17.06.2024

Novinka pro letní sezónou: pojištění nevydařeného počasí

Cestovní pojištění přináší kompenzace za deštivé dny během prázdninových měsíců. Inovace v Chytrém cestovním pojištění zmírňuje podmínky u pojistné události pod vlivem alkoholu. Připojištění zpoždění či zrušení letu řeší situace nad rámec povinností aerolinek.

Na začátku letní sezóny přichází Generali Česká pojišťovna s novinkou v oblasti cestovního pojištění. Speciální krytí rizika, které se vztahuje k nepříznivému počasí na dovolené, bude nabízeno během června, července a srpna v balíčcích Standard a Exclusive bez navýšení ceny. Tzv. pojištění nevydařeného počasí se vztahuje na momenty, kdy na zahraniční cestě v destinaci uvedené na letence/jízdence nebo ubytovacím poukazu zažijí cestovatelé dva a více za sebou následující dešťové dny. Za deštivý den se přitom považuje takový, během kterého byl meteorologicky naměřený objem srážek vyšší než 15 mm/m².
V takovém případě za každý deštivý den vyplatíme v rámci pojistné události 500 Kč, maximálně pak do limitu pojistného plnění na úrovni 3000 Kč,“ vysvětluje Jana Musilová, manažerka cestovního pojištění Generali České pojišťovny.
Tato sezónní nabídka se přitom vztahuje na vybrané přímořské destinace na pobřeží Středozemního moře a další vyjmenované země: Bulharsko, Černá Hora, Egypt, Francie, Gibraltar, Řecko, Chorvatsko, Malta, Maroko, Monako, Portugalsko, Rumunsko, Španělsko (vč. Kanárských a Baleárských ostrovů), Itálie, Tunisko a Turecko.
V případě nevydařeného počasí je hlášení pojistné události velmi jednoduché. „Je třeba doložit, že klient v daném místě v daném čase byl. K tomu nejlépe poslouží cestovní smlouva nebo závazná objednávka ubytování nebo jiný cestovní doklad typu letenky či jízdenky. Průběh počasí v lokalitě pak bude ověřen podle meteorologického portálu www.worldweatheronline.com,“ upřesňuje Jana Musilová.

Chytré cestovní pojištění
Rozsáhlejší proměnou prošlo Chytré cestovní pojištění, které se sjednává v rámci pojištění Můj majetek 2.0 a které lze standardně kombinovat s pojištěním stavby, domácnosti nebo odpovědnosti. „Jedná se o pojištění na dobu neurčitou s platností pojištění na 365 dní a nově umožňujeme jeho sjednání zcela samostatně. Vylepšili jsme ho navíc o nové limity a rizika a rozšířili platnost kromě světa i na Česko. S takto komplexním přístupem jsme na našem trhu jediní,“ dodává Jana Musilová, produktová manažerka cestovního pojištění.

Výhodou pro cestovatele je fakt, že při sjednání tohoto typu cestovního pojištění nemusí před každou cestou myslet na to, že uzavře pojištění po dobu své cesty. Chytré cestovní pojištění je totiž možné během roku využívat opakovaně, a to na jednotlivé výjezdy v délce až 60 dní, což je dvojnásobné navýšení proti předchozímu stavu.

Chytré cestovní pojištění se vztahuje na turistické i pracovní cesty, stejně jako kryje i rekreační sporty. Přitom cestovatele chrání ve velmi štědrém rozsahu – zahrnuje třeba pojištění léčebných výloh ve výši 100 milionů korun – tento limit je přitom nově dostupný i pro zásah horské služby či následky teroristických útoků.  Dále pojištění obsahuje pojištění zavazadel a osobních věcí (50 000 Kč) nebo nadstandardní asistenční a právní služby.
Cestovatelé pak mají možnost si připojistit i pojištění storna cesty, a to s nulovou nebo 20% spoluúčastí, a zároveň také pojištění přerušení nastoupené cesty. K dispozici je i speciální připojištění pro případ trvalých následků úrazu či smrti.

Roční pojistné Chytrého cestovního pojištění se pohybuje od 768 Kč na osobu. Jde přitom o cenu před slevami, které mohou být například za propojištěnost. „V případě že náš klient má u nás sjednané pojištění majetku, dostává se na roční cenu od 480 Kč,“ upřesňuje Jana Musilová. Pojištění se sjednává na pobočkách nebo u obchodních poradců.

Exkluzivně pro Chytré cestovní pojištění

Výhradně v rámci Chytrého cestovního pojištění pak Generali Česká pojišťovna nabízí prvek, který nese pojmenování Bezpečná hladinka. Vztahuje se na situace, kdy se pojištěnému stane pojistná událost v souvislosti s jeho zdravím. Do přítomnosti 0,8 promile alkoholu v krvi pojištění zajišťuje „pardon“ a situace nemá negativní vliv na pojistnou událost. „To vše za předpokladu, že klient neporušil ustanovení právních předpisů nebo nařízení dané země,“ popisuje podstatnou podmínku Jana Musilová.

Pro cestovatele také budou zajímavé speciální asistenční služby. Příkladem může být pojištění zpoždění nebo zrušení letu. Na pojistné plnění mají klienti nárok za situace, kdy se jejich letadlo zpozdí o více než 6 hodin (do té doby odškodnění za zpoždění ve specifických případech řeší samotné aerolinky) nebo u zrušeného letu není poskytnuta alternativní doprava do šesti hodin. V takovém případě pojištěný obdrží 1000 Kč za každou hodinu čekání, maximálně pak 10 000 Kč.

 

Rychlý přehled cestovního pojištění od Generali České pojišťovny

  • Jednorázové zahraniční cestovní pojištění
    – pro cesty po Evropě a po světě
     
  • Celoroční zahraniční cestovní pojištění
    – s opakovanými výjezdy pro cesty po Evropě a po světě
     
  • Jednorázové tuzemské cestovní pojištění
    – pro cesty po Česku
     
  • Celoroční Chytré cestovní pojištění
    – s opakovanými výjezdy pro cesty po Česku i celém světě
Zpět na tiskové zprávy

13.06.2024

Můj majetek 2.0: významně vylepšené pojištění přináší dosud nevídané možnosti pojistné ochrany i benefitů

Nový balíček „All risk“ kryje u pojištění stavby všechna pojistná nebezpečí do plné pojistné částky. Nejširší rozsah pojistné ochrany na trhu pro zelené technologie. Unikátní řešení pojištění chytrých spotřebičů v domácnosti.

Dynamický rozvoj technologií, a to i v oblasti udržitelnosti a životního prostředí, významně ovlivnil životní styl ve společnosti. Tyto události se staly inspirací pro zásadní inovaci pojištění Můj majetek 2.0.

„Na facelift majetkového pojištění jsme nahlíželi skutečně inovativním a komplexním pohledem. Přinášíme unikátní rozsahy na trhu, nová rizika nebo jejich vylepšené parametry, nové benefity, rozšířenou územní platnost nebo navýšené pojistné limity,“ vysvětlila Jana Flajšarová, senior manažerka produktového managementu občanského neživotního pojištění v Generali České pojišťovně.

V rámci pojištění Můj majetek 2.0 lze pojistit běžné situace občanského života. Kromě pojištění majetku a odpovědnosti nabízí možnost sjednat v jedné smlouvě i dlouhodobé cestovní pojištění nebo pojištění nákladů léčení nemoci a úrazu psů a koček. Pojištění se díky své modulární podobě, a tedy snadné personalizaci, dokáže přizpůsobit potřebám každého klienta.

Stavby s nejširším pojistným krytím na trhu

U pojištění stavby přichází Generali České pojišťovna s novým balíčkem All risk, který aktuálně představuje nejvyšší pojistnou ochranu pro pojištění retailových staveb poskytovanou na českém trhu. Tato varianta zahrnuje kompletní výčet pojistných nebezpečí do plné pojistné částky. Navíc přináší allriskové pojištění stavebních součástí včetně technické poruchy strojních a elektronických zařízení.
Speciálním bonusem nového balíčku All risk je krytí finančních ztrát, ke kterým dojde v důsledku nefunkčnosti fotovoltaické elektrárny. Dále jsou kryty i estetické škody na pojištěných stavbách, a to až do limitu 100 tisíc korun.

„Nový balíček All risk znamená nejjednodušší možný přístup v rámci pojištění stavby – z pojistné smlouvy totiž plníme vše, co není striktně vyloučeno. Jedná se tak o rozsah pojistného krytí, který je na českém trhu svojí pojistnou ochranou skutečně jedinečný,“ upřesňuje Jana Flajšarová, senior manažerka produktového managementu občanského neživotního pojištění Generali České pojišťovny.

Štědrý rozsah pojištění fotovoltaických elektráren (FVE)

Generali Česká pojišťovna, pro níž je téma udržitelnosti zásadně důležité napříč celou firmou a jejím fungováním, jako odpovědný pojistitel významným způsobem reaguje na trendy v oblasti tzv. zelených technologií.

Další novinku tak představuje Generali Česká v oblasti FVE – umožní sjednat pojištění samostatné FVE bez vazby na pojištění stavby nebo domácnosti. Pojištění FVE tak nově mohou sjednat i ti klienti, kteří realizují FVE na střeše činžovního domu, na balkónu panelového domu nebo např. na střeše garáže.

Pojištění samostatné FVE kromě standardně sjednávaných pojistných nebezpečí obsahuje možnost sjednat i krytí škod, ke kterým dojde v důsledku technické poruchy.

Pokud je FVE součástí pojištěné stavby, tak je pojištěna proti všem sjednaným nebezpečím, a navíc s možností sjednat připojištění strojních a elektronických škod, včetně finančních ztrát FVE po pojistné události. V případě využití balíčku All risk je kryto vše automaticky.  

Zaměřeno na zelené střechy

Pojištění staveb už v základu automaticky řeší rovněž zelené střechy realizované odbornou firmou. Podle dostupných informací se plocha zelených střech v Česku pohybuje na úrovni 3 milionů m², přičemž téměř polovina z nich je instalována na rodinných domech.
Pojistná ochrana v pojištění Můj majetek 2.0 se přitom vztahuje na všechna pojistná nebezpečí, na která je pojištěna stavba, a jsou pojištěny všechny vrstvy zelené střechy (tedy vegetaci, substrát, filtraci, drenáž apod.) vč. rostlin.

Vylepšené náklady nad pojistnou částku

Další inovaci představuje fakt, že dojde-li u pojištění stavby ke škodě velkého rozsahu, Generali Česká pojišťovna uhradí nad sjednanou pojistnou částku i náklady na realizaci ekologických opatření, které souvisí s evropskou politikou spojenou s energetickou náročností staveb. Tyto náklady muže klient čerpat na nákup FVE, tepelného čerpadla nebo zásobníku na sběr dešťových vod, a to až do výše 500 tisíc Kč.   

Pojištění chytré domácnosti

Spotřebiče, které lze pro běžný provoz ovládat například mobilním telefonem, počítačem nebo jiným chytrým zařízením, jsou stále samozřejmější součástí českých domácností. Generali Česká pojišťovna právě pro tento typ spotřebičů (lednice, mrazáky, pračky, sušičky, myčky, sporáky apod.) připravila allriskové pojištění s plněním do plné pojistné částky v případě jejich poškození nebo zničení.

U spotřebičů do 5 let stáří se přitom vzniklé škody hradí v nových cenách – tedy v takových, za jaké je možné pořídit stejný spotřebič v obchodě jako nový.

Řešení pro milovníky freestyle životního stylu

V rámci pojištění Můj majetek 2.0 se nově nabízí i speciální pojištění s názvem Freestyle. Toto pojištění je určeno pro dobrodruhy, digitální nomády nebo ty, kteří často cestují (nejen) do zahraničí. Pojištění Freestyle umožňuje sjednat pojištění věci osobní potřeby pro případy poškození, zničení nebo ztráty v důsledku základních živlů nebo např. odcizení. Pojištěna jsou i vlastněná zvířata. Do balíčku je možné extra zahrnout také sportovní vybavení, přenosnou elektroniku nebo pojištění věcí v zavazadlovém prostoru auta.

Vybírat je možné z pojistných limitů 50 až 200 tisíc korun. Balíček Freestyle přitom platí po celém světě. „Tento typ pojištění představuje zajímavou alternativu pro aktivní lidi, kteří vyráží za hranice a mají část svého majetku neustále sbalenou s sebou. Tento produkt chceme primárně nabídnout mladé generaci - lidem, kteří buď nemají stálou, nebo využívají sdílenou domácnost. Další skupinou jsou aktivní lidé, kteří často vyráží za hranice cestovat, studovat nebo pracovat. Velkou výhodou tohoto balíčku je územní rozsah s platností pro celý svět, kdy klient nemusí uvádět, kde se právě nachází jeho domácnost a jeho věci jsou pojištěny stále i přes časté stěhování. Pojištění s limitem 100 tisíc Kč vyjde přibližně na 150 korun za měsíc, což je velmi příznivá cena,“ upřesňuje Jana Flajšarová.

Nové benefity

Klienti, kteří budou udržovat své pojistné smlouvy aktuální a vyhnou se tak podpojištění, mohou počítat s vybranými benefity, které jim Generali Česká pojišťovna nově a automaticky poskytne:

•           Divoká karta garantuje, že pojištěný bude mít vždy nejširší rozsah pojistného krytí na trhu. Jak? Klientovi je uhrazena škoda z pojistného nebezpečí, které má konkurenční pojišťovna ve standardním rozsahu, aniž by jím Generali Česká disponovala.

•           Zmařená akce představuje situaci, kdy klientům pojišťovna finančně kompenzuje plánovanou akci, kterou překazí nečekaná pojistná událost na pojištěném domě či bytě – typicky se může jednat o svatbu, rodinnou oslovu, dovolenou, lázeňský pobyt nebo kulturní a sportovní akci. V takový moment pojišťovna hradí za přesně stanovených podmínek prokazatelně vynaložené náklady spojené s neuskutečněnou akcí až do limitu 50 000 Kč.

•           Stres benefit přináší finanční injekci v případě vzniku rozsáhlé škody na pojištěné stavbě. Formou paušálu 50 000 Kč klient dostane peníze na nákup osobních věcí, taxi, útratu za stravu apod. bez nutnosti dokládání účtů.

Chytré cestovní pojištění je unikát na trhu 

Generali Česká pojišťovna v rámci pojištění Můj majetek 2.0 nově nabízí rozšířené Chytré cestovní pojištění. Pojištění lze sjednat na dobu neurčitou a platí na území celého světa včetně ČR. Doba jednoho výjezdu je 60 dní a vztahuje se až na 7 osob. Klienti nemusí řešit účel cesty, pojištění se vztahuje na turistickou i pracovní cestu.

 

Pojištění Můj majetek 2.0 je za zvýhodněných podmínek možné aktuálně sjednávat na obchodních místech u všech poradců Generali České, na pobočkách nebo u smluvních partnerů pojišťovny.

Zpět na tiskové zprávy

11.06.2024

S cévní mozkovou příhodou má blízkou zkušenost polovina Čechů. Nejčastější příčina trvalé invalidity ročně postihne přes 25 tisíc lidí

Generali Česká pojišťovna a nezisková organizace Cesta za snem spojily síly prostřednictvím projektu LVICE s iniciativou Act FAST, aby společně šířily osvětu o cévní mozkové příhodě.

Cévní mozková příhoda, lidově mrtvice, je náhlé postižení určité části mozkové tkáně způsobené poruchou jejího prokrvení. Jedná se o druhou nejčastější příčinu úmrtí v naší zemi a může postihnout každého bez ohledu na věk. Ročně u nás postihne přes 25 tisíc lidí. Podle průzkumu Generali České pojišťovny má s mozkovou mrtvicí blízkou zkušenost 54 % Čechů. Prevence a včasné rozpoznání příznaků mrtvice mají zásadní vliv na postiženého člověka a mohou výrazně zlepšit kvalitu života pacientů. 

