10.01.2024

Silvestr i Nový rok přinesly klientům stovky škod, přičiny jejich vzniku jsou pestré: od srážky s labutí či vlakem, přes rachejtle v oknech, pokousané psy a prasklé vodovodní hadičky, po hořící stodolu

Škody se nevyhnuly zejména domům či domácnostem a motorovým vozidlům. Účet za škody z pojištění motorových vozidel dosáhl 6,4 milionu Kč, u majetku pak 2,8 mil. Kč. Požárům sekundovaly v českých domácnostech mnohem častěji vodovodní škody.

Konec starého roku a začátek toho nového potrápil lidi vznikem pojistných událostí, které se v tento specifický čas oslav vyskytují v podstatě předvídatelně. Pohled do deníků likvidátorů ale odhalil, že celková pestrost škod byla během těchto dvou dnů skutečně mimořádná. Tak jako život sám.

MAJETKOVÉ ŠKODY

Silvestr a Nový rok z pohledu škod řešených z titulu majetkového a odpovědnostního pojištění znamenal 146 nahlášených škod, jejich předpokládaná hodnota dosahuje 2,8 milionu korun.Na škody byl nepatrně příznivější Silvestr, během něhož vzniko 72 škod za 1,7 milionu korun.Nový rok pak přinesl klientům 74 pojistných událostí, jejichž účet se zastavil na sumě 1,1 milionu korun.

Na Silvestra se klienti potýkali mimo jiné se šesti požáry, jejichž následky mají účet téměř 700 tisíc. Šlo přitom často o kombinaci zábavní pyrotechniky a otevřeného požáru v domácnostech (adventní věnce a prskavky).

Zábavní pyrotechnika hrála roli v případech úmyslného poškození majetku, kde klienti hlásili škody způsobené petardou umístěnou v poštovní schránce, poničená skla a rámy na okenech i fasády od petard, ale také propálené parapety či zahoření plastových truhlíků.
Výjimkou však nejsou ani případy krádeže vloupáním či četné vodovodní škody.

Nový rok přinesl čtveřici požárů, některé se týkaly adventních věnců, v jednom případě došlo k požáru stodoly. Nejvíce případů se odehrálo v souvislosti s únikem vody – vodovodních škod napočítali likvidátoři Generali České pojišťovny 1. ledna hned 14 v očekávané výši 213 tisíc korun. Nový rok ale přinesl i škody způsobené krupobitím či pády stromů.

Kapitolou samo o sobě jsou případy, které lidé hlásili z titulu odpovědnostního pojištění. Mezi nimi vyniká případ, kdy pes pokousal jiného psa a způsobil mu újmu za 30 000 Kč. Bez zajímavosti není ani jízda na koloběžce, která skončila nárazem do zaparkovaného auta.

Popis vzniku škody od klientů:

Vhozeni dělobuchu na okenní parapet. Došlo k poškození parapetů a následné zahození truhlíků na něm.V truhlíku propálená díra. Parapet poškozen.

Neznamí lide umístili do mé poštovní schránky petardu nebo něco výbušeného a odpálili ji.

O půlnoci někdo vystřeloval rachejtle v blízkosti mého domu a na zateplené fasádě mi vypálil díru o 5-6 cm a dále několik opálených míst.

Od prskavky se zapálil vánoční stromek, shořely textilní žaluzie a ohořela zeď.

Od zapálené svíčky vzplanula vánoční dekorace za okny bytu. Silně poškozený rám plastového okna, jedno z křídel okna a okenní dvojitá tabulka skla.

Sousedce nad námi praskla hadice vedoucí do dřezu u kuchyňské linky.

Dnes ve 3 hodiny ráno mou koupelnu vytopili sousedé z bytu nad námi. Protékající voda poškodila sádrokartonový strop v mé koupelně, kterým dále protekla až na dřevěnou podlahu.  Po vypnutí přívodu vody v bytě nad námi již další voda nepřibývá.

Vloupání do rodinného domu. Zloději v noci na 31. 12. 2023 vystříhali díru v plotě, vylomili mříž na okně do sklepa, rozbili okno a vnikli do objektu. Prošli celý dům a odcizili osobní věci v celkové hodnotě 72 400 Kč. Byla ukradena také část okapu. Seznam odcizených věcí má k dispozici Policie ČR.

ŠKODY NA VOZIDLECH

Následky bujarých oslav se nevyhnuly ani motorovým vozidlům, a to přitom není řeče pouze o těch zaparkovaných, ale samozřejmě i těch v pohybu. Během Silvestra a Nového roku bylo z titulu povinného ručení nebo havarijního pojištění nahlášeno celkem 223 pojistných událostí, jejichž výše dosahuje 6,4 milionu korun.

Na Silvestra bylo registrováno o něco méně škod, konkrétně jich bylo 110 za 3,5 milionu korun. Nový rok do deníků likvidátorů zapsal 113 pojistných událostí za 2,9 milionu korun.
Nejvíce následků zůstalo po srážkách vozidel, kde se jednalo nejčastěji o tzv. parkovací škody, nedobrždění a také nedání přednosti. Těchto škod byla téměř třetina. Následují různé typy poškození čelního skla, které tvoří 25 % všech vzniklých škod. Stojí za nimi v drtivé většině odlétající kamínky od jiných vozidel.

Dalším významným typem škody jsou ty, které vznikly následkem střetu se zvěří. Na Chrudimsku přitom poslední den roku 2023 zažil motorista nevšední setkání, když do jeho vozidla narazila přistávající labuť. Ta při svém manévru zanechala na autě poškozený světlomet, kapotu a blatník.

Na Nový rok pak úřadovaly ohňostroje a rachejtle, které se obtiskly na kapotách aut.
Raritní je bezesporu pojistná událost, při které automobil narazil do vlaku (nikoliv opačně!) – naštěstí v tomto případě se nic vážného nestalo. Oznámení škody bylo lapidárně jednoduché: „Řidič vjel na přejezd a srazil vlak…“

V denících likvidátorů se objevily i tyto popisy vzniku pojistné události:

Při dokončování mytí vozidla v mycí lince zákazník nevyčkal úplného dokončení programu mytí a začal vycouvavat do otevírajících se elektrických vrat, které poškodil a vyřadil z provozu.

Srazil jsem na dálnici lesní zvěř, podle policie to byla liška.

Nezvládl jsem řízení a narazil do sloupu veřejného osvětlení.Tim vznikla deformace sloupu veřejného osvětlení a lampy.

Narazila jsem do značky při sjezdu z dálnice.

Pří jízdě v noci vozidlo vjelo do hlubokého výmolu na silnici. V důsledku toho došlo k okamžitému průrazu přední pravé pneumatiky, poškození ráfku a prahu za kolem.

Prokousaná hadice sání turbodmychadla motoru.

Při novoročním ohňostroji sousedů došlo k poškození laku vozidla zaparkovaného před domem na soukromém pozemku. Pořízen kamerový záznam. 1. 1. 2024 kontaktován soused, bez odezvy, škoda nahlášena PČR, až poté domluva se sousedem na uhrazení faktury za opravu.

Zpět na tiskové zprávy