30.08.2023

Víkendové bouřky: zatím více než 1300 škod za 70 milionů korun

Víkendové bouřky přinesly zejména škody na majetku občanů i firem, vysoké škody hlásí zemědělci. Mezi nejvíce postižené regiony patří jižní Čechy, Moravskoslezský kraj a Vysočina. Prohlídky škod i jejich vyřizování poběží i o víkendu, 30 % škod z majetkového pojištění je již vyřešeno.

Praha – Projevy silných bouřek a přívalových dešťů, které se nad Českem prohnaly uplynulý víkend, způsobily jen klientům Generali České pojišťovny více než 1300 pojistných událostí, jejichž výše aktuálně dosahuje 70 milionů korun. Číslo to není konečně, protože některé škody budou teprve nahlášeny a prohlédnuty. Drtivá většina pojistných událostí bude řešena z majetkového pojištění, kde škody dosahují téměř 48 milionů korun. “V této oblasti však máme již po několika dnech s klienty vyřešeno 30 % pojistných událostí,” vysvětlila Iva Gažová, senior manažerka likvidace pojistných událostí Generali České pojišťovny. 
Nejvíce škod bylo prozatím nahlášeno od klientů z jižních Čech, jde o 436 případů za 17 milionu korun. 
Nejvyšší škody jsou naopak na Olomoucku, a to za 28 milionů korun.
Mezi nejpostiženější regiony patří ještě Moravskoslezský kraj (248 škod). Stovku pojistných událostí významně překročily také Vysočina (177 škod), Olomoucký kraj (158 škod) a jižní Morava (127 škod). 

Nejčastěji škody páchaly vichřice (43 %), záplava (25 %) a déšť (12 %). Nahlášeno je ale i 43 poškozených automobilů. Škody v objemu desítek milionů korun očekáváme, že nahlásí zemědělští klienti. 
Mezi typické škody patří poničené střešní krytiny a konstrukční prvky střech, poničené fasády a dále rovněž zaplavené sklepy a přízemní objekty. Výjimkou nejsou ani škody způsobené padajícími stromy nebo jejich částmi. 

ZEMĚDĚLSKÉ ŠKODY
Na Přerovsku a Olomoucku jsou nahlášeny škody na chmelnicích Ty patří mezi ty nejvyšší zejména s ohledem na to, že právě probíhala nebo se chystala sklizeň. „Odhadujeme, že jen škody na chmelu budou v řádech desítek milionů korun. Další škody pak vznikly na konstrukcích. Poškozeno je na 50 hektarů ploch. Od pondělí u klientů probíhají prohlídky našich mobilních techniků,“ upřesnila Alena Stiborová, senior manažerka zemědělského pojištění Generali České pojišťovny.

V jižních Čechách jde především o následky intenzivních dešťů, kdy došlo ve velké míře ke splavení polí s řepkou. Na Vysočině byly poškozeny pole s bramborami. 

Celkově za víkendové řádění bouřek očekáváme jen ze zemědělského pojištění desítky škod za vyšší desítky milionů korun. 

RYCHLÉ HLÁŠENÍ ŠKOD I LIKVIDACE
Mobilní technici jsou v terénu a v oblastech, které jsou nejvíce zasaženy, posilujeme jejich přítomnost. V těchto lokalitách budou prohlídky u klientů probíhat i během nadcházejícího víkendu.  
S maximálním nasazením probíhá zrychlená likvidace škod, které klienti postupně registrují, a i likvidátoři budou mimořádně řešit škody také během víkendu. A to jak po telefonu, tak ve zvýšené míře také přes webové stránky. Což je nejrychlejší řešení a webové stránky pro hlášení škod jsou tomu maximálně přizpůsobené. Klienti přitom potřebují pro registraci škody uvést jen své jméno, rodné číslo a e-mail. Celé nahlášení škody zabere klientovi pouze 3 minuty. 
V řadě případů poskytuje pojišťovna klientům rovněž zálohy na pojistná plnění.

Zpět na tiskové zprávy