Mazlíček – pojištění psů a koček prošlo po 15 letech zásadní obměnou a nabízí dosud nevídaný rozsah pojistné ochrany i služeb
Kompletně nové parametry a pojistné limity v případě pojištění léčení úrazů a nemocí. Nově pojištění kryje i nadstandardní náklady na léčení – např. hospitalizaci, rehabilitaci, alternativní léčbu nebo speciální potravu. Premiéru v segmentu pojištění domácích mazlíčků představují rozsáhlé asistenční služby. Pojištění platí po celé Evropě.
Skupina Generali přispěje na pomoc lidem zasaženým zemětřesením v Turecku a Sýrii
Skupina Generali poskytne okamžitý příspěvek 500 000 eur. Dalších 20 000 eur společně přidávají Generali Česká pojišťovna a Generali Poisťovňa. Pomoc poputuje přes neziskové organizace operující přímo na místě katastrofy.
Nejsilnější zemětřesení v Turecku od roku 1939 v kombinaci s aktuálně drsnými povětrnostními podmínkami na místě, jež doprovází i pokračující epidemie cholery, vážně ovlivňují životy miliónů lidí v zasažených oblastech. Ti jsou nyní závislí na humanitární pomoci z celého světa.
V reakci na tuto katastrofu mimořádného rozsahu se skupina Generali rozhodla přispět darem ve výši 500 000 eur, a to fondu UNICEF. Ten v zasáhnutých oblastech přímo působí a pomáhá při záchranných pracích, zabezpečuje dodávky potravin, pitné vody, oblečení, zdravotnických a hygienických potřeb a také obstarává dočasné přístřeší pro rodiny s dětmi. Finanční pomoc bude poskytnuta ve spolupráci s pojišťovnou Generali působící přímo v Turecku (Generali Sigorta) i vybraným lokálním iniciativám, které se zaměřují na pomoc komunitám zasáhnutým ničivím zemětřesením.
Skupina Generali rovněž spustila veřejnou globální finanční sbírku na pomoc lidem v postižených oblastech. Výslednou sumu následně zdvojnásobí a dorovná vlastními finančními prostředky.
Společná pomoc pojišťoven z Česka i Slovenska
Ke globální pomoci se přidávají vlastní iniciativou i Generali Česká pojišťovna a slovenská Generali. Na rychlou pomoc pro Turecko a Sýrii bylo vyčleněno 20 000 eur.
„Uplynulý týden ukázal, jak nevyzpytatelná je naše planeta a jak křehké jsou naše životy. V takto extrémně náročných momentech si vždy připomenu, co je posláním naší firmy – stát u lidí v těžkých životních situacích, podat jim pomocnou ruku a přispět alespoň částečně k překlenutí náročného období. I proto jsme se rozhodli také na lokální úrovni finančně podpořit humanitární organizace, které pomáhají přímo v zasažených oblastech,“ říká Roman Juráš, country manažer skupiny Generali pro Českou republiku a Slovensko a generální ředitel Generali České pojišťovny.
Částka 20 000 eur zamíří do postižené lokality přes organizace Člověk v tísni (CZ) a Člověk v ohrození (SK). Ty už na místě přírodní katastrofy operují a podílejí se výrazně na humanitární pomoci.
Změny v představenstvu Generali České pojišťovny
Marián Zelko se stane novým členem představenstva a obchodním ředitelem pro Českou republiku. Pavol Pitoňák se stane novým vedoucím pobočky Generali na Slovensku a obchodním ředitelem pro Slovensko. Katarína Bobotová se nově stane ředitelkou transformace, marketingu a zákaznického rozvoje.
Od 1. března 2023 dochází v představenstvu Generali České pojišťovny a.s. k personálním změnám.
Pavel Pitoňák, člen představenstva a obchodní ředitel pro Českou republiku, bude zastávat od března pozici vedoucího pobočky Generali na Slovensku a současně obchodního ředitele pro Slovensko. Zároveň nadále vést útvary bankopojištění a autopojištění a cestovního pojištění v České republice. Pavel Pitoňák je úspěšným manažerem s dlouholetými zkušenostmi z pojistného sektoru jak v České republice, tak na Slovensku. Má na kontě skvělé obchodní výsledky dosažené na českém trhu, kde řídil jednu z největších transformací distribučních sítí.
Pavel Pitoňák převezme svou novou roli po Juraji Jurčíkovi, který je nyní členem představenstva a zároveň vedoucím pobočky Generali na Slovensku. Juraj i nadále zůstává součástí Generali, v níž více než 25 let zastával různé pozice jak na Slovensku, tak i v zahraničí.
Novým členem představenstva a obchodním ředitelem pro retail v České republice se stane Marián Zelko, který více než tři roky úspěšně řídil Útvar zákaznického rozvoje a marketingu. Pro Generali pracuje více než 11 let, před příchodem do České republiky byl zodpovědný za externí distribuci, inovační a strategický tým na Slovensku.
Útvar Zákaznického rozvoje a marketingu převezme členka představenstva Katarína Bobotová, která bude nově zastávat pozici ředitelky transformace, marketingu a zákaznického rozvoje. Kateřina Bobotová pracuje pro Generali od roku 2016, přičemž jak na Slovensku, tak v České republice odpovídala za HR, strategii a řídila procesy transformace společnosti.
„Rok 2022 byl náročný z několika hledisek. O to víc si vážím, že jsme v obou zemích obhájili pozici úspěšného a silného hráče, kterému se velmi dobře dařilo. Za tímto úspěchem je náš silný československý tým. Děkuji Jurajovi, který byl součástí slovenské Generali od jejího začátku a významně přispěl k jejím úspěchům. Aktuální změny v našem představenstvu poukazují na význam propojení slovenských a českých aktivit. Mým kolegyním a kolegům z představenstva přeji v jejich nových rolích mnoho úspěchů a těším se na další skvělou spolupráci. Jsem přesvědčen, že nové uspořádání nám pomůže v naplňování naší strategie celoživotního partnera klientů,“ řekl Roman Juráš předseda představenstva, generální ředitel Generali České pojišťovny a country manažer Skupiny Generali pro Českou republiku a Slovensko.
Shora uvedené změny jsou ještě předmětem nezbytných řízení před dohledovými orgány.
Živelní události v roce 2022: Generali Česká pojišťovna řešila téměř 43 tisíc pojistných událostí za 3 miliardy Kč
Finančně nejničivější události páchaly tyto přírodní živly: vichřice – krupobití – záplavy. Suverénně nejvíce škod za nejvíce peněz řešili likvidátoři pojišťovny z majetkového pojištění. Generali Česká pojišťovna kvůli letním živlům loni řešila tři kalamity.
Extrémní projevy počasí ani v loňském roce nijak nepolevily. Jednoznačně to dokazují souhrnné statistiky největší domácí pojišťovny. Ta v minulém roce se svými klienty řešila 42 857 pojistných událostí za téměř 3 miliardy korun. „Počet samotných škod přitom dosáhl velmi podobných hodnot jako v roce 2021, kdy zejména jižní Moravu zasáhlo devastující tornádo. Živly jsou tak něco, s čím se lidé, živnostníci, firmy ale i obce budou potýkat zřejmě stále častěji. Měnit se bude pravděpodobně pouze jejich intenzita či plošnost,“ vysvětluje Jozef Hrdý, šéf útvaru likvidace pojistných událostí v Generali České pojišťovně.
TROJICE KALAMIT
Byly to právě loňské měsíce červen a červenec, během kterých udeřily živly - nejčastěji v podobě krupobití – vůbec nejničivěji. Výsledkem bylo deset tisíc pojistných událostí jen z majetkového pojištění. Účet za ně přesáhl 350 milionů korun. Už po měsíci bylo díky speciálnímu režimu pojišťovny vyřešeno téměř 90 % škod a pojistné plnění vyplaceno na účty klientům.
Další dvě velké kalamity se týkaly zemědělců, kde to byly v červnu a červenci znovu krupobití a vichřice, které významným způsobem poničily úrodu řady plodin napříč Českem. Situace byla o to horší, že šlo o sezónu před sklizní. Pojistných události sice bylo pět stovek, jejich výše nicméně přesáhla 550 milionů korun!
DOMINANTNÍ ŽIVLY
Když se podíváme na ty živly, které na majetek útočily vůbec nejčastěji, pak jde jednoznačně o vichřice. Projevy silného větru daly vzniknout 17 073 pojistných událostí. Následují škody způsobené krupobitím, a to v 7378 případech. Na třetí příčce figuruje velká voda s 3416 případy. Toto pořadí se přitom opakuje, je stejné jako v letech 2021 a 2020.
Co do vyčíslené částky největší škody v loňském roce způsobily požáry, jde o 1,105 miliardy korun. V závěsu jsou následky krupobití s 914 miliony korun a trojici uzavírá vichřice, která způsobila škody v úhrnu za 434 milionů korun.
ŠKODY PODLE ODVĚTVÍ
Následky přírodních živlů Generali Česká pojišťovna hradila nejčastěji z majetkového pojištění, šlo konkrétně o 35 703 pojistných událostí za 1,26 miliardy korun. U tohoto pojištění nejvíce škod způsobila vichřice, nejvíce peněz se však vyplácelo za následky požárů.