Spouštěčem společné osvěty o mozkové mrtvici se stal projekt Lvice, který organizuje nezisková organizace Cesta za snem s podporou generálního partnera Generali České pojišťovny. „Po zkušenostech z minulého ročníku, kdy mezi účastnicemi byla Eliška Nováková alias Holka s handicapem, která si mrtvicí prošla, jsme se rozhodli více upozornit na problém cévní mozkové příhody. Velkým zjištěním bylo, že mrtvice stále častěji postihuje i mladé lidi. Cítíme proto potřebu ukázat možnosti prevence a důležitost včasné diagnostiky,“ říká Heřman Volf, předseda Cesty za snem. V aktuálním ročníku Lvic jsou dokonce tři účastnice, které mrtvici prodělaly v dětství. „Kromě osvěty letos prostřednictvím veřejné sbírky podpoříme také malou Elenku, která prodělala cévní mozkovou příhodu v pouhých třech letech,“ dodává Heřman Volf. 

Nejčastější příčina trvalé invalidity, jak mrtvici označil prestižní časopis The Lancet Neurology, je tématem také pro pojišťovny. Generali Česká pojišťovna zjišťovala, jaké je ve společnosti o mrtvici povědomí. Podle průzkumu největší tuzemské pojišťovny uvedlo 54 % respondentů, že mají osobní zkušenost s mozkovou mrtvicí, například tím, že se tato událost stala někomu v jejich okolí. „Pouze 36 % Čechů v průzkumu přiznalo, že je o problematice mozkové mrtvice informováno spíše dostatečně (31 %) nebo dostatečně (5 %). I proto jsme se do osvěty mrtvice pustili, protože podstatou činností pojišťovny je kromě jiného ochrana života a zdraví klientů. Zejména oblast prevence je pro nás důležitá,“ vysvětluje Monika Majerčíková, manažerka CSR z Generali České pojišťovny.
Co se týče znalosti symptomů, Češi znají ty nejrozšířenější, jako jsou potíže s mluvením (73 %) nebo sklesnutí koutku (66 %). U ostatních symptomů, jako je například nehybnost ruky (40 %), problémy s koordinací (45 %) nebo dvojité vidění (19 %), je mezi lidmi znalost menší. 

V 85 % případů mrtvice nebolí, a proto lidé její projevy podceňují. Při pozdní reakci ale zanechává vážné následky nebo končí i úmrtím,“ říká Hana Maršálková z iniciativy Act FAST. „Snažíme se naučit co nejvíce lidí rozpoznávat příznaky cévní mozkové příhody a správně reagovat, když k ní dojde,“ dodává Hana Maršálková s upozorněním na pomocnou zkratku FAST k rozpoznání příznaků (FACE – skleslý ústní koutek a oční víčko na jedné polovině tváře; ARM – necitlivost paže a neschopnost udržet předmět; SPEECH – neschopnost komunikace, případně obtížné porozumění řeči pacienta; TIME – v případě výše uvedených příznaků začínáte bojovat s časem, co nejrychleji vyhledejte lékařskou pomoc). 

Průzkumu Generali České pojišťovny o znalosti cévní mozkové příhody se v květnu 2024 zúčastnilo 840 respondentů z celé České republiky ve věku 18–65 let. 

 

Přehled letošních účastnic projektu Lvice, které prodělaly cévní mozkovou příhodu: 

 

Anna H. (24 let) 

Anna v 11 letech prodělala mozkovou mrtvici. Do péče zdravotníků se dostala po zhruba 26 hodinách od prvních příznaků. Po traumatickém zážitku byla hospitalizovaná na dětské psychiatrické léčebně. Dodnes u ní přetrvává třes v pravé ruce a nepravidelná chůze. Vyučila se pracovnicí v sociálních službách a splnila si tak sen pomáhat druhým.  

Štěpánka R. (20 let) 

Štěpánka prodělala ve 4 letech mozkovou mrtvici. Ve školce se sesula k zemi a měla povislý koutek. Zásluhou poctivé rehabilitace, v níž pokračuje dodnes, se u ní mnohé zlepšilo, stále má ale nefunkční pravou ruku, napadá na nohu a bojuje s krátkodobou pamětí. Naučila se psát levou rukou a kromě školy se nyní věnuje také brigádě v dětském domově pro handicapované. 

Nicole H. (23 let) 

Nicole teprve v 9 měsících prodělala mozkovou mrtvici a ochrnula na celou pravou stranu od obličeje dolů. Díky cvičení a rehabilitacím se její stav výrazně zlepšil. Do svých 21 let dokonce reprezentovala plavecký klub. Dnes trénuje handicapované děti. 

 

Komu projekt Lvice letos pomáhá? 

Elenka Ch. (6 let) 

Elenka prodělala v pouhých třech letech cévní mozkovou příhodu, po které ochrnula na pravou polovinu těla. Mentálně se vrátila na úroveň 1,5letého dítěte a přestala mluvit. Přes těžkou léčbu a rehabilitace zůstává statečná a neustále se usmívá. Díky každodennímu cvičení, fyzioterapii, ergoterapii a lázeňské péči dělá velké pokroky – už zase chodí a běhá, i když má stále problémy s koordinací a rovnováhou. Elenka trpí afázií, což ovlivňuje její schopnost mluvit a rozumět řeči, a je hypersenzitivní a často unavená. Intenzivní cvičení a logopedie jsou proto stále nezbytné. 
 

O projektu LVICE 2024 

Již popáté přichází unikátní reality show Lvice, ve které jsou hlavními hvězdami ženy s handicapem. Série dokumentuje výzvy, které účastnice donutí vystoupit z komfortní zóny a prověří je po psychické i fyzické stránce. Cílem projektu neziskové organizace Cesta za snem je ukázat, že i když to není vždycky jednoduché, je možné postavit se překážkám čelem a handicapem život nekončí. Lvice zároveň pomáhají druhým. Letos prostřednictvím veřejné sbírky podpoří Elenku, která v pouhých třech letech prodělala cévní mozkovou příhodu. Finanční pomoc doprovází série edukačních aktivit o mrtvici.

 

První díl letošního ročníku budou moci diváci zhlédnout už 23. června na YouTube kanálu Cesty za snem. Více informací včetně programu vysílání najdete ZDE

 

Zpět na tiskové zprávy

04.06.2024

Výhercem soutěže SME EnterPRIZE 2024 je firma specializující se na termochemické recyklace plastů

Čtvrtým rokem podporuje Generali Česká pojišťovna soutěží SME EnterPRIZE udržitelné podnikání u živnostníků, start-upů a mikro, malých i středních podniků. První místo si v ročníku 2024 odnesla společnost Green Future.cz, a.s., která se zaměřuje na budování a provoz unikátní technologie termochemické recyklace plastů. V kategorii start-upů zvítězila firma Biouhlírna, s.r.o. Ta se věnuje výzkumu, výrobě a prodeji biouhlu z odpadní dřevní hmoty.

Generali Česká pojišťovna vyhlásila výsledky 4. ročníku soutěže SME EnterPRIZE. Jejím záměrem je oceňovat a zviditelňovat mikro, malé a střední podniky, živnostníky i start-upy, které v rámci svého podnikání dodržují a prosazují zásady udržitelnosti, a mají tak pozitivní dopad na životní prostředí. „Podpora malých a středních podniků v jejich transformaci k udržitelnému fungování je klíčová pro zajištění lepší budoucnosti nás všech. U nás v Generali České pojišťovně podporujeme udržitelné podnikání také prostřednictvím soutěže SME EnterPRIZE. Každý rok jsem velmi mile překvapen, kolik výjimečných podniků a start-upů s unikátními projekty u nás v České republice fungují,“ komentuje soutěž Roman Juráš, generální ředitel Generali České pojišťovny.

VÍTĚZOVÉ A FINALISTÉ SME

Do letošního ročníku se přihlásilo téměř devadesát firem a start-upů z celého Česka. Ti se snažili přesvědčit odbornou porotu soutěže svou udržitelnou obchodní strategií, inovacemi a udržitelným podnikáním.

Ze dvou předkol postoupila do finále desítka společností, z nichž porota po osobních pohovorech vybrala následující finálové pořadí:

1. místo: Green Future.cz, a.s.

2. místo: Refork SE

3. místo: Ameba Production, s.r.o.

Výherci získali finanční prostředky na podporu svého byznysu, mediální zviditelnění svých aktivit a díky mezinárodnímu rozměru soutěže i příležitost k networkingu a rozvíjení svého podnikání na zahraničních trzích.

Kromě toho bude jedna z prvních tří společností reprezentovat české udržitelné podnikání na celoevropském finále soutěže, které proběhne na jaře 2025 v belgickém Bruselu. O její účasti rozhodne mezinárodní porota soutěže.

Nejvíce odbornou porotu přesvědčil podnik Green Future.cz, a.s., který se zaměřuje na budování a provoz unikátní technologie termochemické recyklace plastů. Ta umožňuje zpracování a znovuvyužití do té doby jen špatně nebo žádným způsobem recyklovatelných plastů za ekologicky a současně ekonomicky výhodného provozu. Plastový odpad přeměňuje na tzv. zelenou ropu, ze které se opět vyrábí plast. Výsledným produktem výroby jsou i energeticky využitelné plyny. Celá technologie funguje bez emisí, je nehlučná a nemá negativní dopady na okolí svého provozu. Na úrovni okresů je tak možné decentralizovaně budovat recyklační centra a celý ekosystém okolo nich. „Green Future se zaměřuje na termochemickou recyklaci a umí plastový odpad zpracovat na surovinu, ze které mohou vzniknout opět nové plasty. Vedlejším produktem je využitelný energetický plyn a vodík. Tato přelomová technologie nás nadchla natolik, že jsme ji odměnili prvním místem. A pevně věříme, že úspěch v soutěži může pomoci v jejím dalším rozšíření a překonávání byrokratických překážek. Když se to podaří, znamená to naprostou revoluci v recyklaci plastů,“ vysvětluje předsedkyně poroty Helena Továrková rozhodnutí o vítězi.

Druhé místo obsadila firma Refork SE zabývající se patentovanou technologií MTI pro výrobu jednorázových příborů a nápojových brček ze 100 % biobased materiálu, bez chemické modifikace, neobsahující stopy fosilních zdrojů a bez mikro plastů. Jejich výrobky mají 100 % přírodní složení, jsou biodegradabilní a neobsahují mikro plasty. „Vedení společnosti Refork nás zaujalo nejen svými plně rozložitelnými produkty, ale i tím, že dokázalo svůj byznys úspěšně prodat do západoevropských a skandinávských zemí. Dále nás přesvědčilo, jak se udržitelnost promítá do jejich celého provozu, který je energeticky i materiálově úsporný a šetrně zachází s vodou,“ upřesňuje Helena Továrková.

Na třetím místě skončila společnost Ameba Production, s.r.o. pořádající již mnoho let jeden z největších festivalů v České republice – Rock for People. Ten se u nás řadí mezi průkopníky v oblasti udržitelných akcí. „Ameba Production a jejich Rock for People představují naprostou špičku v tom, jak může festival zohlednit udržitelnost napříč celou akcí a jejím areálem. Odpovědně přistupují ke zdrojům energie, předcházení vzniku odpadu i k jeho recyklaci, dopravě návštěvníků, podpoře biodiverzity a zeleně v areálu. Taktéž upřednostňují místní dodavatele potravin a motivují návštěvníky ke stravování s co nejnižší uhlíkovou stopou. Jsou inspirací a vzorem pro festivaly nejen u nás, ale i po celé Evropě,“ říká Helena Továrková.

Na sdíleném 4.–10. místě se pak (v abecedním pořadí) umístily tyto společnosti:

Cementum, s.r.o.

Greenwool.cz, s.r.o.  

CITY COMMUTERS s.r.o.

Ledasco, s.r.o.

Plastic guys, s.r.o. 

Rekáva, s.r.o.

Zero Waste Solutions, s.r.o. - REkrabička a REkelímek           

 

VÍTĚZ A FINALISTÉ KATEGORIE START-UP

V minulém roce se soutěž otevřela i start-upům. Tato oblast vznikla pod záštitou agentury CzechInvest, která se věnuje podpoře start-upů více než 12 let. „V Česku v poslední letech evidujeme významný nárůst zájmu o udržitelnost mezi start-upy. A proto máme velkou radost, že jsme se již po druhé mohli stát odborným garantem této kategorie v soutěži a pomoci tak zviditelnit další zajímavé projekty,“ uvádí Filip Krůta, manažer EkoTech hubu projektu Technologická inkubace agentury CzechInvest a jeden z porotců start-upové soutěže.

Do soutěže se přihlásila desítka start-upů s různorodými udržitelnými projekty. Z nich odborná porota zvolila pětici nejlepších a následně vybrala vítěze této kategorie. Na první příčce se umístila Biouhlírna s.r.o., z jižní Moravy. Tento start-up zkoumá, vyrábí a prodává biouhel z odpadní dřevní hmoty. Biouhel je materiál z odpadu, který zlepšuje půdu, zadržuje vodu i živiny, odbourává toxické látky a dá se použít do betonu, polymerů nebo vláken. Navíc odbourává uhlík, má tedy negativní emise. V Biouhlírně jej vyrábí pomocí unikátní britské technologie pyrolýzy. K tomu intenzivně šíří informace o biouhlu a jeho možnostech využití v zemědělství, průmyslu, městském inženýrství a stavebnictví.

Dalšími společnostmi, které se dostaly mezi top 5 start-upů, byly (v abecedním pořadí):

BLACK FOOD MARKET

IONT tech, s.r.o.

Let's Earth, s.r.o.

Nextdrop, s.r.o.

CENA STUDENTŮ KATEGORIE START-UP

Letošní ročník se rozrostl o novou cenu studentů v kategorii start-upů. Každý student a studentka vysoké školy v České republice mohli hlasovat pro svého favorita. Vítěze zvolili rovnou dva – IONT tech, s.r.o. a Nextdrop, s.r.o. Zmíněné start-upy získaly totiž stejný počet hlasů.

IONT tech, s.r.o. vyvíjí a vyrábí nabíjecí stanice pro elektromobily, elektrokola a elektrokoloběžky. Vše od skici po výrobu vzniká lokálně, s maximálním důrazem na kvalitu a udržitelnost. Jejich použité materiály jsou maximálně cirkulární (nerezová ocel, sklo, hliník), ostatní jsou voleny s důrazem na recyklovatelnost (vč. balení produktů z jednodruhové recyklované lepenky. Samotná konstrukce zařízení je postavena na modulární architektuře elektroniky vložené do těla s téměř neomezenou životností.

Firma Nextdrop, s.r.o. pomáhá chránit objekty před vytopením a snižovat spotřebu vody. Vytváří chytrá řešení pro maximálně efektivní vodohospodářský a vodovodní systém jakékoli velikosti – od malého domu, přes zemědělské provozy až po města. Vlastní plně modulární technologickou platformu spojující hardware, software a cloud umožňující online monitorovat parametry systému a zároveň ho přes cloud plně ovládat. Pomocí algoritmů pro analýzu dat okamžitě rozpozná nahodilou havárii nebo dlouhodobý mírný únik a automaticky na daný stav dokáže reagovat.

MEZINÁRODNÍ ROZMĚR

České kolo soutěže je součástí mezinárodního klání SME EnterPRIZE, které pořádá pojišťovací skupina Generali. V roce 2024 je do něj kromě České republiky zapojeno ještě dalších devět evropských zemí (Rakousko, Chorvatsko, Francie, Německo, Maďarsko, Itálie, Portugalsko, Slovinsko a Španělsko).

Účastníci v jednotlivých zemích mohou soutěžit ve třech kategoriích udržitelného přístupu, kdy má jejich podnikání pozitivní dopad na zdraví a spokojenost zaměstnanců (a jejich rodin), na životní prostředí a dále na rozvoj komunit.

