Pojistka na blbost: Jak pojištění odpovědnosti kryje škody?

Stačí chvilka nepozornosti a škoda je na světě. Mnozí z nás se už ocitli v situaci, kdy nechtěně něco způsobili. Ať už jde o poškození či zničení hmotných věcí nebo neúmyslně způsobenou újmu na zdraví způsobené třetí osobě, následky mohou být velmi finančně náročné.

6 minut čtení
Obrázek ke článku Pojistka na blbost: Jak pojištění odpovědnosti kryje škody?

V takových chvílích je dobré chránit si záda takzvanou pojistkou na blbost neboli pojištěním odpovědnosti v běžném občanském životě, které vám pomáhá zmírnit finanční dopady nečekaných situací. V tomto článku se zaměříme na klíčové výhody tohoto pojištění, které byste neměli přehlédnout.

Co vše kryje pojistka na blbost?

Pojistka na blbost je navržena tak, aby pokryla škody, které neúmyslně způsobíte třetí straně. Může se jednat o škody na hmotných věcech, zdraví, ale také o následnou finanční újmu. Například, pokud vaše dítě při hře rozbije okno u sousedů, při jízdě na kole nešťastně srazíte chodce a způsobíte mu zranění nebo vaše hrátky s novým dronem dopadnou nešťastně. Pojištění odpovědnosti uhradí náklady na opravu nebo léčbu poškozených.

Méně známým faktem je, že tato pojistka může zahrnovat i škody způsobené vašimi domácími mazlíčky. Pokud váš pes uteče a poškodí sousedovu zahradu, pokouše cyklistu, nebo naopak vy ztratíte svěřeného mazlíčka známých, pojištění odpovědnosti pokryje i tyto škody.

Proč je pojistka na blbost důležitá?

Na první pohled se může zdát, že pojištění odpovědnosti není nezbytné, ale je důležité si uvědomit, že náklady spojené s náhradou škod mohou být značné. Bez pojištění byste museli tyto výdaje pokrýt z vlastních prostředků, což může znamenat v lepším případě značnou díru ve vašem finančním rozpočtu, v horším případě i existenční problémy.

Dalším důvodem pro zvážení tohoto pojištění je fakt, že mnoho lidí si ani neuvědomuje, jak snadno může k podobným situacím dojít. Život je plný nečekaných událostí a rizik, a proto je rozumné na ně být připraven.

Kdy se pojištění odpovědnosti vyplatí?

Tento typ pojištění se vyplatí naprosto všem. Zejména ale těm, kteří žijí aktivním životem, mají děti nebo domácí mazlíčky. Je také vhodné pro osoby, které často cestují nebo se věnují sportovním aktivitám, kde je riziko neúmyslného způsobení škody vyšší.

Dále je tento druh pojištění důležitý pro majitele, nájemce či správce nemovitostí. „Pronajímáte-li si nemovitost, lze z pojištění uhradit škody, které způsobíte na samotné nemovitosti (vyjma estetických škod), ale i škody způsobené dalším osobám, například sousedům. Pokud naopak pronajímáte nemovitost, je vhodné si sjednat připojištění pronajímatele. To vás ochrání, pokud byste touto nemovitostí způsobili škodu nájemníkům či dalším osobám,” sdělila produktová manažerka Dita Havelcová.

Zajímavostí také je, že pojištění odpovědnosti vás kryje i v případě škod způsobených při studiu, ale i při vykonávání neplacené praxe, stáže nebo rekvalifikačního kurzu na území ČR.

Navíc není pojištění odpovědnosti příliš nákladné. Zvolení středního limitu pojistného plnění (10 mil. Kč) vás například ročně přijde na cca 1 500 Kč. Pojištění přitom kryje jak vás, tak členy vaší společné domácnosti, ale i škody způsobené třetím osobám vašimi mazlíčky.

Na co si dát pozor při sjednávání pojištění odpovědnosti?

Při sjednání pojištění odpovědnosti je důležité pečlivě zvážit, jaké situace a rizika by měla vaše pojistka pokrývat. Ne všechny pojistky jsou totiž stejné a liší se nejen v ceně, ale i v rozsahu krytí.

Dále je klíčové zkontrolovat výši pojistného plnění, tedy maximální částku, kterou pojišťovna v případě škody vyplatí. U nás v Generali Česká je nejvyšší možná částka pojistného plnění při pojištění odpovědnosti až 15, respektive 50 miliónů korun.