Následují škody vyplácené z podnikatelského pojištění, kde šlo o 3578 pojistných událostí za 831 milionů korun. Dominantním živlem zde byla vichřice, nejdražší však byly opět škody způsobené požáry.
Na třetí příčce co do četnosti figurují škody na motorových vozidlech, které se hradily z havarijiního pojištění – 2690 případů. Zde zcela suverénně nejvíce následků vzniklo po krupobití.
Speciální skupinou jsou škody způsobené zemědělským subjektům. Ze zemědělského pojištění se nejčastěji hradily následky po kroupách, účet za ně za celý rok 2022 dosáhl 638 milionů korun.
TOP AUTOSERVIS: Generali Česká pojišťovna v novém projektu vybírá a oceňuje nejlepší smluvní autoservisy
Každoročně bude oceněno podle přísných kritérií 20 nejlepších partnerských autoservisů, největší domácí pojišťovna přitom disponuje více než 1600 spolupracujícími subjekty. Mezi hodnotící kritéria, která jsou sledována za celý kalendářní rok, patří zákaznická spokojenost se servisem a také míra využití digitalizace v komunikaci s pojišťovnou. Autoservisy hrají v procesu spokojenosti s likvidací pojistné události klíčovou roli – služby pojišťovny i autoservisu klienti hodnotí jako jeden celek.
Startuje třetí ročník soutěže SME EnterPRIZE: Generali Česká pojišťovna oceňuje mikro, malé a střední udržitelné firmy a také startupy
Soutěž SME EnterPRIZE v Česku už třetím rokem podporuje a zviditelňuje udržitelné podnikání. Letos Generali Česká nově soutěž otevírá i mikropodnikům a startupům, garantem startupové části soutěže je agentura CzechInvest. Ty nejlepší firmy získají vedle finanční výhry i mentoring od organizací CIRAA a INCIEN. Přihlašování do soutěže běží od 17. ledna do 31. března na webu soutěže www.sme-enterprize.cz
Až sto tisíc korun, kampaň v médiích na podporu byznysu nebo poradenství a mentoring mohou získat mikro, malé a střední udržitelné podniky, které se přihlásí do třetího ročníku soutěže SME EnterPRIZE, pořádaného Generali Českou pojišťovnou. Ta soutěží podporuje udržitelné podnikání u firem v SME segmentu. Malé a střední podniky jsou základním stavebním kamenem české ekonomiky. Soutěž podporou transformace k udržitelnému fungování pro firmy představuje užitečnou motivaci.
„Udržitelnost je jedním z pilířů celé strategie skupiny Generali. Chceme být dlouhodobě stabilním a důvěryhodným partnerem pro naše klienty a obchodní partnery, proto je pro nás udržitelnost zásadně důležitá ve všech svých aspektech. Soutěž SME EnterPRIZE reprezentuje jeden z našich důležitých příspěvků k tomuto tématu,“ upřesňuje Petra Nováčková, manažerka udržitelnosti v Generali České pojišťovně.
Mezi udržitelným chováním firem a jejich finanční výkonností přitom jasně existuje pozitivní vztah. Udržitelné obchodní modely mohou významně přispět k dlouhodobému úspěchu i rychlejšímu zotavení po ekonomicky složitých obdobích. „V Česku jsou k tomuto tématu firmy pořád ještě poněkud zdrženlivé. My chceme soutěží podpořit fakt, že podnikat udržitelně není věda, ale ve stále se zvětšující míře něco zcela běžného,“ říká Petra Nováčková.
Předchozí ročníky soutěže SME EnterPRIZE jasně ukázaly, že v Česku působí obrovské množství firem, které udržitelným podnikáním dosahují velkých úspěchů a jsou ve svých oborech velmi inspirativní.
NOVINKY PRO ROK 2023
Oproti loňskému ročníku soutěže nabízí ten letošní hned několik důležitých změn. „Soutěž se nově otevřela mikropodnikům a živnostníkům, tedy firmám, které mají méně než 10 zaměstnanců. Vytvořili jsme i novou soutěžní kategorii pro startupy. Vítězný startup získá finanční odměnu, mediální podporu a poradenství od organizací CIRAA Advisory – poradenské a konzultační společnosti zaměřující se na oblast cirkulární ekonomiky napříč všemi ekonomickými segmenty, a INCIEN – institutu cirkulární ekonomiky,“ popisuje předsedkyně poroty soutěže Helena Továrková z Nadace Veronica. Ta podobu soutěže a její průběh odborně zastřešuje. Garanci nad soutěžní kategorií startupů pak převzala agentura CzechInvest, která se věnuje podpoře startupů už více než 10 let. V minulém roce spustila projekt Technologická inkubace, který podporuje startupy v sedmi vysoce perspektivních oblastech pro ekonomický rozvoj a konkurenceschopnost České republiky, mezi kterými je například umělá inteligence, mobilita nebo oblast EkoTech.
VÍTĚZ V LÉTĚ
Všechny přihlášky, které od 17. ledna do 31. března 2023 podají firmy jednoduše přes formulář na webu soutěže www.sme-enterprize.cz , zhodnotí odborná porota. V ní zasednou odborníci z byznysu, neziskového sektoru a vysokých škol.
Vítěze odborná porota vybere na základě několikakolového posuzování a pohovorů. Desítka nejlepších firem a pětice úspěšných startupů budou vyhlášeny do konce května, vítězná trojce SME firem a vítězný startup pak budou oceněni na slavnostním finále, které proběhne v červnu v Praze.
Jedna ze tří nejlepších SME firem z Česka bude vyslána na mezinárodní finále soutěže v Bruselu, které proběhne na podzim tohoto roku. „Předchozí ročníky ukázaly, že se česká firma v mezinárodní konkurenci rozhodně neztratí, dokáže přinést inspirativní řešení a především má možnost díky SME EnterPRIZE prorazit a uspět i na mezinárodním poli.To společně s networkingovým rozměrem je velmi významným benefitem této soutěže,“ připomíná Petra Nováčková z Generali České pojišťovny.
DOSAVADNÍ VÝHERCI
Soutěž navazuje na mezinárodní formát, který je skupinou Generali pořádán v 9 zemích celé Evropy.
Loňský, druhý ročník soutěže, vyhrála v českém národním kole jihomoravská firma IN-EKO Team. Ta od devadesátých let sama vyvíjí a vyrábí zařízení na čištění vody, která vyváží do celého světa. Na druhém místě se umístila ekofarma a sociální podnik Sady Sv. Prokopa z jihočeského Temelína, která hospodaří v bio režimu a zaměstnává lidi dlouhodobě znevýhodněné na trhu práce. Třetí skončila CYRKL – Zdrojová platforma, která pomáhá firmám efektivněji nakládat s odpady.
V premiérovém ročníku zvítězila inovativní firma CleverFarm, která vyvíjí řešení pro zemědělce. Na druhé příčce se umístila společnost Stabilplastik, která ze zbytkových směsných plastových odpadů vyrábí (chytré) přepravní palety. Třetí příčku obsadila Ekofarma Javorník, která v podhorské obalsti CHKO Bílé Karpaty hospodaří v systému ekologického zemědělství s šetrným přístupem k půdě a nadstandardními podmínkami pro ustájení a zacházení se zvířaty.
České stránky soutěže: www.sme-enterprize.cz
Mezinárodní stránky soutěže: www.sme-enteprize.com
Generali Česká pojišťovna obhájila rating finanční síly na úrovni „A“ se stabilním výhledem
Rating na této úrovni vydala ratingová agentura AM BEST opakovaně. Jeho aktuální hodnoty odráží silný provozní výkon, příznivý obchodní profil a vhodné řízení rizik.
Mezinárodní ratingová agentura AM Best, specializující se na sektor pojišťovnictví, potvrdila Generali České pojišťovně rating finanční síly na úrovni „A“ a dlouhodobý úvěrový rating na úrovni „a+“. Oba udělené ratingy byly navíc potvrzeny se stabilním výhledem.
Stejně jako v uplynulých letech je dosažený rating potvrzením síly a stability největší tuzemské pojišťovny.
Hodnocení ratingové agentury je založeno na vyhodnocení čtyř základních pilířů, které představují: majetková síla hodnocená jako stabilní, vysoká provozní výkonnost, obchodní profil klasifikovaný jako velmi příznivý a náležité řízení rizik.
Ve všech uvedených bodech obhájila pojišťovna hodnocení dosažené v loňském roce a i nadále je tak pro klienty a obchodní partnery přesvědčivě vysokou zárukou, že je schopna dostát všem svým závazkům.
Vysoká provozní výkonnost je podpořena technickým výsledkem především v neživotním pojištění skupiny Generali, kde průměrný kombinovaný poměr za pětileté období končící v roce 2021 dosáhl 91,7 % podle výpočtu AM Best. Velmi příznivý obchodní profil skupiny Generali je jednoznačně podpořen vedoucími pozicemi na jejích klíčových trzích.
