Krok za krokem: Co dělat po autonehodě?

Měli jste autonehodu? Nejste sami. Přečtěte si náš podrobný průvodce, který vám krok za krokem ukáže, jak správně postupovat po nehodě, co vše lze pojistit a jak postupovat při řešení škod s pojišťovnou.

6 minut čtení
Obrázek ke článku Krok za krokem: Co dělat po autonehodě?

Autonehoda se může stát každému řidiči a často přichází nečekaně. V takových momentech je důležité zachovat klid a mít jasný plán, co dělat. Tento článek vám poskytne důležité informace, které vám pomůžou se zorientovat, jaké kroky podniknout pro co nejrychlejší návrat na silnici a jaké aspekty jsou důležité z pohledu pojištění.

Naboural jsem auto, co teď?

Nehoda je vždy nečekaná a stresující situace. Klíčové je zachovat klid a zajistit bezpečnost místa

1. Zajištění bezpečnosti místa nehody:

- zapněte výstražná světla
- bezpečně umístěte výstražný trojúhelník

2. Komunikace s účastníky nehody:

- vyměňte si kontaktní údaje s ostatními účastníky nehody, včetně svědků
- zaznamenejte si registrační značku vozidel, jména a adresy všech zúčastněných
- dohodněte se na tom, kdo nehodu zavinil
- pokud je to možné, vyplňte záznam o dopravní nehodě a do záznamu uveďte viníka nehody a jeho souhlas se zaviněním
- nezapomeňte na podpisy

3. Dokumentace nehody:

- nejdříve myslete na bezpečnost posádek a při dokumentaci se zbytečně nepohybujte v provozu
- pořiďte fotografie místa nehody, poškození vozidel, umístění vozidel na silnici a relevantních silničních značek nebo semaforů

4. Odklonění provozu:

- pokud je to možné a bezpečné, odstraňte vozidla z vozovky nebo je přesuňte ke krajnici, aby nedocházelo k dalším komplikacím v provozu

5. Kontaktování pojišťovny:

- co nejdříve kontaktujte svou pojišťovnu. S Generali Českou tohle všechno můžete vyřídit i online přes klientskou zónu nebo aplikaci pro hlášení škod
- je důležité podat hlášení co nejdříve, ideálně do 24 hodin od nehody

A jak je to s pojištěním?

Při výběru pojištění je nezbytné porozumět rozdílům mezi povinným ručením a havarijním pojištěním.

Povinné ručení je základním pojištěním, které je zákonně vyžadováno pro každé vozidlo v provozu na veřejných komunikacích. Jeho primárním účelem je krytí škod způsobených třetím osobám, což znamená, že pokud způsobíte nehodu, vaše pojišťovna uhradí škody na majetku nebo zdraví poškozených.

Havarijní pojištění je dobrovolné a poskytuje širší ochranu. Kryje škody na vlastním vozidle, ať už vznikly vinou řidiče nebo jiných okolností, jako jsou přírodní katastrofy, krádež nebo vandalismus. Zatímco povinné ručení chrání před finančními nároky třetích stran, havarijní pojištění chrání vaši investici do vozidla a pokrývá náklady na jeho opravu nebo nahrazení.

Mohlo by se vám hodit připojištění asistence. Poskytuje podporu v případě nehody nebo poruchy vozidla. Generali Česká nabízí různé varianty asistence každá s odlišným rozsahem služeb a limitů.

„Varianty L a XL nabízejí výrazně vyšší finanční limity pro asistenční služby, včetně odtahu vozidla, práce mechanika, a dokonce repatriace vozidla ze zahraničí. Zahrnují například vyšší počet dnů pro náhradní vozidlo nebo delší dobu ubytování, což je zásadní v situacích, kdy se oprava protáhne,“ vysvětlil produktový manažer Tomáš Volejník.

A kromě základní asistence při nehodě či poruše pokrývají i situace jako vyproštění vozidla, odtah nepojištěného přípojného vozidla, a dokonce právní pomoc a poradenské služby.

Volba vyšší varianty asistence znamená nejen lepší krytí v nepříjemných situacích, ale také klid na cestách a jistotu, že se o vás i vaše vozidlo bude postaráno s maximální možnou péčí.

Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se lidé dopouštějí po autonehodě?

1. Odjetí od nehody: Nestačí zanechat lísteček za stěračem na vozidle, které dotyčný naboural.

2. Nezajištění místa nehody: Je důležité zajistit místo nehody pro bezpečnost všech účastníků a předejít dalším nehodám.

3. Nedostatečná dokumentace: Fotografie místa nehody, poškození vozidel a výměna údajů s ostatními účastníky jsou klíčové pro pojišťovnu a případné právní řízení. Chybou je také vyplněný záznam o nehodě, ze kterého není jasné, kdo nehodu zavinil.

4. Přiznání viny: Bez ohledu na okolnosti by se měli účastníci vyhnout přiznání viny, dokud není situace plně vyšetřena.

5. Opomenutí kontaktování pojišťovny: Je důležité informovat pojišťovnu o nehodě co nejdříve, ideálně do 24 hodin.

6. Nekontaktování policie v případě potřeby: V určitých případech, jako je vážné poškození nebo zranění, je povinné volat policii.

