10.08.2023

Pololetí v pojistných podvodech: částka 521 milionů Kč představuje meziroční nárůst o 100 %, nekalé jednání za pouhých 64 vteřin

Výše pojistných podvodů v pololetí dosáhla téměř hodnoty za celý rok 2022. Z podnikatelského pojištění odhaleny podvody za 389 milionů korun. Významný nárůst pokusů o podvod z majetkového a odpovědnostního pojištění.

Detektivové Generali České pojišťovny za první pololetí letošního roku odkryli a zastavili pojistné podvody, jejichž uchráněná hodnota před neoprávněným vyplacením přesáhla 500 milionů korun. Jde o výrazné meziroční navýšení, a to o 100 %. 
„První pololetí přineslo v oblasti pojistných podvodů alarmující výsledky. Částka 521 milionů, kterou jsme uchránili před neoprávněnou výplatou, se totiž blíží celkovým výsledkům celého předchozího roku. Významnou mírou se na pokusech o podvod podílejí podnikatelské subjekty. V této oblasti se našim detektivům daří rozkrývat i jednotlivé kauzy, jejichž uchráněná hodnota přesahuje vyšší desítky milionů korun,“ upřesňuje Petr Kafka, šéf útvaru vyšetřování Generali České pojišťovny.
Pojistný podvod je považován za trestný čin podle § 210 trestního zákoníku – pachatel za něj může být odsouzen k trestu odnětí svobody ve výši až 10 let.

MAJETEK JAKO NEJVĚTŠÍ LÁKADLO
Pololetní statistiky Generali České pojišťovny ukazují, že nejvíce příležitostí podvodníci, kteří jsou odhalení, vyhledávají v majetkovém a potažmo odpovědnostním pojištění. Alarmující je to zejména v oblasti podnikatelského pojištění, kde výše odhalených podvodů dosáhla 389 milionů korun. Pro srovnání – podvody u majetkového pojištění běžných občanů se za stejné období pohybuje na hranici 41 milionů. „Přesto toto číslo meziročně dokázalo vyrůst o 90 procent. Ukazuje se, že složitá ekonomická situace v lidech ponouká snahu z pojišťovny neoprávněně získat výplatu pojistného plnění, případně ji neopodstatněně a mnohdy až absurdně navýšit,“ vysvětluje Petra Kafka. 
Mezi třetí nejvyšší oblast, ve které se lidé během letošního pololetí pokoušeli nejvíce podvádět, jsou škody na zdraví, které jsou vypláceny z povinného ručení. Konkrétně detektivové zabránili neoprávněné výplatě ve výši 48 milionů korun. Jde obvykle o případy, kdy lidé uměle navyšují své příjmy, aby obdrželi vyšší vyplacenou rentu. Pokud po nich pojišťovna požaduje relevantní důkazy, nejsou schopni je přesvědčivě doložit. 

VE VĚTŠINĚ KRAJŮ VÍCE PODVODŮ
Data z krajů pohledem odhalených pojistných podvodů ukazují, že v osmi z nich meziročně došlo k nárůstu objemu pojistných podvodů – týká se to jižních Čech, jižní Moravy, Královéhradecka, Liberecka, Moravskoslezského kraje, západních a středních Čech a Ústecka. 
Poslední zmiňovaný kraj s odhalenými podvody za 210 milionů průběžnému letošnímu žebříčku dominuje. Následují ho jižní Čechy (67,8 mil. Kč) a jižní Morava (46,9 mil. Kč). 
Na opačném konci statistiky v pololetí roku 2023 stojí Karlovarský kraj (1,3 mil. Kč), Olomoucký kraj (2,8 mil. Kč) a Vysočina (4,8 mil. Kč). 

PRECIZNÍ PRÁCE S DATY
Pojistné podvody se největší domácí pojišťovně daří odhalovat především díky zkušeným odborníkům – detektivům, kteří se podílejí přímo na šetření podezřelých pojistných událostí. Do procesu se významně zapojují i týmy analytiků, kteří poskytují on-line datovou a analytickou podporu při tomto šetření.
„Úspěšnost nám pomáhá výrazně zlepšovat kromě profesionálů v oboru zejména datová analýza pojistných událostí, která s využitím umělé inteligence i strojového učení dosahuje pozoruhodných výsledků,“ upřesňuje Petra Kafka, šéf útvaru vyšetřování Generali České pojišťovny.

64 VTEŘIN NA PODVOD
Detektivové se setkali při šetření podezřelé pojistné události se situací, kde se ukázalo, že mezi sjednáním pojistné smlouvy a nahlášením nehody policii uplynulo pouhopouhých 64 vteřin. 
Šlo o dopravní nehodu, která je na českých silnicích typická – nedobrzdění na křižovatce a náraz do vpředu stojícího vozidla. Při řešení pojistné události vyšlo najevo, že majitel, který nehodu způsobil, sjednal pojistnou smlouvu ve stejný den jako se stala dopravní nehoda. 
Bližší šetření jak s oběma účastníky nehody, tak u Policie ČR, která u nehody asistovala, ukázalo velmi nestandardní skutečnost. Pojistná smlouva viníka začala platit ve 20:09:06 hodin daného dne, dopravní nehoda byla ohlášena na policii o 1 minutu a 4 vteřiny později. Další šetření, do nějž vstoupila i výpověď svědka dopravní nehody, dokázalo, že k nehodě došlo ještě dříve, než smlouva povinného ručení vůbec začala platit. 

 

Generali Česká pojišťovna a odhalené podvody v čase 
2022: 546 milionů Kč
2021: 532 milionů Kč
2020: 499 milionů Kč

Zpět na tiskové zprávy