Skupina má solidní franšízu, posílenou vynikajícím přístupem k trhům prostřednictvím vlastní sítě a vícekanálové distribuční strategie. Skupina pokračovala v rozvoji své pozice na klíčových trzích prostřednictvím akvizic i v roce 2021, zejména akvizicí společnosti Cattolica, která má přímo podpořit vedoucí postavení Generali na domácím pojistném trhu.
PRŮZKUM: Oxymóron „teplá zima“ realitou? Češi věří, že jim mírné počasí přinese hlavně finanční úspory. Ekologická témata mezi lidmi zůstávají často s otazníkem.
Tu „pravou zimu“ by chtělo zažít 51 % Čechů, i kdyby je to mělo na výdajích za energii stát víc. Teplá zima může přinést finanční úspory, lidé se ale obávají ekologických a živelních pohrom. Čtyři z deseti Čechů jsou ochotni za pravou zimou cestovat. Minimálně jednou denně sleduje předpověď počasí 65 % Čechů.
Praha - Globální modely pro předpověď počasí jsou rok od roku přesnější. Pravděpodobnost jejich úspěšnosti se tak neustále zvyšuje. Nejnovější modely ukazují, že letošní zima by mohla mít v Česku mírnější průběh než obvykle. Co na to, že nás podle všeho čeká neobvykle „teplá zima”, říkají Češi? Podle aktuálního průzkumu Generali České pojišťovny, kterého se zúčastnilo více než osm stovek respondentů z celého Česka, se tři čtvrtiny z nich domnívají, že jim mírná zima přinese hlavně finanční úspory. Lidé ale vnímají i negativní dopady na přírodu nebo dopravu.
OČEKÁVÁNÍ A PŘEDSTAVY LETOŠNÍ ZIMY
Celkem 51 % Čechů čekává, že letošní zima bude skutečně mírnější. Nenechává je to ovšem chladnými. Lidé mají z teplé zimy spíše smíšené pocity (27 %), dva z deseti dotázaných ji vnímají pozitivně (23 %), naopak 17 % je z této představy vyloženě zklamáno. Obecně jsou s teplejšími zimními měsíci nejvíce spokojeni lidé ve věku 56-65 let (36 %). Čím mladší lidé jsou, tím méně teplejší počasí v zimě vítají. Zklamání z potenciálně vyšších teplot během zimy vyvolává zejména u mladé generace ve věkové kategorii 25-35 let (23 %).
Jak si Češi představují „teplou zimu“? Spojují si ji především s tím, že bude více dní s teplotami nad nulou (61 %) a bude méně sněžit (41 %). Představují si ji hlavně jako období, kdy naroste počet deštivých (25 %), ale i slunečných dní (24 %). Třetina Čechů má přitom jasno v tom, že teplá zima se obejde zcela bez sněhu.
„Pojištění motorových vozidel, majetku nebo úrazu samozřejmě počítá se všemi běžnými variantami projevů počasí. Ze zkušeností víme, že počasí v zimě ve všech podobách přináší pojistné události bez ohledu na rtuť teploměru,“ vysvětluje Jan Marek, tiskový mluvčí Generali České pojišťovny. Důležité je mít v rámci pojistné smlouvy ošetřená všechna relevantní rizika a především mít smlouvy aktualizované tak, aby pojistné částky odpovídaly aktuální situaci.
PRAGMATICKÝ POHLED
Teplejší zima pro Čechy pak z globálního pohledu znamená, že jim zajistí hlavně finančí úspory (72 %), nicméně si uvědomují i skutečnost, že taková situace ohrožuje přírodu (62 %) nebo že přinese nižší riziko onemocnění a úrazů (41 %).
Kdyby si Češi mohli vybrat, tak 51 % z nich zvolí tradiční „ladovskou zimu” se sněhem a mrazy, i kdyby je to mělo stát nějakou korunu navíc. Naopak nepatrně méně (49 %) je těch, kteří by preferovali teplejší zimu, která by sice znamenala ošklivé počasí, ale za to by jim ušetřila peníze právě na drahých energiích.
VÝHODY A NEVÝHODY MÍRNÉ ZIMY
Domácnosti v poslední době čelí problémům spojeným s vysokou inflací a s růstem cen energií. Podle průzkumu Generali České pojišťovny by teplá zima kladně ovlivnila životy lidí v podobě ušetřených peněz zejména za energie (71 %), výhody si lidé spojují také s oblastí dopravy (59 %).
Pokud se předpovědi meteorologů naplní a tuhá zima opravdu nebude, ovlivní to pravděpodobně nejen peněženky. Negativní vývoj Češi kvůli teplejší zimě očekávají u životního prostředí (35 %), v oblasti psychiky (29 %) a rekreace či sportu (24 %). Naopak žádný vliv podle respondentů nebude mít netradiční průběh zimy na společenský a rodinný život nebo práci.
Hrozeb v podobě živelních pohrom se obává třetina respondetů (33 %). V tomto ohledu mají největší strach ze sucha (40 %), záplav a povodní (26 %) a vichřice či tornáda (12 %).
OCHOTA KVŮLI TEPLÉ ZIMĚ NĚCO ZMĚNIT
Vyhlídky na teplou zimu nejsou Čechům sympatické a uvědomují si i rizika spojená s životním prostředím a ekologií oběcně. Jsou však připraveni takovým hrozbám čelit u sebe sama?
V rámci průzkumu byli respondenti dotazováni, jak oni sami přispějí k tomu, aby se fenomén teplých zim nevracel? Nejvíce lidí je připraveno nějakou aktivitou přispět, ale nesmí to zásadně ovlivnit jejich finanční situaci (38 %). Následuje deklarace toho, že budou cíleně potlačovat takové chování, které povede k růstu teplot v Česku – byť by mělo jít o každodenní maličkosti (32 %). „V tomto tématu se ale také nejvíce ze všech odpovědí v průzkumu ukázalo, že lidé nemají zcela jasno, jak se na osobní úrovni ke globálnímu oteplování postavit. Nejvíce zde totiž volili odpověď „možná“,“ upřesňuje výsledky Jan Marek z Generali České pojišťovny.
CESTOVÁNÍ ZA PRAVOU ZIMOU
Průzkum zjišťoval také zájem Čechů vyrazit za zimními radovánkami mimo svůj domov. Pokud by tuto zimu bylo sněhu opravdu poskrovnu, čtyři z deseti Čechů (44 %) by byli ochotni cestovat za „ladovskou zimou“ jak v rámci Česka (21 %), tak i za jeho hranice (23 %). Není bez zajímavosti, že 42 % Čechů nejsou ochotní za sněhem a nízkými teplotami cestovat vůbec.
Větší ochotu vyrazit za sněhem a zimou v rámci Česka deklarují ženy (24 %) než muži (18 %), zatímco cestu do zahraničí by upřednostnilo 23 % mužů oproti 18 % žen.
Jasno mají Češi i v tom, kolik kilometrů jsou ochotni kvůli zimním radovánkám urazit. Nejvíce v průzkumu rezonovala vzdálenost do 200 km (28 %) a také do 500 km (14 %). Až průběh letošní zimy v Česku i Evropě ukáže, zda to bude stačit.
PŘEDPOVĚDI POČASÍ JAKO KAŽDODENNÍ TÉMA
Předpověď počasí bývá jedna z nejvyhledávanějších informací a průzkum potvrdil, že pro Čechy je to zásadně důležité. Dvě třetiny z nich potvrzují, že sledují předpověď počasí alespoň jednou denně (65 %). Jako zdroj informací nejčastěji využívají internet, mobilní aplikace a televizi. Oblíbené je kombinování více zdrojů: obvykle internetu s televizí (28 %) či mobilní aplikací (28 %). Mnozí pak konfrontují informace z internetu pouhým pohledem z okna (26 %).
Průzkum zjišťoval i parametry, které jsou pro Čechy při sledování počasí důležité. Mezi vůbec nejsledovanější hodnoty patří teplota vzduchu, sněhová předpověď a předpověď klimatických jevů, jako jsou například déšť nebo mlha. Naopak na okraji zájmu stojí parametry jako jsou tlak, délka slunečního svitu či viditelnost.¨
On-line dotazování v listopadu roku 2022 proběhlo na vzorku 811 respondentů ve věku 18+
SRNA index: změna času přinese více střetů se zvěří, opravy následků nehod se začínají prodražovat
Generali Česká pojišťovna spolu s Centrem dopravního výzkumu, v. v. i (CDV), přináší 7. vydání SRNA indexu, který vždy na podzim (a na jaře) informuje o výši škod i přehledu nejrizikovějších míst ve vztahu ke střetům vozidel se zvěří v Česku. SRNA index pracuje s počtem nehod zaneseným v policejních statistikách, výší škod na majetku, zdraví i životech. Dává je do souvislosti s rozsahem silniční sítě v krajích a okresech. Data jsou tak mezi sebou porovnatelná. Od letošního dubna do září došlo na domácích silnicích podle policejních dat k 7310 srážkám se zvěří. Nehody za sebou zanechaly škody přes 438 milionů korun. Meziročně jde o 10% nárůst.