Veškeré informace o mezinárodní soutěži jsou k dispozici na: www.sme-enterprize.com

 

POROTA SME EnterPRIZE 2024

Nina Bočková – odborná pracovnice na Vysoké škole ekonomické v Praze, členka poroty SME i start-upů

Martin Flajšar – ředitel produktového managementu podnikatelského pojištění v GČP, člen poroty

Filip Krůta – ředitel EkoTech Hubu v rámci agentury CzechInvest, člen poroty v kategorii start-upů

Renata Kučerová – odborná asistentka na Mendelově univerzitě v Brně, členka poroty

Vojtěch Malina – CEO CleverFarm a vítěz soutěže v roce 2021, člen poroty

Vladimír Staněk – ředitel digitalizace v GČP, člen poroty v kategorii start-upů

Alena Stiborová – senior manažerka zemědělského pojištění v GČP, členka poroty¨

Jindřich Špička – vyučující na České zemědělské univerzitě v Praze, člen poroty

Tomáš Šubrt – děkan Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze, člen poroty

Helena Továrková – ředitelka Nadace Veronica, předsedkyně poroty SME i start-upů

Viktor Třebický – projektový manažer CI2 a spoluzakladatel CI3, s.r.o., člen poroty

 

České stránky soutěže: www.sme-enterprize.cz

Mezinárodní stránky soutěže: www.sme-enteprize.com

Zpět na tiskové zprávy

23.05.2024

SRNA index: Za půl roku 10 000 srážek se zvěří a škody za téměř 400 milionů korun

Generali Česká pojišťovna spolu s Centrem dopravního výzkumu, v. v. i (CDV), přináší 10. vydání SRNA indexu, který vždy na jaře (a na podzim) informuje o výši škod i přehledu nejrizikovějších míst ve vztahu ke střetům vozidel se zvěří v Česku. SRNA index pracuje s počtem nehod zaneseným v policejních statistikách dále doplněných o sofistikovaný odhad z dat Jednotného systému dopravních informací (JSDI), výši škod na majetku, zdraví i životech. Dává je do souvislosti s rozsahem silniční sítě v krajích a okresech. Data jsou tak mezi sebou porovnatelná. Od loňského října do letošního března (včetně) došlo podle policejních dat a údajů z JSDI na českých silnicích k 10 027 srážkám se zvěří. Nehody za sebou zanechaly škody za téměř 400 milionů korun.

Uplynulé pololetí, během kterého sleduje SRNA index počty střetů vozidel se zvěří a odhadovanou výši škod po těchto nehodách, přineslo nový pohled na situaci sražené zvěře na českých silnicích.

„Kromě policejních dat byly do výpočtu SRNA indexu zařazeny rovněž kvalifikované odhady vycházející z dat JSDI. Robustnější datový model nám pomáhá získat přesnější obrázek o střetech vozidel se zvěří, a to zejména v krajích, kde policisté přestali se systematickou evidencí střetů se zvěří,“ vysvětluje Michal Bíl, odborník na problematiku sražené zvěře z Centra dopravního výzkumu.

Aktuální čísla tak ukazují, že počet srážek se zvěří v Česku zůstává stále na velmi vysoké úrovni – konkrétně jde za období říjen 2023 – březen 2024 o 10 027 případů. Celková škoda spojená se sraženou zvěří se vyšplhala na 397 milionů korun.

FINANČNÍ NÁSLEDKY V KRAJÍCH V DESÍTKÁCH MILIONŮ

Uplynulé zimní období potvrdilo, že riziko střetu se zvěří se pro řidiče nijak nesnižuje. Z tohoto pohledu musí být opatrní zejména motoristé pohybující se po Středočeském kraji, kde policie zaznamenala 1845 nehod za téměř 78 milionů korun. Bezesporu na to má vliv i skutečnost, že tento kraj má ze všech v Česku nejdelší silniční síť čítající bezmála 10 tisíc kilometrů. V absolutním počtu střetů se zvěří i výši jejich škod následují Jihočeský (1302 nehod za 51 mil. Kč) a Ústecký kraj (1024 nehod za 40 mil. Kč).

POŠKOZENÝCH VOZIDEL PŘIBÝVÁ

Vysoký počet nehod se zvěří v Česku potvrzuje i Generali Česká pojišťovna, u níž má svoje vozidlo pojištěno přes dva miliony motoristů. Největší domácí pojišťovna denně řeší přes dvě desítky pojistných událostí po střetu se zvěří – jen za rok 2023 šlo celkem o 8149 případů za 382 milionů korun.
Ve sledovaném období od října 2023 do března 2024 bylo ve statistikách Generali České pojišťovny evidováno celkem 4121 pojistných událostí, v nichž figurovala zvěř a které se řešily buď z připojištění střetu se zvěří nebo z havarijního pojištění. Meziročně jde o nárůst o 15 procent. „Klientům jsme za tyto pojistné události vyplatili 188 milionů korun, což je meziročně o 13 % více,“ potvrzuje Patrik Nauš, senior manažer likvidace pojistných událostí motorových vozidel z Generali České pojišťovny.

Náklady na pojistné události – tedy opravy vozidel – stále průběžně rostou s tím, jak do cenových kalkulací vstupují dražší náhradní díly, ale i materiály i práce v autoservisech.

Pojištění za takových okolností představuje nejužitečnější nástroj, jak se může motorista vyrovnat se vzniklou škodou na svém vozidle. „Ty se nezřídka pohybují v desítkách tisíc korun, výjimkou nejakou ale ani nehody v řádech stovek tisíc korun. Týká se to především vozidel kategorie SUV, které se při vysoké rychlosti střetnou s těžkým zvířetem – nejčastěji divočákem,“ vysvětluje Patrik Nauš.

DOMINANCE SRNY A DIVOČÁKA

Jaká zvířata na českých silnicích ohrožují motoristy nejčastěji? Pod koly osobních i nákladních automobilů končí nejčastěji srnec či srna, a to až v 80 % případů. Následuje je prase divoké zhruba v 10 % případů. Na zbylé srážky připadají už ve velmi malých počtech ostatní druhy zvířat. „Lze očekávat, že v lesních oblastech jde o jeleny/laně a daňky/daněly. V nížinách a tam, kde jsou příhodné podmínky, půjde o zajíce. V únoru přitom došlo u Mnichova Hradiště ke srážce s vlkem, což je v našich poměrech ojedinělá událost,“ popisuje praxi Michal Bíl z CDV. Podle jeho slov jsou to právě šelmy, které svojí přítomností v krajině dokáží prokazatelně snížit počet střetů kopytníků s auty.

NEJRIZIKOVĚJŠÍ OKRESY

Při pohledu na okresy - nejnižší sledované jednotky u SRNA indexu, se objevují tři, které jsou v rámci Česka z pohledu počtu sražené zvěře vůbec nejhorší.

Za uplynulé sledované období se nejvíce střetů odehrálo v okrese Benešov – konkrétně šlo o 355 srážek, při nichž vznikla škoda přesahující 15 milionů korun. Řidiči projíždějící po zdejších 1209 kilometrech silnic by se měli mít zásadně na pozoru.
Druhá příčka patří okresu České Budějovice, kde SRNA index uvádí 304 srážek se zvěří. Odhadovaná škoda zde mírně překročila 12 milionů korun. I zde přitom délka silnic přesahuje tisícovku, konkrétně jde o 1103 kilometrů.

Na třetím místě se umístil okres Zlín, kde se na jeho 557 kilometrech událo za sledované období 293 srážek se zvěří. Škoda zde přesáhla 11 milionů korun.

Z pohledu SRNA indexu, který se zaměřuje na očekávanou škodu na 1 km silniční sítě, patří mezi nejhorší okres Zlín, kde na 1 km silnic připadá škoda ve výši 20 860 Kč. To je mezi všemi okresy suverénně nejvyšší číslo. Na druhé příčce figuruje okres Most v severních Čechách. Zde na 1 km silnic vychází škoda na 17 331 Kč. Třetí příčku zaujímá okres Uherské Hradiště, kde škoda na 1 km tamější sítě silnic dosahuje 15 000 Kč.

Zpět na tiskové zprávy

16.05.2024

PRŮZKUM: Čtvrtina Čechů doma využívá alternativní zdroje energie, každý desátý má nainstalovanou fotovoltaiku

Každý desátý Čech si pořídil vlastní fotovoltaiku. Polovina vlastníků fotovoltaických systémů s nimi už řešila nějaký problém. Baterie pro akumulaci energie lidé skladují nejčastěji v technické místnosti, garáži a sklepě. Na instalaci fotovoltaických panelů svépomocí by si trouflo 13 % Čechů.

V minulém roce zaznamenala Česká republika další významný nárůst v počtu nově instalovaných fotovoltaických panelů. Největší část loňských instalací tvořila zařízení na rodinných domech, namontováno na ně bylo přibližně osmdesát tisíc elektráren. Nejvyšší sezóna fotovoltaických panelů jako zdroje energie se stupňujícím slunečním svitem i jeho délkou právě začala. Generali Česká pojišťovna zjišťovala názory české veřejnosti na oblast alternativních zdrojů. Kromě jejich využívání průzkum zkoumal i znalosti či obavy spojené s tímto alternativním zdrojem energie. Ten se navíc v následujících letech stane normou, když Evropská unie zejména u nových staveb (nejdříve u veřejných či komerčních, později i u rodinných či bytových domů) nařídí jejich povinnou instalaci. 
 
V kontextu problematiky fotovoltaických elektráren je důležité zmínit i možná rizika, včetně potenciálních hrozeb, které mohou vzniknout vlivem živelných událostí nebo nesprávnou instalací a manipulací.
 
POPULARITA ALTERNATIVNÍCH ZDROJŮ ENERGIE 
Podle průzkumu Generali České pojišťovny využívá vlastní alternativní zdroje energie již čtvrtina Čechů (25 %). Na popularitě stoupají především tepelná čerpadla a fotovoltaické elektrárny (FVE), které jsou díky příznivějším pořizovacím cenám a zejména dotacím mnohem dostupnější než dříve. Fotovoltaiku má již podle průzkumu nainstalovanou 10 % dotázaných. Rostoucí popularitu potvrzuje i fakt, že z těch, kteří FVE zatím nemají, uvažuje o jejím pořízení v blízké budoucnosti každý desátý (9 %). „Instalace FVE u rodinného domu je analogické opatření k jakékoliv stavební úpravě nebo pořízení jakéhokoliv technického zařízení např. tepelného čerpadla. Jde o investici, která reálně zvyšuje cenu pojištěné stavby. Na to by měli klientky a klienti reagovat kontrolou pojistné částky a případně jejím navýšením,“ vysvětluje Jana Flajšarová, senior manažerka neživotního pojištění Generali České pojišťovny.
 
ZKUŠENOSTI S FOTOVOLTAIKOU
U fotovoltaických systémů je kromě jiného nezbytné věnovat pozornost skladování baterií pro zajištění jejich efektivního a bezpečného fungování. Z průzkumu vyplývá, že Češi nejčastěji skladují (nebo by skladovali) baterie v technické místnosti (35 %), garáži (13 %), sklepě (12 %), ale i venku (9 %). 
Zajímavý je i přístup v momentech, kdy majitelé FVE opouští na delší dobu své domovy. Baterie v takovém případě vypíná 12 % dotázaných, dalších 43 % je přepíná do režimu úspory energie. 
Necelá polovina (49 %) respondentů přiznala, že alespoň jednou řešila nějaký problém s fotovoltaikou, z nichž v 48 % případů vyžadovala komplikace přímo zásah servisu.
 
SPRÁVNÁ INSTALACE A MANIPULACE 
V době, kdy se stále více domácností rozhoduje pro přechod na obnovitelné zdroje energie, je klíčové zdůraznit potřebu odborné instalace fotovoltaických systémů. Správná instalace a manipulace nabízí bezpečný a efektivní způsob, jak snížit energetické náklady a zároveň přispět k ochraně životního prostředí. V průzkumu Generali České pojišťovny však 13 % Čechů přiznalo, že by si trouflo na instalaci FVE bez profesionální pomoci, 67 % dotázaných však takovou možnost jednoznačně odmítlo.  
„Schválení zařízení pro český trh, stejně jako profesionální instalace v souladu doporučeními výrobce či adekvátní obsluha jsou u FVE naprosto klíčové pro řešení případných pojistných událostí. Majitelé FVE by si měli být vědomi potenciálních rizik a neměli by u takto vysoké investice podcenit výše zmíněný přístup. V opačném případě může pojišťovna při řešení škody korigovat výplatu pojistného plnění,“ upozorňuje Iva Gažová, senior manažerka likvidace pojistných událostí z neživotního pojištění Generali České pojišťovny. 
 
FOTOVOLTAIKA VS. POŽÁRY A ŽIVLY
Češi mají v souvislosti s fotovoltaikami obecně největší obavu z nesprávného zapojení zařízení (61 %), nekvalitních materiálů (52 %) a zmiňují i lidský faktor (36 %). Na konkrétní dotaz, přiznává 43 % respondentů také obavu z požáru. 
Co se týče samotných částí fotovoltaiky, nejsnáze podle lidí může být zdrojem požáru baterie (42 %), následovaná elektrozařízením (26 %) a kabeláží (17 %). 
V případě požáru fotovoltaiky by 63 % lidí zavolalo hasiče a snažilo se omezit škody, 34 % by se evakuovalo a čekalo na profesionální pomoc. 
Každý desátý (13 %) respondent přiznal, že by nevěděl, jak se v případě požáru zachovat. Z pohledu pojišťovny je přitom nutné připomenout, že stejně jako každý jiný požár i ten u FVE musí být oznámený hasičům. „Ze zkušeností přitom víme, že pokud k požáru dojde, následky jsou podstatně vyšší než v případě například živelných událostí. Ročně se přitom setkáváme s jednotkami případů, ale jejich počet poroste s tím, jak se zvedá počet instalovaných fotovoltaik,“ popisuje praxi Iva Gažová.
 
Jsou to i živly, které fotovoltaiku (a zejména její panely) ohrožují. Z průzkumu vyplynulo, že pro 48 % dotázaných představují rozmary počasí skutečnou hrozbu. Mezi nejčastěji zmiňované projevy, které v lidech vzbuzují obavy, patří kroupy, pády stromů, blesky i následky vichřice. 
On-line dotazování proběhlo v říjnu 2023 na vzorku 820 respondentů ve věku 18+.
Zpět na tiskové zprávy

18.04.2024

Skupina Generali má novou organizační strukturu pro oblasti pojištění a správy aktiv

Zjednodušením prošla geografická struktura pro divizi Pojištění. Woody Bradford bude jmenován jako CEO nové společnosti Generali Investments Holding, předsedou jejího představenstva se stane Philippe Donnet.

Správní rada Generali schválila na dnešním zasedání novou organizační strukturu, která odráží hlavní aktivity Skupiny tak, jak je navrhl její generální ředitel Philippe Donnet.
Od 1. června 2024 bude skupina Generali, jejíž součástí je také Generali Česká pojišťovna, fungovat jako diverzifikovaná finanční skupina zaměřená na dvě hlavní oblasti: pojištění a správa aktiv. 

Tato transformační změna struktury je navržena tak, aby ještě více urychlila růst a efektivněji řešila klíčové obchodní priority, a to plně v souladu s ambicemi strategického plánu Skupiny "LifeTime Partner 24: Na cestě k růstu". 
Nová struktura vytváří pevný základ pro další úspěch a inovace, zajišťuje schopnost skupiny účinněji využívat obchodní příležitosti a připravuje ji na budoucí strategie. 