Právní aspekty autonehody

Při autonehodě je dobré znát svá práva a povinnosti. V případě, že nehoda způsobila zranění, škody na majetku, nebo pokud se jedná o komplikovanější situaci, ale také pokud mezi účastníky nehody dojde k neshodě je nutné vždy volat policii. Policie pomůže s vyřešením sporů na místě.

Oficiální záznam z místa nehody slouží jako nezpochybnitelný důkaz, který může rozhodnout o spravedlivém vyřešení sporů a o tom, kdo nese finanční odpovědnost za škody. V případě, že se jedná o drobnou nehodu, stačí pouze vyplnění Záznamu o dopravní nehodě.

Kdy je nutné volat policii?

 • Dojde-li ke škodě na zdraví. Bez ohledu na rozsah zranění je asistence policie nezbytná.
 • Škoda na vozidlech přesáhne 100 000 Kč. Tato hodnota zahrnuje jak poškození vozidla, tak i přepravovaných věcí.
 • Některý z účastníků nehody odmítne sepsat a podepsat záznam. V takovém případě je důležité mít oficiální záznam od policie pro další právní řízení.
 • Nejste sami schopni obnovit plynulost silničního provozu. Pokud nemůžete bezpečně odstranit vozidla z vozovky, volejte policii.
 • Došlo ke škodě na majetku třetí osoby, která na ní neměla účast. To zahrnuje situace, jako je poškození zaparkovaného vozidla, sloupu veřejného osvětlení nebo třeba svodidel.

Autonehoda a pojistné plnění

Po autonehodě je důležité co nejdříve kontaktovat pojišťovnu a nehodu nahlásit. Proces vyřízení škody se může lišit v závislosti na konkrétních okolnostech nehody a rozsahu škod. Obecně pojišťovny vyžadují podrobnou dokumentaci škody, včetně fotografií a policejního záznamu, pokud byla policie na místo přivolána. Pojišťovna následně posoudí škodu a určí výši pojistného plnění. 

Doba, po kterou je plnění vyplaceno, se může pohybovat v řádu dní až týdnů. V případě nesouhlasu s rozhodnutím pojišťovny má klient právo požádat o revizi nebo se obrátit na nezávislého odborníka. Je dobré mít na paměti, že rychlost a efektivita vyřízení může být ovlivněna i kvalitou a úplností poskytnutých informací

„V Generali České vyřešíme 85 % neživotních škod už do dvou dnů od jejich doložení,“ uvedl Tomáš Volejník.

Jak je to s opravou vozidla?

Pozor si dejte taky na výběr autoservisu. Některé pojišťovny nabízejí seznam doporučených servisů nebo mohou přímo spolupracovat s konkrétním servisem. Tyto servisy jsou ověřené a zaručují pojišťovně kvalitu oprav. Pokud se rozhodnete pro opravu vašeho vozidla mimo síť smluvních servisů pojišťovny, může to vést k prodloužení likvidace a pojišťovna ne vždy proplatí vše, co je účtováno. Důvodem je, že pojišťovny mají se smluvními servisy dohodnuté speciální podmínky a ceny, které mohou být výhodnější než u jiných servisů.

Nezapomeňte se také zeptat na možnost poskytnutí náhradního vozidla, pokud bude vaše auto v opravě delší dobu. Vedle fyzické opravy vozidla je také důležité věnovat pozornost psychologickým dopadům nehody a případně vyhledat odbornou pomoc.

Ačkoliv se nehodám nelze vždy vyhnout, existují kroky, které mohou výrazně snížit riziko a dopady nehody. Vyberte si vhodné pojištění, které pokryje různé typy škod a situací. Generali také nabízí pro řidiče asistenční služby. Ty zahrnují v případě nehody například:

 • Odtah vozidla do nejbližšího autorizovaného/smluvního servisu či místa určeného klientem
 • Vyproštění vozidla speciální technikou
 • Úschova nepojízdného vozidla
 • Odtah pojízdného nepojištěného přípojného vozidla
 • Náhradní vozidlo
 • Náhradní přeprava osob
 • Právní pomoc
 • Poradenské služby

A nakonec pravidelné školení řidičských dovedností může zvýšit vaši schopnost předvídat a reagovat na nebezpečné situace na silnici.

Když už se vám nehoda stane, jako klienti Generali České nemusíte zoufat. U nás nahlásíte škodu snadno, online a do tří minut. Prozkoumejte naše rychlé řešení škod.

 

Mohlo by Vás zajímat

Proč neztrácet při nehodě čas snahou rozbít čelní sklo

PODCAST: Nic jako bezpečná motorka neexistuje

---

* Obsah článků je pouze informativní a neměl by být považován za profesionální poradenství v oblasti pojištění. Pokud potřebujete odbornou radu, obraťte se na některého ze zkušených poradců v rámci sítě Generali České Distribuce vyhledat poradce