Průzkum: Češi propadli měření svých pohybových aktivit. Naslouchají přitom radám technologií, nebrání se implantaci čipu
Chytrá zařízení jako telefon, hodinky, náramek či prsten využívají k měření pohybových aktivit a zdravotního stavu už tři čtvrtiny Čechů. Doporučením chytrých zařízení lidé naslouchají, svá data ale veřejně sdílet nechtějí. Ženy chytrou elektroniku využívají ke sportu, muže lákají technologie samotné. Více jak polovina majitelů chytrých zařízení by si kvůli měření nechala do těla implantovat čip, stále jde ale o poměrně kontroverzní téma.
Lidé si díky pandemii koronaviru začali mnohem více uvědomovat důležitost prevence a zdravého životního stylu. Někteří se zaměřili na zlepšení stravy, jiní zase častěji sportují nebo začali s otužováním. Na popularitě nabral tzv. biohacking. Při takovém způsobu života lidé využívají moderní technologie, které jim pomáhají využít jejich potenciál, zlepšovat výkon a kontrolovat zdraví. Podle aktuálního průzkumu Generali České pojišťovny, kterého se zúčastnilo více než devět stovek respondentů z celého Česka, k tomuto účelu využívají technologie tři čtvrtiny z nich.
HLÍDÁNÍ ZDRAVÍ I MĚŘENÍ SPORTOVNÍCH AKTIVIT
Modernímu způsobu života, kdy se pomocí technologií monitoruje nálada, energetický příjem nebo třeba pohybová aktivita, propadli podle dat z průzkumu i Češi.
Tři čtvrtiny dotázaných (76 %) uvedly, že ke sledování svého zdraví využívají chytrá zařízení. Nejčastěji se jedná o chytrý telefon (83 %), hodinky (51 %), náramek (20 %) či prsten (1 %). Používají je především při chůzi, turistice a sportovních aktivitách. Hlavními kritérii při výběru chytrého zařízení jsou pro respondenty cena (51 %), funkce a výdrž baterie (obojí 49 %).
Za nejdůležitější funkce u chytré elektroniky Češi považují měření počtu kroků (58 %) a vzdálenosti (53 %). Naopak měření kvality spánku (27 %) či složení těla (22 %) pro ně příliš důležitá nejsou.
MOTIVACE A NASLOUCHÁNÍ
Jednou z mnoha funkcí chytrých zařízení je vyhodnocování výsledků a následné doporučení pro jejich uživatele. Průzkum v tomto ohledu ukázal, že osm z deseti respondentů (79 %) tyto rady zajímají a občas (v 65 % případů) se jimi i řídí. Naproti tomu 17 % dotázaných je zcela ignoruje.
Díky technologiím jsou lidé motivovaní zejména k častější pohybové aktivitě (85 %) a k celkovému zlepšování zdravotního stavu (75 %).
Tyto skutečnosti se pak nejnověji propisují i do oblasti životního pojištění, které se zájmem lidí o biohacking a jeho využívání počítá. „Přechod ke zdravějšímu životnímu stylu a jeho dodržování má za cíl i zdravotně preventivní program Generali Vitality. V rámci něj je možné získat benefity, které mohou účinně posloužit jako často chybějící motivace,” uvádí Pavlína Irwin, produktová manažerka životního pojištění z Generali České pojišťovny s tím, že členem programu se může stát každý, kdo si sjedná životní pojištění ve variantě Aktiv. Není přitom určený jen pro sportovní nadšence, ale i pro ty, kteří se pravidelně hýbou alespoň 2x týdně po půlhodině.
OCHRANA SOUKROMÍ DŮLEŽITĚJŠÍ
Češi jsou se zveřejňováním soukromých dat opatrní, což potvrzuje i to, že 65 % z nich není vůbec ochotno sdílet svá data na sociálních sítích. Pokud už tak učiní, nejčastěji se jedná o sportovní výkony (71 %) na platformách Facebook (65 %) a Instagram (35 %). Cílem tohoto sdílení je obvykle archivovat své výsledky.
Více než polovina majitelů chytrých zařízení by byla ochotna sdílet data o svých pohybových aktivitách, pokud by jim to přineslo nějaké výhody (53 %). Dvě třetiny respondentů (64 %) by výměnou za data uvítalo slevu na produkty.
Zajímavé přitom je, že mezi informace, které by lidé byli ochotni o sobě sdílet, patří nejčastěji počet uběhnutých kilometrů (74 %) a osobní údaje spojené s pohlavím (73 %) a věkem (70 %). Přitom chuť sdílet údaje o svém těle už poměrně klesá. Svoji výšku by sdílelo 65 % uživatelů, jako nejcitlivější hodnota se nakonec ukázala v průzkumu váha – tu je připraveno sdílet veřejně 56 % lidí. Ještě přísnější jsou lidé v oblasti sdílení své polohy, tam ochotu vyjádřilo jen 28 % dotazovaných.
ROZDÍLNÝ PŘÍSTUP ŽEN A MŮŽU
Muži významně více využívají chytrá zařízení z důvodu zájmu o technologie (21 %), naopak u žen je zájem pouze u každé desáté (9 %). O něco více zase ženy využívají chytrá zařízení pro sledování sportovních aktivit (30 %), oproti 23 % mužů. Ženy jsou zodpovědnější ve snaze dodržovat rady svého elektronického pomocníka (21 %) více než muži (11 %). Obě skupiny se ale shodují na tom, že příliš nechtějí svá data sdílet veřejně. Když už něco sdílejí, tak muži, možná ze soutěživosti, častěji jejich sportovní výsledky, ženy spíše proto, aby měly o svých výsledcích přehled.
BUDOUCNOST S ČIPEM
Průzkum Generali České pojištovny se zaměřil i na futuristická témata. Výsledky v některých případech byly překvapivé. Více jak polovina Čechů, kteří vlastní nějakou elektroniku, by si nechala do těla implantovat čip. Preferovaným místem přitom pro víc jak polovinu (56 %) z takových nadšenců je jednoznačně některá z rukou. Další volbou by byla noha (13 %), následují krk (7 %) nebo záda (7 %). Důvodem pro pořízení takového čipu by pro ně bylo zejména sledování zdravotního stavu (66 %), pak kontrola hladiny cukru v krvi a měření pohybových aktivit.
„Propojení zdravého životního stylu a technologií už dnes není sci-fi. Děláme to už nyní v obrovské míře. Jen u implantátů je to kontroverzní téma, protože jde najednou o něco uvnitř našeho těla. Že používáme technologie zvenku, to už nikomu divné nepřijde. Ale uvnitř těla zatím veřejnost přijala jen myšlenku "humanismu", tedy nahrazování standardních lidských funkcí. "Transhumanismus", tedy zisk nových funkcí či jejich vylepšování, je zatím uvnitř těla kontroverzní,” sdílí své zkušenosti Dominik Stroukal, uznávaný ekonom a mimo jiné také majitel dvou v ruce implantovaných čipů.
Online dotazování v květnu roku 2022 proběhlo na vzorku 940 respondentů ve věku 18+.
Rok po tornádu: řešení škod, historický pohled, aktualizace pojistných částek
Generali Česká pojišťovna v souvislosti s extrémní bouřkovou činností doprovázenou na jihu Moravy tornádem řešila 14 550 pojistných událostí za 1, 85 miliardy korun. Nejvíce škod - 6763 – vzniklo na jižní Moravě, účet za ně dosáhl 1, 25 miliardy korun. Krupobití napáchalo nejvíce škod, nejvyšší finanční škody pak zanechaly vichřice a tornádo.
Letní podvečer 24. června 2021 se zapsal do historie České republiky extrémní bouřkovou činností. Nejhorším projevem se pak ukázalo tornádo, které na Břeclavsku a Hodonínsku v krátkém sledu způsobilo jen klientům Generali České pojišťovny téměř sedm tisíc škod. Účet za škody klientů největší domácí pojišťovny v celé republice byl přitom dvojnásobný. Ve zkratce řečeno: Generali Česká pojišťovna zaregistrovala 14 550 pojistných událostí ve výši 1 miliarda a 851 milionů korun. Jen na zálohách Generali Česká pojišťovna klientům v prvních týdnech vyplatila přes 260 milionů korun.
Po roce od této pustošivé události je drtivá většina pojistných událostí již vyplacena. Zbývají definitivně uzavřít zejména dílčí škody, které vznikly podnikům i municipalitám a které byly svým rozsahem mimořádné a tedy i následné vrácení do původního stavu je časově náročnou záležitostí. To vše přitom za okolností, kdy se trh potýká s nedostatkem stavebního materiálu, dramatickým nárůstem jeho cen i problémy s pracovní silou.
PŘITOMNOST NA MÍSTĚ A RYCHLÁ LIKVIDACE
Generali Česká pojišťovna pracovala od 25. června do 30. září 2021 ve speciálním kalamitním režimu, během kterého se jí dařilo s klienty škody řešit velmi rychle. Už týden po úderu tornáda bylo uzavřeno 48 % škod nahlášených z občanského pojištění. O další měsíc to bylo již 81 procent.