Divize Pojištění, kterou na úrovni CEO povede Giulio Terzariol, bude řídit výkonnost pojišťovacího byznysu napříč světem, zlepšovat koordinaci, strategické sladění a těsnější propojení s trhy prostřednictvím zjednodušené organizační struktury. 
Nynější dvě obchodní jednotky „Německo, Rakousko a Švýcarsko“ a rovněž „International“ budou jako součást nové divize reorganizovány a budou se skládat z následujících pěti obchodních jednotek a tří regionů, které budou přímo podřízeny CEO divize Pojištění: 

• Zeměpisné obchodní jednotky na úrovni států: Itálie, Francie a globální obchodní aktivity, Německo, Rakousko, Švýcarsko 
• Regiony: Středomoří a Latinská Amerika, Střední a Východní Evropa a dále pak Asie

Jaime Anchústegui, současný CEO jednotky International, byl jmenován zástupcem CEO divize Pojištění. Bude tak přímo podřízen Giuliovi Terzariolovi a současně ho bude zastupovat v místních správních orgánech, řídit strategická partnerství a společné podniky a rovněž řídit globální pojišťovací projekty v rámci divize. Giovanni Liverani, současný CEO obchodní jednotky „Německo, Rakousko a Švýcarsko“ převezme nové odpovědnosti. 

Generali Investments Holding (GIH), který nahradí stávající obchodní jednotku pro správu aktiv a majetku, bude řídit všechny globální aktivity správy aktiv ve Skupině s výjimkou vybraných operací, a to zejména těch v Číně. Povede ho Carlo Trabattoni jako CEO. Ten si současně zachová pozici CEO a předsedy představenstva společnosti Conning Holdings Limited.
GIH se bude zaměřovat na poskytování služeb stávajícím klientům a zároveň na rozvoj obchodu s klienty třetích stran na celosvětové úrovni. Stane se tak pomocí stávajících i nových investičních dovedností, rovněž využitím akvizice společnosti Conning Holdings Limited vč. jejích poboček a také díky dlouhodobému partnerství s Cathay Life.

Generální ředitel skupiny Generali, Philippe Donnet, k nové organizační struktuře uvedl: 
"Skupina Generali úspěšně rozšířila svou činnost na globální úrovni a stala se integrovaným hráčem v oblasti pojištění a správy aktiv, disponuje solidní finanční pozicí a silným zaměřením na inovace a udržitelnost. V oblasti správy aktiv nám nedávné převzetí společnosti Conning Holdings Limited a dlouhodobé partnerství s Cathay Life umožňují rozšířit naši nabídku investic, mezinárodní klientelu, zaměřit se na rozvoj obchodu s třetími stranami a také investovat do distribučních dovedností. 
Divize Pojištění bude nadále posilovat přítomnost Skupiny na našich klíčových trzích, a to za využití technické excelence našeho podnikání, nových technologií a schopnosti přizpůsobit naši nabídku potřebám klientů v neustále se měnícím světě. Díky jednoduššímu a efektivnějšímu přístupu bude nová organizační struktura skupiny Generali se zaměřením na pojištění a správu aktiv urychlovat transformaci Skupiny a podpoří definici plánu pro budoucí strategie."

Zpět na tiskové zprávy

11.04.2024

GČP INDEX za rok 2023: Nejbezpečnější silnice z krajských měst byly v Hradci Králové, Pardubicích a Liberci. Přibližně tři čtvrtiny smrtelně a těžce zraněných osob ve městech byli chodci, cyklisté a motocyklisté

Nejbezpečnější silnice mezi krajskými městy v Česku byly v loňském roce znovu v Hradci Králové. Na druhém místě skončily Pardubice, na třetím potom Liberec. Z 206 obcí s rozšířenou působností se na komunikacích 129 z nich staly dopravní nehody se smrtelnými nebo těžkými zraněními. Tyto a další výsledky přináší GČP INDEX za rok 2023.

GČP INDEX vyjadřuje úroveň nehodovosti na základě poměru vážných a smrtelných nehod k celkovému počtu nehod v zastavěné oblasti krajských měst a také všech 206 obcí s rozšířenou působností. Ty se pak vztahují k celkovému počtu evidovaných dopravních nehod. Jedná se o tzv. závažnost dopravních nehod - čím vyšší je hodnota GČP INDEXu, tím je dopravně bezpečnostní situace horší.

NEJBEZPEČNĚJŠÍ HRADEC KRÁLOVÉ, NA CHVOSTU BRNO

Podle výsledků GČP INDEXu za rok 2023 se nejbezpečněji jezdilo v Hradci Králové, kde při 807 dopravních nehodách byly těžce zraněny „pouze“ čtyři osoby. Hradec se tak umístil na nejvyšší příčce v bezpečnosti silničního provozu mezi krajskými městy a obhájil tím prvenství z roku 2022.

Na druhém místě skončily Pardubice, na třetím pak Liberec.

Na opačném konci se na 11. místě objevila Plzeň, na 12. pozici České Budějovice a nejhorší, 13. místo, obsadilo Brno. Zde bylo při 1 807 dopravních nehodách 75 osob těžce zraněno a jedna osoba přišla o život. Tato trojice měst tak zůstává na chvostu GČP INDEXu, kde v mírně pozměněném pořadí figurovala i v roce 2022.

POZITIVNÍ VÝVOJ U USMRCENÝCH I TĚŽCE ZRANĚNÝCH

Pozitivní zprávou je, že na území pěti krajských měst se dopravní nehody během roku obešly bez smrtelných následků. Naopak v Praze bylo usmrceno 21 osob, v Ostravě 8 osob a v Karlových Varech a Olomouci 2 osoby.

Celkově na silnicích krajských měst v průběhu roku 2023 bylo evidováno 27 397 dopravních nehod (meziročně o 1 153 méně, tj. -4 %), při nichž přišlo o život 37 osob (meziročně o 2 méně, tj. -5 %) a těžce se zranilo 369 osob (meziročně o 65 méně, tj. -15 %).

Pořadí 2023

Krajské město

Hodnota GČP INDEXu

Pořadí 2022

1.

Hradec Králové

0. 50

1.

2.

Pardubice

0. 54

5.

3.

Liberec

0. 56

3.

4.

Olomouc

0. 77

2.

5.

Ústí nad Labem

0. 90

8.

6.

Karlovy Vary

1. 01

4.

7.

Ostrava

1. 13

7.

8.

Praha

1. 20

6.

9.

Jihlava

1. 42

9.

10.

Zlín

1. 51

10.

11.

Plzeň

1. 95

11.

12.

České Budějovice

2. 87

13.

13.

Brno

3. 98

12.

 

PŘES 60 PROCENT OBCÍ S ROZŠÍŘENOU PŮSOBNOSTÍ ŘEŠILO VÁŽNÉ NEHODY

GČP INDEX mimo krajská města srovnává také všechny obce s rozšířenou působností. K dispozici jsou tak detailní statistiky v intravilánech sledovaných 206 měst. V nich bylo evidováno 47 689 dopravních nehod, při nichž bylo usmrceno 71 a těžce zraněno 617 osob. Ve 129 městech došlo k vážným nehodám, ve 37 z nich se smrtelnými následky, ve 120 pak s těžkými zraněními. Celkem 77 sledovaným městům se úmrtí a těžká zranění v roce 2023 vyhnula.

Nejvyšší hodnota indexu – a tedy nejhorší bezpečnost na tamějších silnicích – byla zaznamenána v Pacově (7,69), Dačicích (7,14) a Velkém Meziříčí (6,78).

Je podstatné zmínit, že GČP INDEX bilancuje data roku 2023, a tak ve městech s nízkým počtem nehod může významně ovlivnit hodnotu indexu i jedna vážná nehoda. Webová aplikace www.gcpindex.cz proto umožňuje filtraci indexu také za delší časové období – mimo 6 a 12 i za 36 měsíců.

GČP INDEX obcí s rozšířenou působností v roce 2023 dle krajů.
Odkazy naleznete přímo pod názvy jednotlivých krajů:

•    Středočeský

•           Praha

•           Jihočeský

•           Plzeňský

•           Ústecký

•           Královéhradecký

•           Jihomoravský

•           Moravskoslezský

•           Olomoucký

•           Zlínský

•           Vysočina

•           Pardubický

•           Liberecký

•           Karlovarský
 

ZRANITELNÍ ÚČASTNÍCI: CHODCI, CYKLISTÉ A MOTOCYKLISTÉ

GČP INDEX umožňuje srovnání měst a obcí podle závažnosti nehod s účastí tzv. zranitelných účastníků silničního provozu, tedy chodců, cyklistů a motocyklistů. Jde tak o sledování výhradně těch nehod, při nichž byly usmrceny či těžce zraněny vyjmenované kategorie účastníků silničního provozu. Hodnota indexu zranitelných účastníků udává poměr těžkých a smrtelných nehod zranitelných účastníků k počtu nehod s jejich účastí.

V intravilánech sledovaných 206 měst bylo evidováno 5 979 dopravních nehod, při nichž bylo usmrceno 52 a těžce zraněno 473 zranitelných účastníků silničního provozu. Zatímco podíl zranitelných účastníků na nehodách činil „jen“ 12,5 %, na usmrcených a na těžce zraněných už tato hodnota přesahuje 70 %! Je tedy zřejmé, že jsou to právě chodci, cyklisté a motocyklisté, kteří jsou při dopravních nehodách ve městech zásadně ohroženi.

V celkem 85 sledovaných městech nedošlo v roce 2023 ke smrtelným a těžkým nehodám zranitelných účastníků silničního provozu.

Obce s rozšířenou působností 2023

Nehod

Usmrceno

Těžce zraněno

Celkem

47 689

71

617

Zranitelní účastníci

5 979

52

473

Podíl zranitelných účastníků

12,5%

73,2%

76,7%


Situace v krajských městech je pak zřejmá z následující tabulky. V intravilánech krajských měst bylo evidováno 3 031 dopravních nehod, při nichž bylo usmrceno 28 a těžce zraněno 271 zranitelných účastníků silničního provozu, podíl zranitelných účastníků na nehodách: 11,1 %, na usmrcených: 75,7 % a na těžce zraněných osobách: 73,4 %. Tato data opakovaně dokládají, proč je potřeba na území měst věnovat zvýšenou pozornost právě chodcům, cyklistům a motocyklistům.

Krajská města 2023

Nehod

Usmrceno

Těžce zraněno

Celkem

27 397

37

369

Zranitelní účastníci

3 031

28

271

Podíl zranitelných účastníků

11,1%

75,7%

73,4%


Nejbezpečnějším krajským městem v oblasti zranitelných účastníků se v loňském roce staly Pardubice, na druhém místě skončilo Ústí nad Labem, na třetím pak Hradec Králové. Na opačném konci se na 11. místě objevily České Budějovice, na 12. pozici Plzeň a nejhorší, 13. místo, obsadilo Brno, ve kterém při 346 nehodách bylo 61 osob těžce zraněno.

Pořadí 2023

Krajské město

Hodnota GČP INDEXu zranitelných účastníků

Pořadí 2022

1.

Pardubice

2. 68

3.

2.

Ústí nad Labem

2. 86

11.

3.

Hradec Králové

3. 77

1.

4.

Jihlava

4. 35

9.

5.

Liberec

4. 65

4.

6.

Olomouc

4. 90

2.

7.

Ostrava

6. 60

6.

8.

Zlín

7. 23

13.

9.

Karlovy Vary

8. 51

5.

10.

Praha

10. 21

7.

11.

České Budějovice

12. 00

12.

12.

Plzeň

14. 45

8.

13.

Brno

17. 05

10.

 

VYZKOUŠEJTE WEBOVOU APLIKACI S AKTUALIZOVANÝMI DATY

Součástí GČP INDEXu je interaktivní webová aplikace www.gcpindex.cz, ve které je možné u každého města zobrazit časovou osu s vývojem celkového GČP INDEXu i indexu s důrazem na zranitelné účastníky silničního provozu (chodci, cyklisté a motocyklisté). Srovnat mezi sebou lze až sedm vybraných měst.

Zpět na tiskové zprávy

21.03.2024

Jistota 2.0 - pojištění pro drobné podnikatele a živnostníky přináší vyšší limity, nová pojistná rizika i zjednodušený proces sjednání

Pojištění majetku i odpovědnosti se nově sjednává přehledně v přednastavených balíčcích. Na trhu ojedinělá nabídka: pojištění staveb, movitých věcí či přerušení provozu k dispozici ve variantě ALLRISKS s maximálním pojistným krytím. Pojištění zohledňuje udržitelnost - ať jde o pojištění dřevostaveb či FVE. Součástí pojištěné budovy mohou být i zelené střechy a fasády.

Generali Česká pojišťovna začala nabízet pojištění pro drobné podnikatele a živnostníky v nové podobě, která po sedmi letech přináší zásadní inovace. Týkají se nejen samotných parametrů pojištění, ale také procesu jeho sjednání.

„Jistota představuje úspěšný typ pojištění, které má v Generali České pojišťovně tradici a využívají ho tisíce klientů – typicky z oblastí obchodu, služeb, stavebnictví, pohostinství nebo například ubytování. Novinka s názvem Jistota 2.0 dává na srozuměnou, že jsme v rámci inovací pojištění věnovali velkou péči. Na trh se tak dostává zásadně inovovaný produkt s vysokým potenciálem oslovit podnikatele, kteří volí pojištění reagující na nejnovější trendy i aktuální situaci na trhu,“ vysvětluje Martin Flajšar, ředitel produktového managementu korporátního a SME pojištění v Generali České pojišťovně.  

Pojištění Jistota 2.0 je určena pro podnikatelské subjekty, jejichž příjmy jsou max.15 mil. Kč ročně, mají movitý majetek v ceně až 10 mil. Kč a hodnota jejich staveb dosahuje až 40 mil. Kč.
Jistota 2.0 má jasnou strukturu, která svým rozsahem pokrývá ty nejčastější situace, jimž mohou podnikatelé ve svém provozu čelit:
1/ Pojištění majetku
            - pojištění stavby a movitých věcí
            - pojištění přerušení provozu
            - pojištění elektronických zařízení
            - pojištění strojů
2/ Pojištění odpovědnosti
3/ Asistenční služby

POJIŠTĚNÍ MAJETKU
Množství vylepšení Jistota 2.0 přináší v rámci pojištění majetku. Nejzásadnější novinkou je princip sjednání pojištění výběrem z trojice přednastavených balíčků s názvy Start, Standard a ALLRISKS.
Za pozornost stojí zejména allrisková varianta, která kryje mimo běžná majetková pojistná nebezpečí i případy, na které se pojištění standardně nevztahuje. „Nově tato varianta funguje na principu – co není v pojištění vyloučeno, je pojištěno. V praxi tak ALLRISKS kryje i případy jako jsou pády či nárazy, s nimiž se podnikatelé v praxi setkávají poměrně často a mnohdy se za vzniklými škodami skrývá pouhá neopatrnost. Rozsah této varianty je skutečně štědrý,“ upřesňuje Martin Flajšar.
V případě pojištění staveb Generali Česká pojišťovna reaguje na následky zvýšené inflace v uplynulých obdobích, která se promítla do hodnoty nemovitostí. Stavby tak lze nyní pojistit až do limitu 40 milionů korun. Samozřejmostí je v případě staveb také dostupnost automatické indexace pojistné částky, která zabrání efektu podpojištění.

V rámci dílčích pojištění pak byly rovněž navýšeny limity a rozšířena pojistná ochrana. Příkladem může být pojištění skel, které se vztahuje na pojištění veškerých stavebních součástí budov, tedy nemusí se jednat jen o vnější skla, ale i o vnitřní vč. pojištění markýz či světelných reklam.
Nově se u pojištění přerušení provozu nabízí i pojištění vícenákladů, které se může hodit například pro zaplacení nájmu za provizorní provozovnu.
Elektronika je nově pojištěna automaticky pro celé území Evropy. V rámci pojištění cizí věci převzaté a užívané jsou nově zahrnuty i věci zaměstnanců, a to až do limitu 4 milionů korun.  

Pojištění Jistota 2.0 se věnuje i udržitelnosti, jíž se podnikatelé stále častěji zaobírají. Pojistit tak nyní mohou běžným způsobem i dřevostavby, stejně jako fotovoltaické elektrárny či solární panely umístěné na konstrukcích na zemi i na střechách. V rámci staveb jsou pak pojištěny i živé rostliny, které jsou jejich součástí – zde o tzv. zelené střechy či stěny.

