tornádo, krupobití, povodeň, sesuv půdy apod.);
  • vodovodní škody (únik vody, prasklé potrubí);
  • vandalismus, sprejerství a další škody spojené s konstrukcí stavby

TIP: Vylepšené pojištění Můj majetek 2.0 od Generali České pojišťovny přináší dosud nevídané možnosti pojistné ochrany i benefitů včetně možnosti sjednat plné krytí pro nemovitost. Vyzkoušejte snadné sjednání pojištění online a získejte 23% slevu při uzavření smlouvy.

Co je pojištění domácnosti?

Pojištění domácnosti kryje movité vybavení interiéru, tedy nábytek, spotřebiče, oblečení, elektroniku, sportovní vybavení a další věci běžného užívání.

„Z pojištění domácnosti uhradíme například i výdaje za zkažené potraviny v mrazáku či znehodnocené léky a potraviny v ledničce při přerušení dodávky elektřiny způsobené závadou na straně dodavatele. V rámci připojištění můžete získat plnění i za odcizenou zahradní techniku či poškozenou přenosnou elektroniku (mobilní telefon, notebook apod.) nebo sportovní vybavení,“ uvádí produktová manažerka Kateřina Burclová.

Pojištění domácnosti kryje situace v důsledku:

  • požáru, povodně, krupobití, atmosferické srážky;

  • krádeže, loupeže, vandalismu;

  • škod způsobených přepětím či zkratem;

  • vodovodní škody a náhrada výdajů za ztrátu vody;

  • poškození spotřebičů chytré domácnosti a další situace.

TIP: K pojištění domácnosti lze sjednat i připojištění cenností (např. šperky, umění, starožitnosti) nebo movitých věcí uložených mimo byt (např. v garáži či kočárkárně).

Pojištění domácnosti a nemovitosti přehledně

  Pojištění nemovitosti Pojištění domácnosti
Co chrání konstrukci a technické části stavby movité vybavení domácnosti
Krytí živelných škod ano ano
Možnost připojištění vedlejší stavby, fotovoltaika cennosti, věci uložené mimo byt
Vztahuje se na rekonstrukce ano (po nahlášení a aktualizaci údajů) ne

 

Nechte si spočítat pojištění majetku od Generali České pojišťovny a získejte slevu při sjednání pojištění online: sjednat nové pojištění majetku.

Kolik stojí pojištění a jak ho sjednat?

Cena pojištění domácnosti a nemovitosti závisí na hodnotě majetku, rozsahu krytí, lokalitě a zvolené spoluúčasti. Pro rychlý výpočet doporučujeme využít online sjednavač na stránkách Generali České pojišťovny. U nových smluv automaticky nabízíme indexaci pojistné částky, což pomáhá předcházet podpojištění.

„Pokud například rekonstruujete nebo pořizujete nové vybavení, je vhodné smlouvu bez odkladu aktualizovat, aby v případě škody pojistné plnění odpovídalo skutečné hodnotě majetku,“ doplňuje produktová manažerka Kateřina Burclová.

Pojištění majetku

Kdy využijete pojištění majetku? Příklady z praxe

Poškození nemovitosti požárem

Dojde-li ke zkratu ve fotovoltaickém systému a následnému požáru, pojištění nemovitosti kryje škody na střeše, konstrukci i technologiích, jako jsou například fotovoltaika, tepelné čerpadlo či kotel. Pojištění domácnosti pak pokryje nábytek, elektroniku a další vybavení interiéru, které poškodil požár či hasební pěna nebo voda.

Sousedem vytopený byt

Pokud soused zapomene vypnout vodu a vytopí váš byt, pojištění domácnosti pomůže s úhradou za poškozené vybavení – například koupelnový nábytek či pračku. Pokud dojde i k poškození stavebních prvků, jako je podlaha nebo obklady, uplatní se zároveň pojištění nemovitosti.

Vloupání do bytu

V případě, že dojde k vloupání, pojištění domácnosti vám pomůže s náhradou za odcizené nebo poškozené věci. Pokud zloděj poničí vstupní dveře, zámek nebo okna, uhradíme vám i tyto škody.

TIP: Bez průtahů – přes 90 % případů vyřešíme do druhého dne, pak ihned posíláme peníze.

Obě pojištění mají svůj účel, společně chrání na maximum

Ideální ochranu získáte kombinací pojištění nemovitosti, které kryje stavební součásti, a pojištění domácnosti, jež se vztahuje na vybavení a osobní věci.

Online sjednání pojištění Můj majetek 2.0 od Generali České pojišťovny je rychlé, transparentní a jednoduché. Ochráníte s ním nemovitost, ale třeba i svou chytrou domácnost či fotovoltaické vybavení. Sjednejte si pojištění online nebo přijďte na schůzku s jedním z našich poradců, který vám pomůže vybrat a optimálně nastavit pojištění majetku.

Mohlo by vás zajímat:

---

* Obsah článků je pouze informativní a neměl by být považován za profesionální poradenství v oblasti pojištění. Pokud potřebujete odbornou radu, obraťte se na některého ze zkušených poradců v rámci sítě Generali České Distribuce vyhledat poradce.