Dramatická situace na jižní Moravě pak ukázala, že blesková přítomnost pojišťovny a jejich pracovníků na místě, stejně jako schopnost řešit pojistné události bez dostupnosti internetu a elektronických zařízení zůstávají v nejkrizovějších prvních dnech klíčovými přednostmi.
Pracovníci Generali České pojišťovny byli na místě v mimořádně složitých podmínkách od následujícího dne po řádění tornáda, provoz poboček v přilehlých oblastech katastrofy byl prodloužen do večerních hodin i přes víkendy.
Následné masivní využití digitalizace v procesu zdokumentování škod, administrativy, komunikace s pracovníky pojišťovny pak vyřízení škod významně přispělo k jejich urychlenému řešení.
HISTORICKÝ KONTEXT
Následky extrémní bouřkové činnosti se do novodobých dějin Generali České pojišťovny zapsaly jako jedna z nejhorších, respektive nejnákladnějších událostí. Historickému přehledu stále nicméně suverénně vládnou následky velké vody.
Řádění živlů a jejich následky v chronologickém sledu času vypadají z pohledu největší domácí pojišťovny takto:
1997 a katastrofální záplavy: 90 tisíc pojistných událostí v celkovém úhrnu přes 5 miliard korun
2002 a srpnové povodně: 53 pojistných událostí za více než 4,4 miliardy korun
2007 a orkán Kyrill: 42 tisíc pojistných událostí za 827 milionů korun
2008 a vichřice Emma: 18 tisíc pojistných událostí za 500 milionů korun
2009 a letní živly: 28 tisíc pojistných událostí
2010 a čtyři živelní kalamity během roku: 24 tisíc pojistných událostí za 450 milionů korun
2012 a kroupy a vichřice: 32 tisíc pojistných událostí
2013 a velká voda: 50 tisíc pojistných událostí
(…)
2021 a tornádo: 14,5 tisíce škod v souhrnné hodnotě 1,8 miliardy korun
TORNÁDO JAKO KRYTÉ RIZIKO
Tornádo také dalo jasnou odpověď na to, zda je takto ojedinělý přírodní živel krytý smlouvami majetkového pojištění.
Pojištění následků živelních událostí (kam se řadí i tornádo) patří k základům každého majetkového pojištění (pojištění nemovitosti, pojištění domácnosti). Proto toto riziko kryjí v zásadě všechny pojistné smlouvy tohoto typu. Není třeba mít žádné extra připojištění.
Živelní rizika pokrývají sílu větru od vichřice a silnější. Vichřicí se přitom rozumí vítr o rychlosti 20,8 m/s (75 km/h) a vyšší. Pro zjištění rychlosti větru v dané lokalitě se využívají informace Českého hydrometeorologického ústavu.
(SKOKOVÝ) ZÁJEM O MAJETKOVÉ POJIŠTĚNÍ
Fatální škody, které zejména tornádo a krupobití způsobily na vozidlech a majetku lidí i firem, znovu naléhavě připomněly nutnost aktualizace pojistných smluv.
Bezprostředně po tornádu Generali Česká pojišťovna zaznamenala skokový růst zájmu o pojištění majetku, respektive o navýšení pojistných částek a obecně kontrolu pojistných smluv.
Podobné chování se vždy objevuje po živelních katastrofách většího rozsahu a rychle opadá. Tentokrát se však lidé o aktualizaci svých smluv zajímali i týdny a měsíce po tornádu. Což bylo způsobené i tím, že následky tornáda měli lidé na očích ještě dlouhou dobu.
Bez ohledu na zvyšující se počet náhlých a silných projevů počasí, je vhodné pojistné smlouvy aktualizovat průběžně. Obecné doporučení je provádět aktualizaci smluv pojištění stavby a domácnosti minimálně přibližně každé dva roky nebo v případě, že se změní hodnota majetku. Nejčastějším momentem pro aktualizaci majetkového pojištění tak bývají rekonstrukce, přístavba, obnova střechy, výměna nábytku či nákup nových spotřebičů a elektroniky.
AKTUALIZACE SMLUV DŮLEŽITĚJŠÍ NEŽ KDY JINDY
Mít aktualizovanou smlouvu majetkového pojištění je nyní důležitější než kdy jindy. Podíváme-li se na situaci na našem trhu s bydlením i jeho výstavbou, signály jsou jasné – náklady na postavení rodinného domu za posledních deset let vzrostly o 34 procent.
Patrné je to za poslední rok dva, kdy nárůst cen napříč trhem s bydlením i ve stavebnictví je dramatický. Jen cena zděného domu za poslední rok narostla o 15 procent.
Věnovat se stavu svého majetkového pojištění je nyní důležitější než kdy jindy. Proto by se každý měl u své smlouvy zaměřit zejména na adekvátní výši pojistných částek. Zvlášť důležité je to pro ten případ, že by došlo ke škodě, po které by musela být nemovitost znovu postavena. V této oblasti je nejvíce patrné, že se rozevírají nůžky mezi tím, co za částky mají lidé ve smlouvě a jaké jsou reálné náklady právě teď. Výsledek? Podpojištění.
Důvodů k aktualizaci smluv majetkového pojištění je nyní celá řada. Velmi významně promlouvá inflace, která zvedá ceny nejen stavebních materiálů, ale také stavebních prací. Fakta jsou jasná: jestliže metr krychlový klasických střešních latí stál ještě loni 6 tisíc, dnes se prodává za téměř 11 tisíc.
Navíc následkem covidové pandemie pak dochází k tomu, že řada materiálů je jen obtížně dostupná. Opomenout nemůžeme ani požadavky EU na výstavbu budou s téměř nulovou spotřebou energie. Nemluvě o stále sofistikovanějších technologiích, jak toho dosáhnout
Klinika Generali České - na trh přichází nová platforma komplexní péče o zdraví klientů v podobě speciálního pojištění
Pojištění Klinika Generali České představuje interaktivního průvodce v oblasti zdraví a zdravotnictví pro všechny věkové skupiny od dětí, přes dospělé po seniory. K dispozici jsou vzdálené služby sestřiček a lékařů z pojišťovny, stejně tak i specialistů v oblasti sociálních služeb, nechybí ani asistence určená pro specifické potřeby seniorů. Speciální portál soustředí na jednom místě všechny důležité informace o zdravotním stavu a aktivně nabídne přehled v oblasti prevence formou služeb (např. objednání k lékaři, hlídání termínů) či konzultací.
- osobní a zdravotní péče v domácím prostředí,
- doprava k a od poskytovatele zdravotní péče,
- asistence v domácnosti (např. zařízení nákupu, úklid, venčení psů),
- rodinného průvodce (např. vypracování individuálního plánu péče, jednání s úřady).
Soutěž na podporu udržitelného podnikání SME EnterPRIZE vyhrála firma z jižní Moravy, která vyvíjí už 27 let zařízení na čistění vody
Generali Česká pojišťovna soutěží SME EnterPRIZE podporuje udržitelné podnikání u malých a středních českých firem. První místo si odnesla společnost IN - EKO TEAM s.r.o., která na jihu Moravy vyvíjí vodohospodářská zařízení k čištění vody. Druhé místo získaly SADY SV. PROKOPA, s.r.o., kde propojují udržitelné zemědělství se sociální prací. Třetí příčku obsadil CYRKL Zdrojová Platforma, s.r.o. se svým digitálním odpadovým tržištěm. Druhého ročníku soutěže se zúčastnilo téměř 90 firem z celé republiky.
Generali Česká pojišťovna vyhlásila výsledky 2. ročníku soutěže SME EnterPRIZE. Jejím záměrem je ocenit malé a střední firmy, které v rámci svého podnikání dodržují a prosazují zásady udržitelnosti, a mají tak pozitivní dopad na oblast životního prostředí.
„Letos jsme se znovu přesvědčili, že udržitelnost není jen módní nálepkou, ale v podnikání dnes již nutností proto, aby firma mohla být dlouhodobě úspěšná. V Česku máme velkou spoustu skvělých podnikatelů, kteří v této oblasti dosahují pozoruhodných výsledků. Letošní finalisté jsou přesvědčivými důkazy,“ komentuje letošní ročník Roman Juráš, generální ředitel Generali České pojišťovny.
VÍTĚZOVÉ A FINALISTÉ
Do letošního ročníku soutěže SME EnterPRIZE se přihlásilo bezmála 90 firem z celého Česka, které se odbornou porotu snažily oslovit svými udržitelnými obchodními modely, inovacemi nebo udržitelným podnikáním.
Ze dvou předkol postoupila do finále desítka společností, z nichž porota určila konečné pořadí:
1. místo: IN - EKO TEAM
2. místo: SADY SV. PROKOPA
3. místo: CYRKL – Zdrojová Platforma
Vítězové získávají finanční podporu na rozvoj svého podnikání, mediální podporu pro zviditelnění svých aktivit a díky mezinárodnímu formátu soutěže i možnost vytváření obchodních příležitostí na zahraničních trzích. Slavnostní finálové vyhlášení soutěže ukázalo, že významným pozitivním efektem soutěže SME EnterPRIZE je také networking mezi účastníky.