POJIŠTĚNÍ ODPOVĚDNOSTI
U pojištění Jistota 2.0 nyní mohou podnikatelé a drobní živnostníci sjednat pojištění odpovědnosti i samostatně. To se vztahuje nejen na obecné případy, ale také na finančí škody, věci převzaté či užívané (např. přístroje na leasing), dále na regresní náhady, nemajetkové újmy, majetkovou propojenost, škody na životním prostředí a rovněž na věci svěřené členům statutárních orgánů.
S novým produktem se proměnila nabídka jak počtu dostupných balíčků pojištění, tak také limitů plnění a spoluúčastí. Zájemci o pojištění odpovědnosti nyní vybírají namísto tří hned ze čtyř balíčků, dostupné jsou jim pojistné limity 5, 10, 15 a 25 milionů korun. Výše spoluúčasti nově nabízí částky 1000, 2500, 5000 a 10 000 Kč. Bez zajímavosti není fakt, že území rozsah tohoto pojištění automaticky platí pro celou Evropu.

ASISTENCE
Dílčí vylepšení se propsaly do oblasti asistenčních služeb, které jsou dostupné ve čtyřech odstupňovaných variantách lišící se svým rozsah. V nabídce asistenčncíh služeb pro drobné podnikatele a řemeslníky je ve všech případech technická asistence. K ní lze zvolit v kombinacích právní a rovněž kyber a IT asistenci. Ta mimo jiné zahrnuje pomoc se zajištěním obnovy dat či asistenci v případě zneužití karty či neúspěšného nákupu na internetu.

DIGITALIZACE A ŠPIČKOVÁ LIKVIDACE
Společně s novým pojištěním výrazně proměnila Generali Česká pojišťovna i celý proces sjednávání. K dispozici je tak nový sjednavač, který je přehledný a srozumitelný a obchodníky tedy velmi intuitivní. „Pro sjednání je od klientů požadován minimální rozsah podkladů. Vysoká je rovněž míra digitalizace celého procesu – fakticky tak od pojišťovacího poradce klient neodchází s fasciklem papírů, ale vše dostává v přehledné podobě do svého e-mailu,“ podotýká Martin Flajšar, ředitel produktového managementu korporátního a SME pojištění v Generali České pojišťovně. Smlouvu je možné díky biometrickému podpisu uzavřít na dálku (podepisuje se v bezpečném režimu i přes chytrý mobilní telefon či tablet). Další možností vzniku pojistné smlouvy je jejím zaplacením.

Výhodou Generali České pojišťovny je v případě podnikatelského pojištění síť specializovaných mobilních techniků a likvidátorů. Digitální technologie se propisují i do této oblasti – kromě elektronického zápisu z prohlídky mobilního technika (vč. automatického načtení fotografií do složky pojistné události) umožňuje Generali Česká pojišťovna klientům zdokumentovat vybrané škody také přes asistovaný videohovor. Po něm klient dostává obratem na e-mail zápis o prohlídce.

Využít pro následné přikládání dokumentů či fotografií ke škodě mohou klienti také speciálního chatbota.

Zpět na tiskové zprávy

12.03.2024

Skupina Generali v roce 2023 dosáhla rekordních výsledků, je v nejlepší kondici v historii

Hrubé předepsané pojistné vzrostlo na 82,5 miliardy EUR (+5,6 %), na výsledku se podílí zejména významný nárůst v segmentu neživotního pojištění (+12 %). Rekordní provozní výsledek ve výši 6,9 miliardy EUR (+7,9 %) byl dosažený díky pozitivnímu přispění všech segmentů pojištění v čele s neživotním. Rekordní upravený čistý zisk má hodnotu 3,575 miliardy EUR (+14,1 %). Solidní kapitálovou pozici vyjadřuje poměr solventnosti na úrovni 220 %. Navržená dividenda na akcii ve výši 1,28 EUR (+10,3 %) potvrzuje silné zaměření skupiny na odměňování akcionářů a splňuje kumulativní cíl pro dividendu na období 2022-2024.

Pojišťovací skupina Generali, jejíž součástí je také Generali Česká pojišťovna, dnes představila hospodářské výsledky za rok 2023. Komentoval je přímo Philippe Donnet, generální ředitel skupiny Generali: „Výborné výsledky Generali za rok 2023, podpořené rekordním provozním a čistým ziskem s pozitivním příspěvkem všech segmentů, dokazují úspěšnou realizaci naší strategie „Lifetime Partner 24: Na cestě k růstu“. Díky naší silné finanční a kapitálové pozici jsme schopni akcelerovat růst dividend pro naše akcionáře. Skupina je nyní v nejlepší kondici v celé své historii jako ziskový a diverzifikovaný hráč v oblasti pojištění a správy aktiv. K budoucímu úspěchu Generali také přispějí akvizice společností Conning a Liberty Seguros. Chtěl bych při této příležitosti poděkovat všem našim kolegům a pojišťovacím poradcům za jejich úsilí o dosažení těchto velmi pozitivních výsledků. Jsou základem naší cesty udržitelného růstu a našeho závazku jednat jako odpovědný investor, pojišťovna, zaměstnavatel a společensky odpovědná firma.“

Představenstvo společnosti Assicurazioni Generali schválilo konsolidovanou závěrku a návrh účetní závěrky mateřské společnosti za rok 2023 takto:

Hrubé předepsané pojistné vzrostlo na 82,466 miliardy EUR (+5,6 %), zejména díky výraznému nárůstu v segmentu neživotního pojištění.

Čistý příliv pojistného v životním pojištění činil -1,313 miliardy EUR. Čtvrtý kvartál však zaznamenal celkové zlepšení oproti předchozím čtvrtletím, s nižším čistým odlivem z produktů kapitálového životního pojištění a s kladným čistým přílivem v oblastech investičního životního pojištění a rizikového pojištění. To je v souladu se strategií skupiny proměnit portfolio životního pojištění a odráží také trendy odvětví pozorované v bankovních kanálech v Itálii a Francii.

Provozní zisk výrazně vzrostl na rekordních 6,879 miliardy EUR (+7,9 %) s růstem ve všech oblastech podnikání, což odráží odolnost a diverzifikaci zdrojů zisku. Provozní zisk segmentu neživotního pojištění konkrétně vzrostl na 2,902 miliardy EUR (+15,8 %). Provozní zisk životního pojištění byl solidní a dosáhl 3,735 miliardy EUR (+1,7 %), marže z nového obchodu se zvýšila na 5,78 %. Provozní zisk segmentu správy aktiv a majetku vzrostl na 1,001 miliardy EUR (+4,9 %) díky silnému příspěvku společnosti Banca Generali.

Upravený čistý zisk dosáhl rekordní úrovně 3,575 miliardy EUR (3,133 miliardy EUR v roce 2022). Toho bylo dosaženo především díky zlepšenému provoznímu zisku, který těžil z diverzifikovaných zdrojů zisku, jednorázovému kapitálovému zisku souvisejícímu s prodejem nemovitostí v Londýně a jednorázovému restrukturalizačnímu nákladu v Itálii. Čistý zisk se zlepšil na 3,747 miliardy EUR (2,235 miliardy EUR v roce 2022) a profitoval také z kapitálového zisku ve výši 255 milionů EUR z prodeje společnosti Generali Deutschland Pensionskasse.

Celkové spravované aktivity skupiny vzrostly na 655,8 miliard EUR (+6,6 % oproti roku 2022), což primárně odráží pozitivní vliv trhu.

Skupina potvrdila svou solidní kapitálovou pozici s poměrem solventnosti 220 % (221 % v roce 2022).
 

OBLAST ŽIVOTÍHO POJIŠTĚNÍ

  • Provozní zisk životního pojištění dosáhl 3,735 miliardy EUR (+1,7 %), což je solidní výsledek.
  • Marže z nového obchodu v životním pojištění zůstává na výborné úrovni 5,78 %, s mírným nárůstem o 0,09 procentního bodu.
  • Hodnota nového obchodu (NBV) zaznamenala pokles o 7,7 % na 2,331 miliardy EUR.

Hrubé předepsané pojistné v životním pojištění vzrostlo na 51,346 miliard EUR (+2,0 %). Rizikové životní pojištění potvrdilo zdravý růst (+6,4 %), zejména díky Francii a Itálii. Spořící životní pojištění zaznamenalo také výrazné zlepšení (+10,0 %), především v Itálii a Asii. Investiční životní pojištění pokleslo (-13,1 %), zejména v Itálii a Francii.

Čistý příliv pojistného v životním pojištění činil -1,313 miliardy EUR. Přesto zaznamenaly segmenty rizikového a investičního životního pojištění kladný čistý příliv. Příliv pojistného v rizikovém životním pojištění vzrostl na 4,552 miliardy EUR, zejména díky Itálii, Francii a střední a východní Evropě. Čistý příliv pojistného v investičním životním pojištění dosáhl 4,357 miliardy EUR, což dokazuje jejich odolnost. Odliv pojistného z produktů kapitálového životního pojištění (-10,222 miliardy EUR) je v souladu se strategií skupiny proměnit portfolio životního pojištění, a také odráží trendy odvětví pozorované v bankovních kanálech v Itálii a Francii.

Objem nového obchodu (vyjádřený jako současná hodnota nového pojistného - PVNBP) činil 40,3 miliardy EUR (-9,2 %), což odráží nepříznivé hospodářské prostředí a vyšší úrokové sazby.

OBLAST NEŽIVOTÍHO POJIŠTĚNÍ

  • Hrubé předepsané pojistné vzrostlo na 31,120 miliardy EUR (+12,0 %). To znamená výrazný nárůst objemu pojištěného rizika.
  • Combined Ratio dosáhlo hodnoty 94,0 %.
  • Provozní zisk neživotního pojištění zaznamenal výrazný růst o 2,902 miliardy EUR (+15,8 %).

Hrubé předepsané pojistné v neživotním pojištění vzrostlo na 31,120 miliardy EUR (+12,0 %) díky pozitivnímu výkonu obou produktových linií. Neživotní pojištění bez motorových vozidel zaznamenalo zlepšení o 8,7 %, s růstem ve všech hlavních oblastech, kde skupina působí. Pojištění Europ Assistance rostlo o 23,5 %, což je způsobeno pokračujícím nárůstem objemu cestovního pojištění. Pojištění motorových vozidel vzrostlo o 17,5 % ve všech hlavních regionech, zejména v Itálii, Francii, střední a východní Evropě a Argentině.

Combined Ratio dosáhlo 94,0 %, což je zlepšení o 1,4 procentního bodu oproti roku 2022.

Provozní zisk výrazně vzrostl na 2,902 miliardy EUR (+15,8 %). Zlepšil se také výsledek z technického pojištění na 1,807 miliardy EUR (1,297 miliardy EUR v roce 2022), a to díky diskontu ve výši 814 milionů EUR (463 milionů EUR v roce 2022). Nediskontovaný výsledek z technického pojištění tak činil 993 milionů EUR (834 milionů EUR v roce 2022). Výsledek z investic činil 1, 095 miliardy EUR (1,210 miliardy EUR v roce 2022). Provozní výnosy z investic byly 1,389 miliardy EUR (1,248 miliardy EUR v roce 2022) a náklady na financování pojištění činily -294 milionů EUR (-39 milionů EUR v roce 2022).

UDRŽITELNOST

Udržitelnost je základním principem strategie Generali Lifetime Partner 24: Na cestě k růstu. Mezi úspěchy skupiny v této oblasti za rok 2023 patří:

  • Odpovědný investor: 9,1 miliard EUR nových zelených a udržitelných investic (2021-2023)
  • Odpovědný pojistitel: 20,8 miliard EUR pojistného z pojistných řešení s ESG kritérii
  • Odpovědný zaměstnavatel: 68 % (+33 procentních bodů v roce 2022) zaměstnanců absolvovalo další odborné vzdělávání a 35 % (+5 procentních bodů oproti roku 2022) žen zastává strategické pozice
  • Společensky odpovědná firma: prostřednictvím globálních iniciativ The Human Safety Net se aktivity rozšířily do 26 zemí (+8,3 % oproti roku 2022), a to ve spolupráci se 77 partnerskými neziskovými organizacemi
  • V rámci udržitelného finančního řízení: úspěšné umístění čtvrté a páté zelené obligace v celkové hodnotě 1 miliardy EUR

 

Zpět na tiskové zprávy

08.03.2024

TOP AUTOSERVIS: Generali Česká pojišťovna v druhém ročníku projektu ocenila 20 nejlepších partnerských autoservisů za rok 2023

Největší domácí pojišťovna již po druhé vybrala z více než 1600 smluvních autoservisů dvě desítky těch nejlepších. Mezi průběžně sledovaná hodnotící kritéria patří zákaznická spokojenost se servisem a míra využití digitalizace a automatizace v komunikaci s pojišťovnou. Služby pojišťovny i autoservisu klienti hodnotí jako jeden celek, proto autoservisy hrají v procesu spokojenosti s likvidací pojistné události klíčovou roli. Novinkou letošního ročníku je ocenění za výjimečný přínos v oblasti udržitelných oprav vozidel.

Ve středu 6. března se konal v prostorách ART RESTAURANT MÁNES v Praze slavnostní galavečer k druhému ročníku projektu TOP AUTOSERVIS, kde proběhlo ocenění 20 nejlepších partnerských autoservisů. Generali Česká pojišťovna má nejširší síť smluvních autoservisů s více než 1600 provozovnami a nabízí tak svým klientům opravdu vysokou dostupnost pro realizaci oprav škod na vozidlech. V hodnocení autoservisů pojišťovna celoročně sledovala celou řadu parametrů. Mezi ty hlavní patřily – kvalita a rychlost opravy a zároveň také transparentnost i automatizace vyřízených pojistných událostí. Oproti minulému ročníku se letos kladl větší důraz na samotné vyhodnocování zákaznické spokojenosti a digitalizaci procesu vzájemné spolupráce.

CERTIFIKÁT KVALITY

Zástupci oceněných partnerských servisů převzali prestižní Certifikát kvality z rukou Romana Juráše, generálního ředitele Generali České pojišťovny a členů představenstva, Jiřího Doubravského a Pavla Pitoňáka. Vítězům pogratuloval a poděkoval za vynikající spolupráci také ředitel likvidace pojistných událostí, Jozef Hrdý. „Projekt TOP AUTOSERVIS nám jasně ukázal, že tato forma podpory rozvoje služeb má mezi našimi servisními partnery velký ohlas. To dokládá nejen zvýšená klientská spokojenost, ale také nárůst podílu digitalizace a automatizace při řešení škod ve smluvních autoservisech. Právě digitalizaci a automatizaci se chceme nadále věnovat i v dalších letech. Díky tomuto projektu můžeme přispět k dalšímu rozvoji služeb a zákaznické spokojenosti,“ okomentoval Jozef Hrdý. Společně s certifikátem budou oceněné autoservisy moci využívat i značku TOP AUTOSERVIS Generali České pojišťovny v rámci svých marketingových aktivit. Pro klienty je to nadále zárukou, že se mohou spolehnout na výborné a rychlé služby při řešení oprav vozidel v rámci svých pojistných událostí.

VÝHERCI PROJEKTU

Kromě tradičního ocenění nejlepší dvacítky se letos vůbec poprvé udělovalo i ocenění za výjimečný přínos v oblasti udržitelných oprav, které obdržela společnost Louda Auto, Poděbrady. Novinkou také bylo, že se letos poprvé vyhlásilo i TOP10 servisů z více než 500 smluvních provozoven ze Slovenska.