Pozor také na to, co pojistka na blbost nekryje. „Běžné pojištění občanské odpovědnosti nekryje situaci, kdy si sami poškodíte vlastní věc nebo poškodíte věc půjčenou od známých, způsobíte škodu v zaměstnání při plnění pracovních povinností, při výkonu práva myslivosti nebo úmyslně někoho zraníte,“ upřesnila Dita Havelcová.

Pojistka na blbost je tedy chytrým řešením pro každého, kdo chce být připraven na nečekané události. Ať už jde o škody způsobené vámi, vašimi dětmi nebo domácími mazlíčky. S tímto typem pojištění si můžete bez starostí užívat společné chvíle. Při výběru je ale důležité pečlivě zvážit, co všechno by mělo pokrýt a vybrat si takové, které odpovídá vašim potřebám a životnímu stylu.

Zjistětě, jak vás kryje pojistka na blbost od Generali České a prozkoumejte pojištění odpovědnosti v našem online sjednavači 

 

Mohlo by vás zajímat:

Pojištění odpovědnosti: Klíčová ochrana v běžném životě

Pojištění odpovědnosti při výkonu povolání: Klíčová ochrana v práci

FAQ: Vše, co potřebujete vědět o pojištění vybavení domácnosti

---

* Obsah článků je pouze informativní a neměl by být považován za profesionální poradenství v oblasti pojištění. Pokud potřebujete odbornou radu, obraťte se na některého ze zkušených poradců v rámci sítě Generali České Distribuce vyhledat poradce

Mohlo by vás zajímat:

---

* Obsah článků je pouze informativní a neměl by být považován za profesionální poradenství v oblasti pojištění. Pokud potřebujete odbornou radu, obraťte se na některého ze zkušených poradců v rámci sítě Generali České Distribuce vyhledat poradce.


Dovolená v exotice? Na co se zaměřit při výběru pojištění na cesty mimo EU

Cesty mimo Evropskou unii nabízejí nezapomenutelné zážitky, ale často přinášejí i větší zdravotní, organizační či finanční rizika. Místní zdravotnické systémy mohou být zcela odlišné, jazyková bariéra náročnější a ceny za ošetření i repatriaci vyšší oproti výletům po EU. Jak vás ochrání před nečekanými výdaji cestovní pojištění do zahraničí?

5 minut čtení
Obrázek ke článku Dovolená v exotice? Na co se zaměřit při výběru pojištění na cesty mimo EU

Evropský průkaz pojištěnce v exotických destinacích neplatí

Zatímco v Evropě si často vystačíte s kombinací evropského průkazu pojištěnce a základního cestovního pojištění, při uzavírání pojištění na dovolenou v exotických destinacích je důležité sjednat pojistku se širokým rozsahem krytí, které zahrnuje i méně časté a krizové situace.

Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) v zahraničí mimo EU neplatí, a to ani v turisticky populárních zemích, jako je Turecko, Egypt či Spojené arabské emiráty. Bez cestovního pojištění vám tam hrozí, že si budete muset hradit všechny případné náklady sami. Pozor, v mnoha případech to mohou být účty v řádu statisíců až milionů korun – například za hospitalizaci, chirurgický zákrok nebo letecký převoz do ČR.

„Zkušenosti pojišťoven navíc ukazují, že právě zásahy mimo EU jsou nejdražší a zároveň i nejčastější příčinou vážných finančních dopadů na cestovatele bez dostatečného krytí,“ upozorňuje produktová manažerka Jana Musilová.

---

TIP: Při cestách na ostrov Zanzibar nebo do Tanzanie musíte povinně uzavřít speciální místní cestovní pojištění. Doporučujeme však smluvit i komerční cestovní pojištění před odjezdem z ČR, abyste v případě nutnosti mohli řešit vzniklou situaci s naší asistencí. Další odpovědi na specifické otázky najdete v sekci častých otázek o cestovním pojištění.

Co by mělo obsahovat kvalitní pojištění na dovolenou mimo Evropu

Kvalitní pojištění do zahraničí musí zahrnovat především dostatečně vysoký limit pro léčebné výlohy. Generali Česká pojišťovna nabízí limit až 100 milionů Kč, což je jedna z nejvyšších částek na trhu a postačuje i na nejdražší zákroky v USA nebo Japonsku. Limit z pojištění léčebných výloh se vztahuje na ošetření v nemocnici či v ambulanci, na hospitalizaci, repatriaci zpět do vlasti, na opatrovníka, či psychologa, např. také na zásah horské služby či ošetření z důvodu teroristického útoku.