Každoročně zemře v důsledku znečištěné vody více než 1 000 000 lidí a více než 2 miliardy lidí po celém světě nemá přístup k bezpečné vodě. Vítězná firma letošního ročníku soutěže, IN - EKO TEAM, vznikla v polovině devadesátých let právě proto, aby se zasadila o rozšíření kvalitní vody na zemi prostřednictvím výroby zařízení pro čištění odpadní vody, která nabízí vládám, soukromníkům i průmyslovým firmám. Všechna zařízení jsou výsledkem vlastní vědecké a výzkumné činnosti a vlastní výroby. Firma spolupracuje na vývoji se startupy a řadou univerzit. Veškeré poznatky a zkušenosti z oboru filtrace vody společnost využívá k dalšímu vývoji efektivních inovačních zařízení.
Právě vlastní výzkumnou a inovační činnost firmy a také to, že s udržitelným podnikáním začala už v 90. letech, kdy téma ekologické udržitelnosti tak silně nerezonovalo, ocenila porota soutěže. „Oceňujeme vizionářství zakladatelky Evy Komárkové – už v polovině devadesátých let vsadila na technologie na čištění vody. Příběh její firmy nás přesvědčil, že podnikání opravdu založila proto, aby prospívala jak společnosti, tak životnímu prostředí. Firma od té doby vybudovala stabilní byznys u nás i v zahraničí, staví na vlastním výzkumu a vývoji, spolupracuje s univerzitami i startupy. Udržitelnost se navíc prolíná do celého chodu firmy, včetně využívání obnovitelných zdrojů energie,“ popisuje závěry poroty její předsedkyně Helena Továrková, ředitelka Nadace Veronica.
Druhé místo si odnesly jihočeské SADY SV. PROKOPA. Revitalizované historické jablečné sady propojují tradice předků a moderní poznatky a technologie. Hospodaří s důrazem na zachování a rozšíření biodiverzity a v následném procesu zpracování a nabídky produktů aplikují ohleduplné a udržitelné postupy. Ekologické zemědělství ve společnosti propojují se sociální složkou. Třetinu pracovních úvazků tvoří osoby se znevýhodněním.
„Tým kolem Sadů svatého Prokopa nás zaujal svou energií a zápalem pro věc. Moderní ekologickou produkci v sadech propojili se sociální prací do ojedinělého příkladu sociálního zemědělství u nás. Jejich podnikání je jasně ukotveno v regionu, a přesto mají i ambiciózní plány na rozšíření. Myslí taky na vzdělávání a osvětu a jejich práce si rozhodně zaslouží ocenit,“ zdůvodňuje druhé místo Helena Továrková.
Na třetí místo porota zařadila společnost CYRKL – Zdrojová Platforma. V současné době jde o největší recyklační platformu pro obchodování s průmyslovým odpadem a recykláty v Evropě. Odpad se díky ní stává cenným a obchodovatelným zdrojem. Díky platformě se daří ušetřit miliony tun materiálu, který by jinak z velké části končil ve spalovnách nebo na skládkách. Platforma disponuje vlastním unikátním matchmaking algoritmem založeným na AI/machine learning. Propojování obchodních partnerů, původců odpadu a recyklátorů tedy probíhá automaticky za pomoci nejmodernějších technologií, strojového učení a datové analýzy.
„Každý, kdo se o udržitelné podnikání alespoň trochu zajímá, už o Cyrklu musel slyšet. Unikátní platforma mění odpady ve zdroje a učí firmy vidět v nich hodnotu. Rychle expanduje po Evropě, počítá uživatele v tisících a věříme, že svůj potenciál v budoucnu promění v úspěšný byznys,“ popisuje Helena Továrková.
Kromě finanční výhry a titulu získala firma, která se umístila na prvním místě, možnost reprezentovat české udržitelné podnikání na celoevropském finále soutěže, které proběhne v září v belgickém Bruselu.
Na sdíleném 4.-10. místě se pak (v abecedním pořadí) umístily společnosti:
Agdata s.r.o.
Energy financial group a.s.
K A M A spol. s r.o.
Lavandia s.r.o.
Opravárna s.r.o.
Recycling J&F, s.r.o.
Zemědělská akciová společnost Mžany, a.s.
MEZINÁRODNÍ ROZMĚR
České kolo soutěže je součástí mezinárodního klání SME EnterPRIZE, které pořádá pojišťovací skupina Generali. V roce 2022 je do něj kromě České republiky zapojeno ještě dalších osm evropských zemí (Maďarsko, Německo, Rakousko, Itálie, Francie, Španělsko, Portugalsko a Chorvatsko).
Účastníci v jednotlivých zemích přitom mohou soutěžit ve třech kategoriích udržitelného přístupu, kdy má jejich podnikání pozitivní dopad na zdraví a spokojenost zaměstnanců (a jejich rodin), na životní prostředí a dále na rozvoj komunit.
Kompletní informace o mezinárodní soutěži jsou k dispozici na www.sme-enterprize.com
POROTA SME EnterPRIZE 2022
Helena Továrková – ředitelka Nadace Veronica, předsedkyně poroty
Viktor Třebický – CI3, člen poroty
Renata Kučerová – Mendelova univerzita v Brně, členka poroty
Nina Bočková – Vysoká škola ekonomická, členka poroty
Jindřich Špička – Vysoká škola ekonomická, člen poroty
Alena Stiborová – senior manažerka zemědělského pojištění GČP, člen poroty
Martin Flajšar – ředitel produktového managementu podnikatelského pojištění GČP, člen poroty
Vojtěch Malina – CEO CleverFarm a loňský vítěz soutěže, člen poroty
GČP INDEX přichází v nové podobě s ještě realističtějším pohledem na nehody v českých a moravských městech
Po úpravách index bezpečnosti silničního provozu ještě mnohem více odráží realitu dopravních nehod na území měst a obcí v Česku. Nově jsou dostupná data o bezpečnosti provozu pro všech 206 obcí s rozšířenou působností. Index se v premiéře zaměřuje také na nehody výhradně se zranitelnými účastníky provozu – tedy na chodce, cyklisty a motocyklisty.
Generali Česká pojišťovna hodnotí bezpečnost silničního provozu v intravilánech (zastavěné plochy) měst již od roku 2004. Zatímco pod názvem „Index bezpečnosti“ byla doposud hodnocena pouze krajská a okresní města, nový GČP INDEX bezpečnosti silničního provozu detailněji hodnotí nejen aktuální stav, ale také vývoj v jednotlivých obdobích ve všech 206 obcích s rozšířenou působností.
Kromě celkové bezpečnosti ve městech a obcích se nově speciálně zaměřuje také na zranitelné účastníky silničního provozu - tedy chodce, cyklisty a motocyklisty.
GČP INDEX bude vycházet opět dvakrát ročně – vždy na jaře a na podzim. Ověřená data pro výpočet indexu tradičně dodává Centrum dopravního výzkumu.
VÍCE INFORMACÍ VE VĚTŠÍM DETAILU
Nově jsou kompletní historická data popisující bezpečnost na silnicích krajských měst a obcí s rozšířenou působností k dispozici na speciální platformě www.gcpindex.cz. Díky ní je možné data unikátním způsobem filtrovat například podle období, typu města nebo pořadí v indexu.
„Po 18 letech kontinuálního hodnocení bezpečnosti silničního provozu ve městech máme k dispozici unikátní data o tom, ve kterých městech je bezpečnost na silnicích dobrá a kde nehody komplikují život obyvatelům i řidičům,“ vysvětluje Jan Marek, tiskový mluvčí Generali České pojišťovny, a dodává: „Velmi dobrou zprávou pro obyvatele českých a moravských měst je fakt, že hodnota indexu během 10 let klesla o 52 procent! V průměru se dnes smrtelné a těžké dopravní nehody podílejí v zastavěných částech měst a obcí na úrovni 1,36 % všech nehod. Před 10 lety to bylo 2,84 %. Stále jsou však města, která mají potenciál k významnému zlepšení.“
V roce 2021 bylo v intravilánech sledovaných 206 měst evidováno 49 701 dopravních nehod, z nichž 617 bylo vážných nebo smrtelných, průměrná hodnota indexu tak činila 1,24 %. V oblasti zranitelných účastníků silničního provozu bylo loni nehod evidováno 5 442, vážných nebo smrtelných bylo 485 z nich. Průměrná hodnota indexu zranitelných účastníků tak činila 8,91 %. Zatímco na všech vloni evidovaných nehodách v intravilánech sledovaných měst se zranitelní účastníci podíleli „pouze“ 10,9 %, na těch vážných nebo smrtelných už 78,6 %! Jedná se tak skutečně o velmi ohroženou skupinu účastníků silničního provozu.
VEDE LIBEREC, NA CHVOSTU BRNO
Podle výsledků GČP INDEXu za rok 2021 se na nejvyšší příčce v bezpečnosti silničního provozu mezi krajskými městy umístil Liberec. Na druhém místě skončily Karlovy Vary, na třetím Praha.