TOP20 českých smluvních autoservisů za rok 2023 (abecedně)

AB Auto Brejla, Vestec

ALGON PLUS – AUTO, Cheb

 Auto Průhonice, Čestlice

AUTO VOLF, Holýšov

AUTOCENTRÁLA, Ostrava

Autocentrum BARTH, Hradec Králové

AUTOCENTRUM JAN ŠMUCLER, Klatovy

Autocentrum Jičín, Jičín

AUTOKLEVER, Nový Jičín

AUTOLAROS SPEED, Ostrava

Autosalon Klokočka Centrum, Praha 6

BONO auto, Frýdek-Místek

KARIREAL, Třinec

LEX AUTO TB, Ostrava

MOTORTEC, Brno

OLFIN Car, Pardubice

Porsche Inter Auto CZ, Brno

Přerost a Švorc – auto, Praha 7

PV – AUTO, Prostějov

TUkas, Praha 10

 

Více informací naleznete na stránkách: www.generaliceska.cz/top-autoservis
Zpět na tiskové zprávy

06.03.2024

Zájem malých a středních firem (SME) podnikat udržitelně roste. Motivují je k tomu zaměstnanci i zákazníci

Až 44 % malých a středních firem (tzv. SME) v Evropě uvádí, že už přijali nebo právě přijímají zodpovědnější přístup k udržitelnosti. Tento počet se přitom od roku 2020 zdvojnásobil. Většina z dotázaných zaměstnanců českých SME přiznává, že si velmi cení šetrného přístupu k životnímu prostředí, a proto by podpořili ambice společnosti jít udržitelným přístupem dále. Cílem soutěže SME EnterPRIZE je vyzdvihnout ty společnosti, které mohou být inspirací pro ostatní české firmy.

V posledních letech se zájem malých a středních podniků (tzv. SME) v České republice o udržitelné podnikání značně zvýšil. Tento trend je důsledkem rostoucího zájmu o životní prostředí, postupných změn legislativy, ale zároveň i faktu, že mezi udržitelným chováním firem a jejich finanční výkonností existuje pozitivní vztah. Udržitelné obchodní modely totiž nejen přispívají k dlouhodobému úspěchu, ale také k rychlejšímu zotavení po ekonomicky náročných obdobích. Právě proto si skupina Generali dlouhodobě klade za cíl motivovat přes soutěž SME EnterPRIZE mikro, malé a střední firmy, aby se nebáli podnikat udržitelně.

V Evropě jsme pod průměrem

Podle průzkumu italské SDA Bocconi School of Management, který probíhal ve spolupráci se skupinou Generali, na vzorku 1240 malých a středních společností devíti zemích Evropy, se ukázalo, že v České republice se pouze třetina SME řídí strategií udržitelnosti. Jedná se přitom o druhý nejhorší výsledek v rámci všech zkoumaných zemí. Situace v Česku se obrací k lepšímu, což dokazuje průzkum společnosti Ipsos mezi zaměstnanci malých a středních podniků. Soutěž SME EnterPRIZE si klade za cíl vyzdvihnout ty společnosti, které mohou být inspirací pro ostatní české firmy. Ocenění v soutěži je tak nejen uznáním, ale také podnětem pro další firmy, aby se zaměřily na udržitelné postupy ve svém obchodním modelu. Evropský průzkum z roku 2023 odhaluje ovšem i jiné zajímavé trendy. Zatímco 44 % SME v Evropě uvádí, že už přijali nebo právě přijímají zodpovědnější přístup k udržitelnosti. Tento počet se přitom od roku 2020 zdvojnásobil. To naznačuje, že i přes přetrvávající překážky, jako jsou nadměrné předpisy a byrokracie, se podniky snaží pracovat udržitelněji. Dopomáhají tomu z části i vnější faktory, jako rostoucí ceny energií a sociopolitická situace. „Každé podnikání funguje na ekonomické rovině. Udržitelné podnikání je jiné v tom, že zohledňuje nejen ekonomickou oblast, ale i sociální a enviromentální. Tyto dvě by měly hrát stejnou roli v rozhodování každé firmy, která dbá na ochranu životního prostředí a jedná v souladu s přírodou. Udržitelné podnikání je významné téma – ruku v ruce musí jít to, - jak se k tomu staví firmy jako jsme my, také naši klienti, které v portfoliu máme a jaké produkty jim dokážeme nabídnout. Za poslední roky jsme se díky tomu posunuli velmi dopředu,“ uvádí Martin Flajšar, ředitel produktového managementu podnikatelského pojištění v Generali České pojišťovně a zároveň porotce soutěže SME EnterPRIZE.

Udržitelnost ve firmách se pro zaměstnance stává tématem

Průzkum mezi českými SME firmami na vzorku 500 respondentů ukázal fakt, kdy téměř 40 % z dotázaných uvádí, že ve svých firmách podporují především recyklaci a šetří materiály. Většina respondentů (80 %) ovšem přiznává, že si velmi cení šetrného přístupu k životnímu prostředí, a proto by podpořili ambice společnosti jít v udržitelném přístupu ještě dále. Například 25 % zaměstnanců by volilo šetrnější přístup ke spotřebě energií a využívání obnovitelných zdrojů. Tyto kroky nejenže snižují ekologickou stopu firem, ale přinášejí i konkrétní ekonomické benefity. Ochota společností adaptovat udržitelné postupy však stále naráží na určité překážky, například v oblasti zvýšené administrativy nebo vyšších investic do vybavení a technologií. „Pro zaměstnance malých a středních podniků je důležitý šetrný přístup k životnímu prostředí a sami ve svém soukromí alespoň něco dělají. Mají i velkou potřebu, aby se jejich firma v oblasti udržitelnosti zlepšila. Proto dává smysl soutěží SME EnterPRIZE podpořit a zviditelnit ty firmy, které jsou v tomto tahouny, ale taky dobrým příkladem, aby mohly inspirovat ostatní,“ říká předsedkyně poroty soutěže Helena Továrková z Nadace Veronica, která podobu soutěže a její průběh odborně zastřešuje.

Příklady udržitelného podnikání

Udržitelnost se může projevit v různých odvětvích toho, čím se jednotlivé firmy zabývají. Příklady těchto společností se objevují od technologií pro čištění odpadních vod, přes šetrné vodní hospodářství, až po nabídku ekologicky šetrnějších produktů. Vítězové soutěže SME EnterPRIZE v minulých letech ukazují široké spektrum inovací v udržitelnosti. Podniky jako IN-EKO Team, Clever Farm nebo start-up Myco se zaměřily na využívání a recyklaci vody či vývoj ekologických produktů a procesů. Kromě environmentálních aspektů se udržitelnost ve firmách týká také sociální odpovědnosti a ekonomické stability. Soutěž SME EnterPRIZE ukazuje, že ESG není jen trendem, ale stává se běžnou praxí. Významné ocenění v soutěži obdržely i firmy, které se věnují produkci udržitelných potravin, jako jsou Ekofarma Javorník, Sonnentor a Sady svatého Prokopa, které pěstují produkty v systému certifikovaného ekologického zemědělství. Nabízejí tak spotřebitelům zdravější a šetrnější alternativy. Významnou roli hrají také firmy zabývající se cirkulární ekonomikou, která představuje efektivní využití zdrojů a minimalizaci odpadu. Biopekárna Zemanka, která se umístila na druhém místě v soutěži, je příkladem společnosti, jež úspěšně implementuje principy cirkulární ekonomiky v potravinářství. Kategorii start-upů v i SME EnterPRIZE navíc od loňského roku podporuje aktivně agentura CzechInvest. Spolupráce s projektem Technologická inkubace má za cíl podpořit zelenou transformaci ekonomiky a poskytnout prostor pro růst nových firem, které staví své podnikání na principech udržitelnosti a inovací. Vítězem v této kategorii se v loňském roce stal start-up Myco, který inovativně využívá podhoubí k výrobě nových materiálů.

Zpět na tiskové zprávy

27.02.2024

Živly v roce 2023: Generali Česká pojišťovna řešila téměř 34 tisíc pojistných událostí za více než 2 miliardy Kč

Finančně nejničivější události páchaly požáry, krupobití a vichřice. Nejvíce škod za nejvíce peněz řešili likvidátoři pojišťovny z majetkového pojištění. Přírodní živly loni nejničivěji zasáhly Středočeský, Moravskoslezský a Jihomoravský kraj.

Projevy extrémního počasí, které s sebou každoročně přinášejí zkázu na životech a především majetku, v loňském roce byly meziročně o něco mírnější. Stále však jen klientům Generali České pojišťovny přinesly přes třicet tisíc pojistných událostí. Konkrétně v roce 2023 největšího domácí pojišťovna se svými klienty řešila 33 954 škod, jejich výše dosáhla 2,2 miliardy korun. V předchozím roce to bylo 43 tisíc škod za 3 miliardy korun. „V loňském roce Česká republika nezažila opakující se dramatické kalamity, kterých jsme byli svědky v předchozích letech. Z pohledů živelních událostí byly loni nejvýznamnější silné letní bouřky na konci prázdnin,“ přibližuje Jozef Hrdý, šéf útvaru likvidace pojistných událostí v Generali České pojišťovně.

I loňský rok z pohledu pojišťovny potvrzuje jednoznačný trend – extrémy v počasí jsou něčím, s čím bude třeba velmi vážně počítat. Ať už jde o rodiny, živnostníky, firmy nebo obce. Na významu tak nabývá víc než kdy jindy nutnost být pro takto devastující události vhodně pojištěný. Výběr adekvátních rizik a pojistných částek je pro tyto případy klíčový.

ZKÁZONOSNÉ BOUŘKY

Pohled do statistik Generali České pojišťovny přináší jasné svědectví o tom, které přírodní živly na majetek útočily vůbec nejčastěji. Nepřekvapí, že dominantní jsou následky po bouřkách.

V tomto ohledu si za poslední roky setrvalé prvenství drží vichřice. Následky silného větru přinesly 8269 pojistných událostí. Následují škody způsobené krupobitím, těch bylo loni 4412. Třetí příčku opanovaly následky po intenzivním dešti – konkrétně šlo o 3586 případů.

Co do objemu škod ale jedno značné prvenství patří požárům. Jejich následky v roce 2023 největší domácí pojišťovna vyčíslila na 1,02 miliardy korun. Tedy více než polovinu celkových škod napáchaly plameny. Nejvíce přitom škodily na majetku firem, domácností a u motorových vozidel.  Druhé nejničivější škody mají na svědomí kroupy (405 milionů Kč) a vichřice (282 milionů Kč).

Kromě toho se likvidátoři Generali České pojišťovny vypořádávali rovněž s blesky, záplavami a povodněmi, výbuchy, zemětřesením, ale například i pády několika letadel.

ŠKODY PODLE ODVĚTVÍ

Následky přírodních živlů Generali Česká pojišťovna svým klientům hradila nejčastěji z majetkového pojištění, šlo konkrétně o 28 199 pojistných událostí za 1,06 miliardy korun. U tohoto pojištění suverénně nejvíce škod způsobila jako v předchozích letech vichřice, nejvíce peněz se však vyplácelo za následky požárů.

Následují škody hrazené z podnikatelského pojištění, kde šlo o 3092 pojistných událostí za 770 milionů korun. Dominantním živlem zde byla rovněž vichřice, nejdražší však byly opět škody způsobené požáry.

Na třetí příčce co do četnosti figurují škody vyplacené z havarijního pojištění. Konkrétně se v loňském roce jednalo o 2144 pojistných událostí. Znovu se ukázalo, že krupobití na motorových vozidlech způsobí škody nejen nejčastější ze všech živlů, ale také v nejvyšší finančí výši.

Velmi specifické postavení mají škody způsobené zemědělcům. U nich v loňském roce dominovaly následky způsobené krupobitím. Pro tuto skupinu klientů byl tento živel vůbec nejničivější ze všech typů pojištění – kroupy napáchaly na úrodě 337 pojistných událostí za závratných 222 milionů korun.

ŽIVLY VS. KRAJE

Extrémní projevy počasí a jeho následky nejčastěji pocítili klienti ve středních Čechách. Právě zde přineslo 4381 škod za 327 milionů korun. Co do četnosti pojistných událostí byl druhým nejpostiženějším krajem ten Moravskoslezský, kde likvidátoři pojišťovny řešili 4295 pojistných událostí za 149 milionů korun. Třetí příčku obsadil Jihomoravský kraj s 3605 škodami v úhrnu za 217 milionů korun. Ve všech uvedených krajích přitom zdaleka nejvíce škodila vichřice.

Zpět na tiskové zprávy

20.02.2024

Novinka v zemědělském pojištění: Generali Česká pojišťovna předává data pro podporu pojištění do PGRLF elektronicky

Výměna elektronických dat mezi pojišťovnou a PGRLF představuje pro klienty se zemědělským pojištěním komfort, významné snížení administrativy i rizik spojených s nedodržením rozhodných termínů. Nový přístup k žádostem o dotace mohou využít klienti se sjednaným pojištěním plodin či hospodářských zvířat.

Generali Česká pojišťovna nabízí svým klientům z oblasti zemědělského pojištění důležitou novinku, která se vztahuje k oblasti dotací. Ty poskytuje Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) mimo jiné na základě doloženého potvrzení o výši zaplaceného pojistného a rovněž dokladu prokazujícího úhradu pojistného.

„Nyní tento proces doložení dat jako jediná pojišťovna nabízíme v plně elektronické podobě. S PGRLF si výše zmíněné dokumenty vyměňujeme čistě digitálně. Výhodou je, že poté, co od klienta získáme patřičný souhlas, tuto administrativu uděláme za něj,“ vysvětluje nový přístup Alena Stiborová, senior manažerka zemědělského pojištění v Generali České pojišťovně.

Celý proces je pro klienty-zemědělce mimořádně jednoduchý. Na začátku udělí v rámci pojistné smlouvy souhlas s předáním dat potřebných pro nárok na dotaci pojišťovně. Ta následně zajistí předání dat tak, aby byla celá věc kladně a v termínu vyřízena. V pilotním režimu byla tato novinka spuštěna na podzim 2023 a zájem ze strany klientů předčil očekávání – využilo ho více než tisíc z nich, a to s vysokou spokojeností.  

Dosud celý postup fungoval zdlouhavěji: pojišťovna všem klientům, kteří mají sjednané pojištění plodin či zvířat, zasílala v papírově podobě „Potvrzení o výši uhrazeného pojistného“. Klient musel dokument podepsat a společně s doklady prokazující úhradu pojistného doručit do konce října daného roku předepsaným způsobem do PGRLF. Nimcéně tento způsob stále zůstává k dispozici jako alternativa ke zmiňované novince.

„Nový a výrazně jednodušší způsob pro naše klienty znamená bezesporu významné snížení administrativní zátěže, ale také rizik, které jsou spojena s nedodržením rozhodných termínů,“ komentuje novinku Alena Stiborová.

Bez zajímavosti není ani skutečnost, že se tím také zrychlí celý proces výplaty podpory pojištění.

Zpět na tiskové zprávy

06.02.2024

Změny v představenstvu Generali České pojišťovny

Lenka Kejíková se stává pojistně-technickou ředitelkou pro životní pojištění. David Vosika jako pojistně-technický ředitel přebírá oblast neživotního pojištění.

Od 1. února 2024 dochází v představenstvu Generali České pojišťovny k následujícím personálním změnám, které se váží pro oblast řízení jak v Česku, tak na Slovensku:

Lenka Kejíková se stává novou členkou představenstva Generali České pojišťovny, a to v roli pojistně-technické ředitelky pro oblast životního pojištění. Zároveň bude dočasně řídit Generali penzjiní společnost, ze které přichází. Na pozici střídá Andreu Leskovskou, která se přesouvá do Generali CEE Holdingu B. V., kde bude zastávat funkci Chief Insurance Officer for Life and Health Business.

David Vosika, člen představenstva a dosavadní pojistně-technický ředitel pro životní pojištění má nově ve své gesci oblast neživotního pojištění. Ta svým objemem předepsaného pojistného představuje největší portfolio na domácím trhu a pro Generali Českou pojišťovnu má strategický význam.