Naopak nejhorší, 13. místo obsadilo v loňském roce Brno. O patnáct setin před Brnem v uvedeném srovnání skončila Plzeň, na 11. místě pak České Budějovice.
GČP INDEX nově mimo krajská města srovnává také všechna města se statusem obcí s rozšířenou působností. Pozitivní informací je, že z celkem 206 obcí v 76 z nich nedošlo v uplynulém roce ke smrtelné ani těžké dopravní nehodě. Nejhorší GČP INDEX byl vloni evidován Kostelci nad Orlicí (14,29), ve Vodňanech (12,12) a Vizovicích (10,53).
GČP INDEX obcí s rozšířenou působností v roce 2021 (1. 1. – 31. 12. 2021) dle krajů.
Odkazy naleznete přímo pod názvy jednotlivých krajů:
- Středočeský
- Jihočeský
- Plzeňský
- Ústecký
- Královéhradecký
- Jihomoravský
- Moravskoslezský
- Olomoucký
- Zlínský
- Vysočina
- Pardubický
- Liberecký
- Karlovarský
ZRANITELNÍ ÚČASTNÍCI – NOVÝ POHLED NA NEHODY VE MĚSTECH
GČP INDEX nově umožňuje srovnání měst a obcí podle závažnosti nehod s účastí tzv. zranitelných účastníků silničního provozu, tedy chodců, cyklistů a motocyklistů. Jde tak o sledování výhradně těch nehod, při nichž byli usmrceny či těžce zraněny vyjmenované skupiny.
Hodnota Indexu zranitelných účastníků udává poměr vážných a smrtelných nehod zranitelných účastníků k počtu nehod s účastí zranitelných účastníků.
Nejbezpečnějším krajským městem v této oblasti se v uplynulém roce stal Liberec, na druhém místě skončil Hradec Králové, na třetím pak Olomouc.
V celkem 86 městech nedošlo v roce 2021 ke smrtelným a těžkým nehodám zranitelných účastníků silničního provozu.
Naopak nejhorší, 13. místo obsadilo v loňském roce Ústí nad Labem, kde byly při 65 dopravních nehodách (s účastí zranitelných účastníků) 3 osoby usmrceny a 7 osob těžce zraněno. Předposlední příčka patřila Plzni, na 11. místě pak skončil Zlín.
Odkazy naleznete přímo pod názvy jednotlivých krajů:
Generali Česká pojišťovna ve svém klientském centru v Brně zřídila školu pro výuku ukrajinských dětí i dospělých
Generali Česká pojišťovna (GČP) ve svém klientském centru v Brně uvolnila část prostor pro výuku ukrajinských dětí. Prostory budou využity i během letních prázdnin pro adaptační kurzy českého jazyka pro ukrajinské občany. Projekt běží ve spolupráci s Organizací pro pomoc uprchlíkům a pod přímou záštitou statutárního města Brna.
SRNA index: Srážených zvířat u silnic přibylo, je jich nejvíce za měřená zimní období od roku 2018
Generali Česká pojišťovna spolu s Centrem dopravního výzkumu, v. v. i (CDV), přináší 6. vydání SRNA indexu, který vždy na jaře (a na podzim) informuje o výši škod i přehledu nejrizikovějších míst ve vztahu ke střetům vozidel se zvěří v Česku. SRNA index pracuje s počtem nehod zaneseným v policejních statistikách, výší škod na majetku, zdraví i životech. Dává je do souvislosti s rozsahem silniční sítě v krajích a okresech. Data jsou tak mezi sebou porovnatelná. Od loňského října do letošního března došlo na domácích silnicích podle policejních dat k 7225 srážkám se zvěří. Nehody za sebou zanechaly škody přesahující 330 milionů korun.
SEZÓNA SRNČÍ ZVĚŘE SE BLÍŽÍ
„I nadále platí, že až 80 % sražené zvěře představují srny a srnci. Do budoucna očekáváme, že by mělo dojít k nárůstu srážek s prasetem divokým,“ potvrzuje Michal Bíl z CDV.
Řidiči by se s nadcházejícím létem měli připravit na kulminaci počtu srnčí zvěře u silnic, protože mezi červencem a srpnem se odehrává její říje. „Srnčí zvěř se pohybuje na relativně malém prostoru. Zvířata překračují komunikace poměrně často. Ne vždy jsou úspěšná. Pokud žijí v blízkosti komunikací, což je v naší krajině s hustou silniční sítí spíše pravidlem, rizikové situace se tak opakují,“ upozorňuje Michal Bíl.
Ze statistik jasně vyplývá, že riziko střetu se zvěří je nejvyšší dvě hodiny po západu slunce a hodinu před jeho východem. Jsou to právě pozdní noční a brzké ranní hodiny, kdy počet střetů dramaticky roste. Absolutně nejhorší je celoročně období kolem 22. hodiny.
NEJRIZIKOVĚJŠÍ KRAJE A ÚSEKY V NICH
Nejvíce střetů se zvěří se za poslední půlrok znovu odehrálo na silnicích ve Středočeském kraji, kde jich bylo celkem 1 635. Přitom vůbec nejhorší úsek, na kterém hrozí podle sledovaných dat srážka se zvěří, se nachází u Zdib. Jde o část silnice č. 608 mezi Zdiby a Prahou-Novými Chabry, kde se na pouhých 88 metrech odehrálo 6 nehod. Jde o místo na pomezí dvou krajů. Odhad hmotné škody dosáhl 293 tisíc.
Co do množství srážek se zvěří figuruje na druhém místě Ústecký kraj, kde se událo 1 028 nehod. Vůbec nejhorším místem na Ústecku je silnice 0133 a její 1 993 m dlouhý úsek mezi litvínovským Janovem a Horním Jiřetínem. Pod koly tu skončilo 21 zvířat, přitom 14 z nich na 305metrové pasáži lesního úseku za čerpací stanicí. Škoda dle odhadů činila 476 tisíc korun.
Třetím krajem, kde zvěř nejčastěji končila život střetem s vozidlem, je tentokrát Vysočina. Za sledované období tam bylo evidováno 885 nehod. Nejkritičtější místo zde představuje úsek silnice 360 v katastru Třebíč-Pocoucov směrem na Trnavu. Na trase dlouhé 3 294 m došlo k 30 nehodám se zvěří – přitom 10 se jich stalo na úseku o délce jen 186 metrů (zhruba na úrovni Výčapského rybníka). Odhad vzniklé škody určila Policie ČR na 525 000 Kč.
Rizikové úseky se oproti datům za minulá období částečně změnily. „To však neznamená, že ty původní už nejsou pro motoristy nebezpečné. Stále se na nich podle našich dat koncentrují případy srážek se zvěří,“ připomíná Michal Bíl z CDV.
Změna na pozici regionálního ředitele regionu Rakouska, střední a východní Evropy a generálního ředitele Generali CEE Holdingu
Luciano Cirinà, regionální ředitel regionu Rakouska, střední a východní Evropy a generální ředitel Generali CEE Holdingu, jehož je Generali Česká pojišťovna součástí, byl dnes suspendován ze své funkce.
Dočasným ředitelem regionu Rakouska a střední a východní Evropy a generálním ředitelem Generali CEE Holdingu byl jmenován Giovanni Liverani, generální ředitel Generali Německo.
Giovanni Liverani je spojen se skupinou Generali již od začátku své profesionální kariéry v roce 1991. Od roku 2015 je členem Group Management Committee (GMC) skupiny Generali a je předsedou představenstva a generálním ředitelem Generali Německo. Působí rovněž jako Country Manager pro Německo.
Můj život AKTIV: zdravý životní styl přináší do životního pojištění zpětnou slevu i další odměny
Za AKTIVNÍ přístup k životnímu stylu Generali Česká pojišťovna poskytne zpětnou slevu až 25 % z ročního pojistného. Pro klienty je současně k dispozici propracovaný program Generali Vitality zahrnující odměny za dosažení fitness cílů i preventivní chování. Životní pojištění chytře motivuje ke cvičení, a tím ke zlepšení zdraví i kondice. Už 30 min cvičení dvakrát týdně přináší pojištěným hodnotné benefity.
Po covidové pandemii, která řadě lidí ztížila pravidelné sportování a „podepsala se“ na jejich kondici, představuje Generali Česká pojišťovna jako první univerzální pojišťovna na domácím trhu novou variantu životního pojištění Můj život AKTIV.
Dovětek AKTIV dává jasně na srozuměnou, že jde o produkt, který je určený primárně těm klientům, kterým je vlastní aktivní a zdravý životní styl a kteří se věnují i prevenci. Díky svému přístupu mohou každoročně získat zpětnou slevu na pojistném ve výši až 25 % a stát se členy programu Generali Vitality. Ten jim za jejich aktivity pravidelně přináší celou řadu dalších výhod a funguje tak jako užitečná motivace.