„Personální změny v představenstvu Generali České pojišťovny jsou logickou reakcí na posun Andrey Leskovské v rámci skupiny Generali. Velmi si vážím jejího nasazení a skvělých výsledků, kterých ve své funkci dosáhla. Na její pozici přichází Lenka Kejíková, zkušená manažerka, která dosud úspěšně rozvíjí Generali penzijní společnost. David Vosika je vynikajícím odborníkem, jemuž oblast neživotního pojištění není neznámá. Věřím, že profesionalita a zkušenosti kolegů přinesou v jejich nových rolích zajímavé perspektivy, které posílí naši pozici na trhu a podpoří strategii být celoživotním partnerem našich klientů,“ komentoval změny Roman Juráš, předseda představenstva, generální ředitel Generali České pojišťovny a country manažer Skupiny Generali pro Českou republiku a Slovensko.

Shora uvedené změny zároveň úspěšně prošly nezbytnými řízení před dohledovými orgány.

Zpět na tiskové zprávy

05.02.2024

Začíná 4. ročník soutěže SME EnterPRIZE. Generali Česká pojišťovna ocení inspirativní mikro, malé a střední udržitelné firmy a také start-upy

Soutěž SME EnterPRIZE v Česku už čtvrtým rokem podporuje a zviditelňuje udržitelné podnikání. Letos byla soutěž doplněna o cenu studentů v kategorii start-upů. Ty nejlepší firmy se letos mohou těšit na navýšení výher pro první tři místa. Přihlašování do soutěže běží od 5. února do 5. dubna na webu soutěže.

Výhru 150 000 korun, kampaň v médiích na podporu byznysu nebo postup do evropského finále v Bruselu mohou získat mikro, malé a střední udržitelné podniky a start-upy, které se přihlásí do čtvrtého ročníku soutěže SME EnterPRIZE, pořádaného Generali Českou pojišťovnou. Ta soutěží podporuje udržitelné podnikání v oblasti životního prostředí u firem v SME segmentu. Malé a střední podniky jsou základním stavebním kamenem české ekonomiky. Soutěž podporou transformace k udržitelnému fungování pro firmy představuje vítanou motivaci.

„Chceme-li zachovat svět, který známe, i pro naše další generace, musíme všichni přiložit ruku k dílu – firmy i jednotlivci.  Pro skupinu Generali je téma udržitelnosti velice důležité a v rámci naší strategie jej chápeme jako součást našeho podnikání. Právě proto již několik let podporujeme udržitelné podnikání malých a středních podniku prostřednictvím soutěže SME EnterPRIZE. Na českém trhu jsme díky ní našli již mnoho vynikajících příkladů firem, které jasně dokazují, že udržitelnost se dá přetavit do každodenního fungování,“ upřesňuje Petra Nováčková, manažerka udržitelnosti v Generali České pojišťovně.

Mezi udržitelným chováním firem a jejich finanční výkonností přitom jasně existuje pozitivní vztah. Udržitelné obchodní modely mohou významně přispět k dlouhodobému úspěchu i rychlejšímu zotavení po ekonomicky složitých obdobích.

Předchozí ročníky soutěže SME EnterPRIZE jasně ukázaly, že v Česku působí obrovské množství firem, které udržitelným podnikáním dosahují velkých úspěchů a jsou ve svých oborech velmi inspirativní. „Každý rok se do soutěže hlásí pestrá skupina podniků z různých oborů. Do finále se pravidelně dostávají firmy podnikající v zemědělství a biopotravinách, recyklaci, obnovitelné energetice nebo čistých technologiích. Určitě budeme v porotě rádi, když letos uvidíme více zástupců z oblasti udržitelného stavebnictví nebo dopravy, snad se to letos podaří," konstatuje předsedkyně poroty soutěže Helena Továrková z Nadace Veronica, která podobu soutěže a její průběh odborně zastřešuje.

Garanci nad soutěžní kategorií start-upů už druhým rokem převzala agentura CzechInvest, která se věnuje podpoře start-upů už více než 10 let. „V rámci Evropské unie je česká ekonomika jednou z těch nejvíce průmyslových, a tím pádem i energeticky velmi náročných. Vedle toho u nás máme relativně nízký počet udržitelných start-upů zainvestovaný rizikovým kapitálem. Jsme tak rádi, že jsme se jako CzechInvest mohli připojit k soutěži a být garantem start-upové oblasti, protože tím podpoříme jak zelenou transformaci ekonomiky, tak inovativní podnikání. Vnímáme také synergie s naším projektem Technologická inkubace, kde právě EcoTech Hub může být pro účastníky soutěže dalším krokem v jejich rozvoji,“ řekl Filip Krůta, ředitel EcoTech Hubu společnosti CzechInvest.

NOVINKY PRO ROK 2024

Oproti loňskému ročníku soutěže nabízí ten letošní hned několik důležitých novinek.

„V loňském roce se soutěž otevřela mikropodnikům a živnostníkům, ale také se rozrostla o novou soutěžní kategorii pro start-upy. Letos v tom budeme pokračovat. Také jsme si připravili novinku – cenu vysokoškolských studentů v kategorii start-upů. Našim cílem je totiž do soutěže postupně zapojit různé subjekty, které jsou s tématem udržitelnosti SME a start-upů spojené. Navíc jsme navýšili finanční výhry pro výherce, což může být částečnou motivací přihlásit se k nám do soutěže,“ popisuje Petra Nováčková.

FINANČNÍ VÝHRY

  • 1. místo: 150 000 Kč (a možnost postupu do finále soutěže v Bruselu)
  • 2. místo: 100 000 Kč (a možnost postupu do finále soutěže v Bruselu)
  • 3. místo: 70 000 Kč (a možnost postupu do finále soutěže v Bruselu)
  • 4.–10. místo: 10 000 Kč
  • 1. místo v kategorii start-upů: 70 000 Kč
  • Cena studentů v kategorii start-upů: 30 000 Kč

VÍTĚZ V ČERVNU

Všechny přihlášky, které od 5. února do 5. dubna 2024 podají firmy přes formulář, který je letos nově zjednodušený, zhodnotí na webu soutěže www.sme-enterprize.cz odborná porota. V ní zasednou odborníci z řad byznysu, neziskového sektoru a vysokých škol.

Vítěze odborná porota vybere na základě několikakolového posuzování a pohovorů. Desítka nejlepších firem a pětice úspěšných start-upů budou vyhlášeny začátkem června, vítězná trojice SME firem a vítězný start-up pak budou oceněni na slavnostním finále, které proběhne v červnu v Praze.

„Jedna ze tří nejlepších SME firem z Česka bude vyslána do mezinárodního finále soutěže v Bruselu, které proběhne na jaře v příštím roce. Právě účast v celoevropském kole dává finalistovi možnost představit se na mezinárodním poli a získat tak zajímavé kontakty Zároveň vidíme, že české firmy dosahují vysoké úrovně a můžou být velkou inspirací pro malé a střední podniky v zahraničí,“ připomíná Petra Nováčková z Generali České pojišťovny.

DOSAVADNÍ VÝHERCI

Soutěž navazuje na mezinárodní formát, který je skupinou Generali pořádán v deseti zemích celé Evropy. Loni třetí ročník soutěže vyhrála v českém národním kole společnost Sonnentor s.r.o., která na jihu Moravy zpracovává byliny k výrobě čajů a koření. Na druhém místě se umístila Biopekárna Zemanka s.r.o., angažující se mimo jiné ve výrobě cirkulárních produktů. Třetí místo obsadil podnik Progres Ekotech, s.r.o., který z hutních odpadů vyrábí novou vstupní surovinu. V kategorii start-upů potom zvítězila firma myco s.r.o. Ta zkoumá, vyvíjí a vyrábí funkční přírodní materiály z houbového mycelia a odpadů zemědělského a dřevozpracujícího průmyslu.

Zpět na tiskové zprávy

16.01.2024

Rekordní rok 2023 v odhalování pojistných podvodů: uchráněná hodnota dosáhla zatím nejvyšší částky 727 milionů korun

Meziročně finanční objem odhalených pojistných podvodů narostl o 25 procent. Suverénně nejvyšší jsou podvody odhalené u podnikatelů, a to přes 500 milionů korun. V devíti krajích Česka hlásí detektivové pojišťovny meziročně vyšší hodnoty podvodů.

Loňský rok přinesl Generali České pojišťovně nový rekord, za nímž stojí práce jejích detektivů a analytických týmů. Ti totiž odhalili pojistné podvody v hodnotě 727 milionů korun. Jde přitom o nejvyšší číslo v historii, když se meziročně (proti roku 2022) tato částka navýšila o čtvrtinu.

„Složitá ekonomická situace Česka se ve statistikách pojistných podvodů vždy velmi jasně projeví. Naši zkušenost potvrdil i loňský rok, který provázela mimo jiné i poměrně vysoká inflace. Jednotlivci a mnohem významněji podnikatelské subjekty se pokoušeli vylákat z pojišťovny pojistné plnění buď zcela neoprávněně nebo v neopodstatněně vyšší částce,“ komentuje výsledky Petr Kafka, šéf útvaru vyšetřování v Generali České pojišťovně. Pojistný podvod představuje trestný čin podle § 210 trestního zákoníku – pachatelé za něj mohou být odsouzeni k trestu odnětí svobody ve výši až 10 let.

PODNIKATELÉ: PODVODY ZA PŮL MILIARDY
Podvody se zdaleka nejvyšší ambicí pro neoprávněnou výplatu pojistného plnění odhalují detektivové dlouhodobě v případě podnikatelského pojištění. Daří se jim odhalovat případy za desítky tisíc, ale také za desítky milionů. Díky rozkryté kauze, kdy jen jeden jediný pojistný podvod představoval 200 milionů korun, se tak podnikatelé podíleli na loňském celkovém účtu pojistných podvodů ze 70 procent!

Není přitom bez zajímavosti, že meziročně toto číslo narostlo o 38 %. „V loňském roce jsme v souvislosti s podvody prošetřovali zejména menší a střední podnikatelské subjekty. Typické pro ně je, že jejich ekonomická situace a potenciál lze označit za horší,“ vysvětluje Petra Kafka.

LIDÉ: POKUSY V OBLASTI ZDRAVÍ I MAJETKU
Ztížená ekonomická situace, kterou provázel růst cen kvůli vysoké inflaci, stojí i za hojnější snahou podvést pojišťovnu zejména v oblasti výplat pojistného plnění u zdravotních nároků, ale rovněž v oblasti majetkového pojištění.

Generali Česká pojišťovna odhalila druhý nejvyšší objem pojistných podvodů u povinného ručení – konkrétně jde o oblast výplat pojistného plnění ze škod na zdraví. Detektivové odhalili a před neoprávněnou výplatou uchránili podvody za téměř 108 milionů korun. Ve významné míře se u těchto případů řeší situace, kdy lidé vznášejí neúměrně vysoké nároky na odškodnění.

V případě majetkového pojištění největší domácí pojišťovna zaznamenala meziroční nárůst objemu pojistných podvodů dokonce o 70 % na 52,5 milionu korun. Podle předpokladů detektivů stojí za tímto enormním rozmachem zejména špatná ekonomická situace roku 2023 spojená s vysokou inflací – právě tyto dvě okolnosti se propsaly do zvýšené podvodné aktivity tohoto segmentu pojištění.

I loni rezonovaly podvody týkající se automobilů, konkrétně škody vyplácené z havarijního pojištění. Jestliže v roce 2022 odhalili detektivové podvody za 18 milionů, loni tato částka narostla na 23,8 milionů korun. Jen na odcizení vozidel přitom připadá 6 milionů.  

KRAJE: VE VĚTŠINĚ SE PODVÁDĚLO VÍCE
Při pohledu do statistik pojistných podvodů odhalených podle kraje mluví fakta jasně: v devíti ze 14 krajů Generali Česká pojišťovna zaznamenala nárůst objemu odhalených pojistných podvodů, a to minimálně dvojciferným tempem. Celkovou situaci dle krajů přináší následující tabulka:

Kraj

Uchráněná hodnota

Meziroční změna

Ústecký

212,8 mil. Kč

270%

Jihočeský

92,8 mil. Kč

49%

Jihomoravský

64,1 mil. Kč

29%

Plzeňský

63,6 mil. Kč

24%

Moravskoslezský

49,4 mil. Kč

24%

Královéhradecký

33,7 mil. Kč

54%

Pardubický

22,1 mil. Kč

18%

Liberecký

20,3 mil. Kč

40%

Vysočina

6,6 mil. Kč

47%

Praha

90,9 mil. Kč

-28%

Středočeský

49,7 mil. Kč

-27%

Zlínský

11,5 mil. Kč

-45%

Olomoucký

6,9 mil. Kč

-267%

Karlovarský

2,5 mil. Kč

-480%

 

PRÁCE V TERÉNU I DATOVÉ ANALÝZY
Pojistné podvody se Generali České pojišťovně daří odhalovat především díky zkušeným odborníkům – „detektivům“, kteří se podílejí přímo na šetření podezřelých pojistných událostí.

Stále významnější roli pak hraje i práce týmu analytiků, kteří poskytují on-line datovou a analytickou podporu při tomto šetření. „Úspěšnost v odhalování podvodů nám pomáhá výrazně zlepšovat kromě profesionálů v oboru zejména datová analýza pojistných událostí, která s využitím umělé inteligence i strojového učení dosahuje vynikajících výsledků,“ upřesňuje Petra Kafka, šéf útvaru vyšetřování Generali České pojišťovny.

Z PRAXE: KAMARÁDSKÁ POMOC
V rámci podnikatelského pojištění došlo k odmítnutí výplaty pojistného plnění v případě fingovaného vloupání. Majitel prodejny s šaty a módními doplňky oznámil vloupání, při kterém mu mělo být odcizeno zboží v hodnotě 200 tisíc korun. Detektivové pojišťovny však při posuzování všech okolností z místa vloupání odhalili celou řadu nelogičností ve způsobu poškození obchodu. Ve spolupráci s Policií ČR a za využití operativních technik bylo zjištěno, že poškozenému se nezdařil podnikatelský záměr a domluvil se se dvěma kamarády na zinscenování vloupání s následným odcizením zboží. V rámci trestního řízení bylo obvinění vzneseno proti všem třem mužům.

DEKÁDA ODHALENÝCH PODVODŮ V GENERALI ČESKÉ POJIŠŤOVNĚ
2023: 727 milionů Kč

2022: 546 milionů Kč

2021: 532 milionů Kč

2020: 499 milionů Kč

2019: 511 milionů Kč

2018: 506 milionů Kč

2017: 476 milionů Kč

2016: 465 milionů Kč

2015: 464 milionů Kč

2014: 462 milionů Kč
Zpět na tiskové zprávy

10.01.2024

Silvestr i Nový rok přinesly klientům stovky škod, přičiny jejich vzniku jsou pestré: od srážky s labutí či vlakem, přes rachejtle v oknech, pokousané psy a prasklé vodovodní hadičky, po hořící stodolu

Škody se nevyhnuly zejména domům či domácnostem a motorovým vozidlům. Účet za škody z pojištění motorových vozidel dosáhl 6,4 milionu Kč, u majetku pak 2,8 mil. Kč. Požárům sekundovaly v českých domácnostech mnohem častěji vodovodní škody.

Konec starého roku a začátek toho nového potrápil lidi vznikem pojistných událostí, které se v tento specifický čas oslav vyskytují v podstatě předvídatelně. Pohled do deníků likvidátorů ale odhalil, že celková pestrost škod byla během těchto dvou dnů skutečně mimořádná. Tak jako život sám.

MAJETKOVÉ ŠKODY

Silvestr a Nový rok z pohledu škod řešených z titulu majetkového a odpovědnostního pojištění znamenal 146 nahlášených škod, jejich předpokládaná hodnota dosahuje 2,8 milionu korun.Na škody byl nepatrně příznivější Silvestr, během něhož vzniko 72 škod za 1,7 milionu korun.Nový rok pak přinesl klientům 74 pojistných událostí, jejichž účet se zastavil na sumě 1,1 milionu korun.