„Životní pojištění, které odměňuje za zdravý životní styl podle úrovní dosažených v programu Generali Vitality, na českém trhu nabízíme v premiéře. Program motivuje širokým rozsahem poukazů a výhod. Určeny přitom nejsou výhradně pro sportovní nadšence, ale velmi dobře poslouží těm, kteří sport a aktivní přístup ke svému tělu a zdraví zapojují v běžném životě třeba na rekreační úrovni. Hodí se ale i pro ty, kteří motivaci k prvnímu kroku na cestě ke zdravějšímu životnímu stylu teprve hledají,“ vysvětluje Aleš Krejdl, ředitel produktového managementu životního pojištění Generali České pojišťovny.
Výhody nové životní pojištění přináší i těm, kteří do svých aktivit zařazují jen občasné delší procházky, např. pejskaři.
"Jsme nadšeni, že můžeme rozšířit program Vitality do České republiky v rámci našeho partnerství s Generali Českou pojišťovnou," říká Barry Swartzberg, generální ředitel Vitality Group, a dodává:"Víme, že program Vitality může udělat lidi zdravějšími, což je důležitější víc než kdy předtím."
ZPĚTNÁ SLEVA NA POJISTNÉM
Peníze zpět za životní pojištění – tak by se ve zkratce dal představit hlavní benefit, který odpovědný životní styl klientům přináší. Podle dosažených výsledků v průběhu celého roku jim je poskytnuta zpětná sleva na pojistném. Ta přitom může dosáhnout až 25 %. „Klientům v den výročí jejich pojistné smlouvy každoročně vyčíslíme nárok na slevu a peníze jim následně zašleme automaticky na jejich účet,“ popisuje princip Aleš Krejdl.
Sleva se přitom vypočítává z předepsaného ročního pojistného za životní a zdravotní rizika. Reálná výše zpětné slevy může dosáhnout i tisíců korun.
PROGRAM GENERALI VITALITY
Poskytnutí zpětné slevy je přímo úměrné cílům a plnění výzev, kterých klient dosáhne v rámci programu Generali Vitality. Klient se do něj sám registruje po sjednání životního pojištění Můj život AKTIV – k tomu dostává veškeré nutné podklady.
Princip programu je jednoduchý – čím více se klient stará o své zdraví, tím vyšší úrovně v programu během roku dosáhne. A tím více výhod může čerpat. Ať už jde o slevy na sportovní vybavení, oblečení nebo třeba doplňky stravy.
Využívat k tomu bude speciální aplikaci (dostupnou pro operační systémy Android i iOS) a zařízení typu chytrých hodinek nebo chytrého mobilního telefonu. Možnost využívat program je zpoplatněna částkou 199 Kč měsíčně.
Na webu www.generalivitality.com/cz/cz je k dispozici orientační kalkulačka, která jasně ukáže, za jakých okolností se účast v programu vyplatí. Cíle jsou přitom nastaveny jako dosažitelné – už 30 min cvičení dvakrát týdně klientovi přinese velmi hodnotné benefity – včetně zpětné slevy na pojistném.
Pojistné podvody za rok 2021: detektivové odhalili případy v úhrnu za více než půl miliardy korun
Nejvyšší finanční objemy podvodů se loni objevily u podnikatelského pojištění. Podvody za víc než 155 milionů Kč byly odhaleny v Praze – nejvíce z celého Česka. O nekalé jednání vůči pojišťovně se lidé i podnikatelé pokoušejí bez ohledu na ekonomickou situaci země.
Generali Česká pojišťovna pokračuje v úspěšné odhalování pojistných podvodů. Uchráněná hodnota, kterou pojišťovna díky odhalení nevyplatila, dosáhla za rok 2021 nemalých 532 milionů korun. Tato suma se tak přidává k trendu z posledních let, kdy se podařilo jen od roku 2016 odhalit nekalé jednání v celkovém souhrnu za 2,25 miliardy korun!
„VEDOU“ VELKÉ KRAJE
Stejně jako v předchozích letech se i loni nejvíce podvádělo v Praze. Detektivové v metropoli odhalili podvody za 155 milionů korun. Trestné činnosti zde „svědčí“ zejména anonymní prostředí, stejně jako zde operuje nejvíce organizovaných skupin. Ty mají co do počtu sice na svědomí menší počet pojistných podvodů, jejich hodnota je proti tomu finančně velmi vysoká.
Co do objemu uchráněné hodnoty od neoprávněné vyplaceného pojistného plnění následují střední Čechy (95,8 mil. Kč) a Jihočeský kraj (57,5 mil. Kč). Naopak nejméně se podvádělo již tradičně na Vysočině (4,4 mil. Kč) a také v Libereckém kraji (5,9 mil. Kč) a na Olomoucku (7,8 mil. Kč).
PODVÁDĚLO SE I S COVIDEM
Podíváme-li se na pojistné podvody z pohledu typu pojištění, jednoznačně nejvyšší podvody odhalili detektivové Generali České pojišťovny v případě podnikatelského pojištění – konkrétně u pojištění majetku a odpovědnosti. Tam dosáhly v roce 2021 celkového objemu 155 milionů korun.
Jako evergreen pak následují podvody, které byly detekovány v oblasti povinného ručení. Tam jde za loňský rok v úhrnu o částku 64,2 mil. Kč. Dominantní jsou zde pokusy o podvod v případech odškodnění za újmu na zdraví po dopravní nehodě.
Třetí příčku pak obsadily podvody v oblasti životního a úrazového pojištění, které dosáhly hodnoty 21,4 mil. Kč. Právě v této oblasti se loňský rok objevil zvýšený počet pokusů o podvod v souvislosti s pojištěním pracovní neschopnosti, a to v přímé souvislosti s covidovou pandemií.
Generali Česká pojišťovna a slovenská Generali spojují své síly
Zástupci Generali České pojišťovny a slovenské pojišťovny Generali podepsali v brněnské vile Tugendhat „Smlouvu o prodeji podniku“, na jejímž základě obě pojišťovny organizačně propojí své aktivity. Této transakci a s ní souvisejícím krokům předcházelo schválení ze strany České národní banky i Národní banky Slovenska.
Jménem Generali České pojišťovny smlouvu podepsali Roman Juráš, předseda představenstva a generální ředitel a zároveň country manažer Skupiny Generali pro Českou republiku a Slovensko, a Petr Bohumský, místopředseda představenstva a finanční ředitel. Za slovenskou stranu připojili své podpisy Juraj Jurčík, předseda představenstva a generální ředitel a Andrea Leskovská, členka představenstva a výkonná ředitelka rezortu pojistné techniky.
„Vilu Tugendhat v Brně jsme zvolili jako symbol tohoto historického dne pro Skupinu Generali v regionu Rakouska, střední a východní Evropy a Ruska. Po měsících tvrdé práce a příprav začínáme novou éru úspěšného česko-slovenského příběhu. Jsem přesvědčen, že tato jedinečná transformace posílí vedoucí pozici Skupiny Generali na lokálních trzích a urychlí digitalizaci a zjednodušování v obou společnostech díky sdílení vzájemných zkušeností, nápadů a technologií,” uvedl Luciano Cirinà, regionální ředitel pro střední a východní Evropu a Rusko a generální ředitel Generali CEE Holdingu.
„Naše země k sobě měly vždy blízko, stejně tak i naše pojišťovny. Již od loňského roku jsme postupně prohlubovali naši spolupráci, což přineslo pozitivní výsledky na obou stranách. Naším cílem je vzít to nejlepší z obou společností. Chceme využít velikost a sílu Generali České pojišťovny a agilitu a inovační drive slovenské Generali a přetavit to do společné vize, abychom spolu i nadále poskytovali ty nejlepší služby pro naše klienty i obchodní partnery,“ řekl Roman Juráš, generální ředitel Generali České pojišťovny a country manažer Skupiny Generali pro Českou republiku a Slovensko.
Smlouva o prodeji podniku nabývá účinnosti uplynutím 19. prosince 2021. Od 20. prosince 2021 budou aktivity Generali Poisťovny na Slovensku pokračovat prostřednictvím organizační složky Generali České pojišťovny pod oficiálním názvem Generali Poisťovňa, pobočka poisťovne z iného členského štátu.
„Propojení aktivit nám umožní sdílet zdroje, neustále zdokonalovat procesy a přinášet tak klientům ještě lepší řešení a služby ve smyslu naší ambice stát se celoživotním partnerem. Věříme, že díky spojení s jednou z největších pojišťoven ze Skupiny Generali v regionu střední a východní Evropy budeme i v budoucnu neustále zlepšovat servis a nabídku pro naše klienty na Slovensku,“ řekl Juraj Jurčík, předseda představenstva a generální ředitel pojišťovny Generali.
Po propojení aktivit Generali České pojišťovny a slovenské pojišťovny Generali bude country manažerem pro Českou republiku a Slovensko a generálním ředitelem Roman Juráš. Juraj Jurčík bude řídit slovenskou pobočku Generali, přičemž nově bude členem představenstva Generali České pojišťovny s odpovědností za obchod na Slovensku.
Tato změna nemá žádný vliv na trvání pojistných smluv, pojistné podmínky ani na kvalitu pojištění. Veškeré pojistné smlouvy zůstávají v platnosti tak, jak si je klienti sjednali. V případě pojistné události se klienti mohou spolehnout, že bude vyřešena řádně a plně v souladu s platnou pojistnou smlouvou.