Na Silvestra se klienti potýkali mimo jiné se šesti požáry, jejichž následky mají účet téměř 700 tisíc. Šlo přitom často o kombinaci zábavní pyrotechniky a otevřeného požáru v domácnostech (adventní věnce a prskavky).

Zábavní pyrotechnika hrála roli v případech úmyslného poškození majetku, kde klienti hlásili škody způsobené petardou umístěnou v poštovní schránce, poničená skla a rámy na okenech i fasády od petard, ale také propálené parapety či zahoření plastových truhlíků.
Výjimkou však nejsou ani případy krádeže vloupáním či četné vodovodní škody.

Nový rok přinesl čtveřici požárů, některé se týkaly adventních věnců, v jednom případě došlo k požáru stodoly. Nejvíce případů se odehrálo v souvislosti s únikem vody – vodovodních škod napočítali likvidátoři Generali České pojišťovny 1. ledna hned 14 v očekávané výši 213 tisíc korun. Nový rok ale přinesl i škody způsobené krupobitím či pády stromů.

Kapitolou samo o sobě jsou případy, které lidé hlásili z titulu odpovědnostního pojištění. Mezi nimi vyniká případ, kdy pes pokousal jiného psa a způsobil mu újmu za 30 000 Kč. Bez zajímavosti není ani jízda na koloběžce, která skončila nárazem do zaparkovaného auta.

Popis vzniku škody od klientů:

Vhozeni dělobuchu na okenní parapet. Došlo k poškození parapetů a následné zahození truhlíků na něm.V truhlíku propálená díra. Parapet poškozen.

Neznamí lide umístili do mé poštovní schránky petardu nebo něco výbušeného a odpálili ji.

O půlnoci někdo vystřeloval rachejtle v blízkosti mého domu a na zateplené fasádě mi vypálil díru o 5-6 cm a dále několik opálených míst.

Od prskavky se zapálil vánoční stromek, shořely textilní žaluzie a ohořela zeď.

Od zapálené svíčky vzplanula vánoční dekorace za okny bytu. Silně poškozený rám plastového okna, jedno z křídel okna a okenní dvojitá tabulka skla.

Sousedce nad námi praskla hadice vedoucí do dřezu u kuchyňské linky.

Dnes ve 3 hodiny ráno mou koupelnu vytopili sousedé z bytu nad námi. Protékající voda poškodila sádrokartonový strop v mé koupelně, kterým dále protekla až na dřevěnou podlahu.  Po vypnutí přívodu vody v bytě nad námi již další voda nepřibývá.

Vloupání do rodinného domu. Zloději v noci na 31. 12. 2023 vystříhali díru v plotě, vylomili mříž na okně do sklepa, rozbili okno a vnikli do objektu. Prošli celý dům a odcizili osobní věci v celkové hodnotě 72 400 Kč. Byla ukradena také část okapu. Seznam odcizených věcí má k dispozici Policie ČR.

ŠKODY NA VOZIDLECH

Následky bujarých oslav se nevyhnuly ani motorovým vozidlům, a to přitom není řeče pouze o těch zaparkovaných, ale samozřejmě i těch v pohybu. Během Silvestra a Nového roku bylo z titulu povinného ručení nebo havarijního pojištění nahlášeno celkem 223 pojistných událostí, jejichž výše dosahuje 6,4 milionu korun.

Na Silvestra bylo registrováno o něco méně škod, konkrétně jich bylo 110 za 3,5 milionu korun. Nový rok do deníků likvidátorů zapsal 113 pojistných událostí za 2,9 milionu korun.
Nejvíce následků zůstalo po srážkách vozidel, kde se jednalo nejčastěji o tzv. parkovací škody, nedobrždění a také nedání přednosti. Těchto škod byla téměř třetina. Následují různé typy poškození čelního skla, které tvoří 25 % všech vzniklých škod. Stojí za nimi v drtivé většině odlétající kamínky od jiných vozidel.

Dalším významným typem škody jsou ty, které vznikly následkem střetu se zvěří. Na Chrudimsku přitom poslední den roku 2023 zažil motorista nevšední setkání, když do jeho vozidla narazila přistávající labuť. Ta při svém manévru zanechala na autě poškozený světlomet, kapotu a blatník.

Na Nový rok pak úřadovaly ohňostroje a rachejtle, které se obtiskly na kapotách aut.
Raritní je bezesporu pojistná událost, při které automobil narazil do vlaku (nikoliv opačně!) – naštěstí v tomto případě se nic vážného nestalo. Oznámení škody bylo lapidárně jednoduché: „Řidič vjel na přejezd a srazil vlak…“

V denících likvidátorů se objevily i tyto popisy vzniku pojistné události:

Při dokončování mytí vozidla v mycí lince zákazník nevyčkal úplného dokončení programu mytí a začal vycouvavat do otevírajících se elektrických vrat, které poškodil a vyřadil z provozu.

Srazil jsem na dálnici lesní zvěř, podle policie to byla liška.

Nezvládl jsem řízení a narazil do sloupu veřejného osvětlení.Tim vznikla deformace sloupu veřejného osvětlení a lampy.

Narazila jsem do značky při sjezdu z dálnice.

Pří jízdě v noci vozidlo vjelo do hlubokého výmolu na silnici. V důsledku toho došlo k okamžitému průrazu přední pravé pneumatiky, poškození ráfku a prahu za kolem.

Prokousaná hadice sání turbodmychadla motoru.

Při novoročním ohňostroji sousedů došlo k poškození laku vozidla zaparkovaného před domem na soukromém pozemku. Pořízen kamerový záznam. 1. 1. 2024 kontaktován soused, bez odezvy, škoda nahlášena PČR, až poté domluva se sousedem na uhrazení faktury za opravu.

Zpět na tiskové zprávy

09.01.2024

Generali Česká pojišťovna znovu ohodnocena ratingem finanční síly na úrovni „A“ se stabilním výhledem

Hodnocení odráží stabilní majetkovou sílu, vysokou provozní výkonnost, velmi příznivý obchodní profil a náležité řízení rizik.

Mezinárodní ratingová agentura AM Best, specializující se na sektor pojišťovnictví, potvrdila Generali České pojišťovně rating finanční síly na úrovni „A“ a dlouhodobý úvěrový rating na úrovni „a+“. Oba udělené ratingy byly znovu potvrzeny se stabilním výhledem.

„Stejně jako v předešlých letech prokazuje aktuálně dosažený rating sílu a stabilitu největší tuzemské pojišťovny. Je to přesvědčivý signál vysoké záruky pro klienty i naše obchodní partnery , že jsme spolehlivě schopni dostát všem závazkům,“ komentuje výsledky Milan Novotný, finanční ředitel Generali České pojišťovny.

Hodnocení ratingové agentury je založeno na vyhodnocení čtyř základních pilířů, konkrétně: stabilní majetková síla, vysoká provozní výkonnost, velmi příznivý obchodní profil a náležité řízení rizik. Ve všech uvedených bodech obhájila pojišťovna hodnocení dosažené již v loňském roce.

Vysoká provozní výkonnost je podpořena technickým výsledkem především v neživotním pojištění skupiny Generali, kde průměrný kombinovaný poměr za pětileté období končící v roce 2022 mírně narostl a dosáhl 91,9 % podle výpočtu AM Best. Velmi příznivý obchodní profil skupiny Generali je jednoznačně podpořen vedoucími pozicemi na jejích klíčových trzích.

Podle hodnocení AM Best má skupina Generali pevný obchodní model, posílený vynikajícím přístupem k trhům prostřednictvím vlastní sítě a vícekanálové distribuční strategie. Skupina Generali pak pokračovala v rozvoji své pozice na klíčových trzích prostřednictvím akvizic, zejména převzetím skupiny Liberty Seguros (operující ve Španělsku, Portugalsku, Irsku a Severním Irsku) v roce 2023.

Zpět na tiskové zprávy

12.12.2023

Povinné ručení Generali České pojišťovny: pojištění nových rizik, přelomový přístup ke skladbě pojištění i připravenost na novelu zákona

Nové povinné ručení je již nyní plně kompatibilní s připravenou novelou příslušného zákona. Premiéru mají bezlimitní pojištění skel, pojištění škod způsobených nerovností vozovky a specializované připojištění pro případ vandalismu. Elektromobily získávají varianty pojištění se speciálně přizpůsobenými parametry i asistencemi.

Generali Česká pojišťovna představuje novinky v povinném ručení pro následující období. “Přípravu na novelu zákona o odpovědnosti z provozu vozidla jsme využili jako příležitost vytvořit pro motoristy nový produkt, který přináší celou řadu novinek i vylepšení. Především jsme však zvolili dosud nevídaný přístup k tomu, jak si lze povinné ručení poskládat. V hlavní roli je maximální možná flexibilita a přizpůsobení se představám klientů,” vysvětluje Tomáš Kabele, senior manažer pojištění motorových vozidel v Generali České pojišťovně.

PŘIPRAVENO NA NOVINKY V ZÁKONĚ
Nové povinné ručení bude v prodeji bez ohledu na schválení novely zákona o tzv. povinném ručení, a to od 23. 12. 2023. Veškeré jeho parametry i procesy spojené s reportingem pojistných smluv, stejně jako produktová nabídka pro nové druhy vozidel s povinností mít sjednané povinné ručení, jsou nedílnou součástí nového produktu a Generali Česká pojišťovna je tak již nyní plně připravena na příchod této zákonné normy.
“Klienti s původními pojistnými limity 35/35 mil. Kč automaticky získávají navýšený základní limit 50/50 mil. Kč. V rámci pojistných limitů jsme pak rozšířili nabídku celkem nově na pět možností: 50, 100, 150, 200 a 300 mil. Kč, z nich motoristé mohou volit,” upozorňuje Tomáš Kabele.

PŘELOMOVÝ POHLED NA POVINNÉ RUČENÍ
Motoristé, kteří budou vybírat povinné ručení u General České pojišťovny, se setkají s novou koncepcí toho, jak si vybrat ideální pojištění pro jejich potřeby. Ta byla zvolena s ohledem na to, aby vycházela z logických kroků výběru pojištění tak, jak ho vyžadují klienti.
Výběr povinného ručení je tak nyní přehlednější a výrazně snadnější nejen na orientaci v nabídce jako takové, ale hladší a přívětivější je i proces jeho sjednání. Výsledkem je povinné ručení přizpůsobené v maximální možné míře představám motoristy.

Jak to funguje? Motoristé v několika krocích vybírají následovně:

- Volí si povinné ručení, které v sobě zahrnuje výhradně pojistný limit a žádná další doplňková pojištění. Tedy nutný a zákonem daný rozměr pojistné ochrany.
- Následně přistupují k výběru doplňkových pojištění, která jsou nabízena vždy za zvýhodněné ceny ve čtyřech připravených balíčcích. Základní balíček včetně asistencí pro případ nehody i poruchy vozidla začíná na roční ceně 199 Kč.  
- Tyto balíčky jsou doplněny variantou, kde si motorista pojištění jednotlivých rizik volí zcela podle svého uvážení. To představuje maximální možnou individualizaci výběru povinného ručení.

Jednotlivé balíčky doplňkových pojištění mají nastavený rozsah, který ale může motorista dále rozšiřovat podle uvážení. I zde se hledělo na variabilitu.
Součástí balíčků s doplňkovým pojištění jsou samozřejmě asistenční služby. I u nich může motorista volit jejich rozsah dle svého přání. Např. u balíčku jen s minimem připojištění může mít sjednanou maximální asistenci. “Z praxe víme, že motoristé u asistenčních služeb volí ty, které jim zajistí široký rámec pomoci, když se něco stane. Jinými slovy – v praxi jsou oblíbené ty varianty, které mají štědřejší rozsah i pojistné částky. V nabídce máme ostatně i verzi asistence s bezlimitními odtahy,” doplňuje pohled z praxe Tomáš Kabele.

ZAOSTŘENO NA ELEKTROMOBILITU
Generali Česká pojišťovna má připraveno povinné ručení a jeho připojištění ve variantách, které zohledňují specifika elektrických vozidel. Konkrétně to znamená například vyšší pojistné limity u pojištění poškození vozidla zvířetem. Zde byl limit automaticky navýšen ze 30 na 50 tisíc Kč. Pojistná ochrana se přitom vztahuje nejen na běžný motorový prostor, ale i kabelové svazky či další díly umístěné v dílčích elektromotorech.
Změny se odehrály logicky také u asistenčních služeb. V jejich rámci mají majitelé elektrických vozidel k dispozici odtah na nejbližší nabíjecí stanici.
V absolutní premiéře pak asistenční služby Generali České pojišťovny rovněž zajistí příjezd a práci technika v souvislosti s opravou domácího wallboxu.

Zásadně důležitá informace u přístupu největší domácí pojišťovny k elektromobilům se týká řešení pojistné události. V případě poškození baterie není zohledňován její kapacitní stav v době nehody. Jinými slovy pokud měla baterie kapacitu např. 70 %, uhrazena bude kompletní cena nové baterie.

POJIŠTĚNÍ NOVÝCH RIZIK
Generali Česká pojišťovna na trh přináší trojici nových rizik, které si mohou motoristé pojistit:

1. Bezlimitní pojištění skel doplňuje nabídku v Česku suverénně nejoblíbenějšího připojištění o verzi, kde není nutné volit limit vycházející obvykle z ceny čelního skla. Pojistná ochrana se samozřejmě týká všech vnějších skel na vozidle. Jako u jediné pojišťovna na trhu klienti nemusí u tohoto připojištění počítat se spoluúčastí.

2. Pojištění Vandal se vztahuje na úmyslné poškození zaparkovaných vozidel na území Česka. Pojištění ošetřuje exponované části vozidla jako jsou zpětná zrcátka, stěrače a antény. Avšak v případě, že motorista doloží kamerový záznam, který zachycuje vznik a průběh pojistné události aby bylo zřejmé úmyslné jednání pachatele, pak se pojištění vztahuje i na další části – lak, díly karoserie, pneumatiky, disky, ozdobné kryty kol či okenní výplně. Pojistný limit je nastavený na 100 000 Kč, spoluúčast pak na 1000 Kč. Vzniklá pojistná událost přitom nemá vliv na případnou slevu za bezeškodní průběh pojištění (dříve označováno jako “bonus”).  

3. Pojištění Nerovnost vozovky se vztahuje na momenty, kdy dojde k poškození či zničení pneumatiky nebo disku (případně obojího) vjetím do té části vozovky, na kterou nebyl řidič předem upozorněný dopravním značením. A to na území Česka.
V takovém případě má motorista k dispozici nejvyšší pojistný limit na trhu ve výši 15 000 Kč se spoluúčastí 1000 Kč. Opět bez vlivu na slevu za bezeškodní průběh pojištění.

“Všechna tyto doplňková pojištění mají velký potenciál v tom, aby motoristy zaujaly, ale především jim přinesly pojistnou ochranu, která jim v každodenním provozu jejich vozidel přijde užitečná,” komentuje Tomáš Kabele.

VYLEPŠENÍ STÁVAJÍCÍCH PARAMETRŮ
Nové povinné ručení dostalo kromě absolutních novinek také vylepšení stávajících parametrů. Konkrétně to znamená:

Pojištění právních nákladů pojištěného získalo pojistný limit navýšený z 10 na 50 000 Kč
Pojištění střetu se zvěří, Pojištění odcizení vozidla a Pojištění živlu mají nově sníženou spoluúčast z 5000 na 1000 Kč
Pojištění garance ceny na 3 roky a první pojistná událost bez vlivu na pojistné lze sjednat na celou smlouvu

Nové povinné ručení bude možné od 23. prosince 2023 sjednat jak u pojišťovacích poradců, na pobočkách tak také na webu Generali České pojišťovny.

Zpět na tiskové zprávy