Součástí by mělo být rovněž úrazové pojištění a pojištění odpovědnosti, které vás chrání v situaci, kdy neúmyslně způsobíte škodu na majetku nebo zdraví třetí osoby. Velmi důležitá je také kvalitní asistenční služba, která je u pojištění od Generali České pojišťovny dostupná v češtině a nonstop. Pojištění může dále zahrnovat nadstandardní asistenční a právní služby, pojištění osobních věcí a zavazadel, či pobyt v nemocnici.

Proč si sjednat cestovní pojištění u Generali České pojišťovny?

Generali Česká pojišťovna patří mezi největší poskytovatele cestovního pojištění na českém trhu a nabízí komplexní ochranu pro všechny typy cestovatelů.

  • S limitem léčebných výloh až 100 milionů korun, nonstop asistencí v češtině a možností volby z několika balíčků (Start, Standard, Exclusive) je pojištění snadno přizpůsobitelné vašim plánům.
  • Sjednání cestovního pojištění online navíc přináší nejen slevu 20 %, ale i pohodlí a rychlost – vše zvládnete během několika minut přes mobilní aplikaci Moje Generali či web.
  • Nabízíme také možnost sjednání celoroční pojistky pro opakované výjezdy, což ocení zejména ti, co doma neposedí. Všechny důležité informace najdete v aktuálních pojistných podmínkách.

---

TIP: Jedete na dovolenou s dětmi? U nás mají děti do 6 let cestovní pojištění se slevou až 100 % a mladí do 17 let se slevou 50 %. Slevy platí u všech balíčků a připojištění kromě pojištění AutoCare a pojištění storna cesty.

Katesurfering u moře - Cestovní pojištění Generali česká

Připojištění do zahraničí, které se v exotice vyplatí

Kromě základního balíčku pojištění léčebných výloh je vhodné zvážit doplňková připojištění. Pobyt v populárních destinacích mimo EU často zahrnuje provozování nejrůznějších aktivit: potápění, safari, šnorchlování, vysokohorskou turistiku nebo třeba jízdu na skútru.

„Generali Česká pojišťovna kryje už v základním balíčku cestovního pojištění Start rovných 77 sportů, pro některé případy je však vhodné uzavřít ještě připojištění rizikových a extrémních sportů,“ doplňuje produktová manažerka Jana Musilová.

Doporučujeme i pojištění storna cesty, které vám uhradí až 100 % nákladů v případě, že zájezd budete muset zrušit například kvůli nemoci. Nabízíme také pojištění přerušení cesty, které kryje náklady při předčasném návratu domů. Pokud si v zahraničí půjčujete auto nebo motocykl, rozhodně oceníte pojištění spoluúčasti – tedy úhradu spoluúčasti z pojištění pronajatého vozidla či motocyklu.

5 příkladů, kdy vás cestovní pojištění zachrání

1. Při trekingu na Srí Lance uklouznete na mokré stezce, zlomíte si nohu a musíte být vrtulníkem dopraveni do nemocnice – asistenční služba vám zajistí transport, ošetření i převoz zpět do ČR.

2. V Bangkoku vám na letišti ztratí kufr – díky pojištění zavazadel máte nárok na úhradu nákladů i na základní výbavu, kterou si musíte koupit.

3. Vaše dítě den před odletem onemocní a lékař cestu nedoporučí – pojištění storna vám zajistí vrácení peněz za zájezd.

4. V hotelu v Keni při neopatrném pohybu neúmyslně rozbijete cizí vybavení – pojištění odpovědnosti uhradí způsobenou škodu.

5. V Karibiku kvůli tajfunu zruší váš let – Generali Česká pojišťovna vám pomůže najít náhradní spoj a uhradí dodatečné náklady.

Mohlo by vás zajímat:

---

* Obsah článků je pouze informativní a neměl by být považován za profesionální poradenství v oblasti pojištění. Pokud potřebujete odbornou radu, obraťte se na některého ze zkušených poradců v rámci sítě Generali České Distribuce vyhledat poradce.


Evidenční kontrola: Co to je a proč ji potřebujete

Pokud vlastníte automobil, pravděpodobně jste se už setkali s termínem evidenční kontrola. Pro mnohé je to povinnost, která se pojí s prodejem vozidla nebo jeho registrací. Ale co přesně evidenční kontrola znamená, jak probíhá a proč je důležitá nejen z hlediska zákona, ale i pro vaše vlastní bezpečí?

4 minuty čtení
Obrázek ke článku Evidenční kontrola: Co to je a proč ji potřebujete

Evidenční kontrola je úkon prováděný na stanici technické kontroly (STK), jehož cílem je ověřit, zda údaje uvedené v technickém průkazu vozidla odpovídají skutečnému stavu vozidla. Je to tedy proces, který zajišťuje, že auto není upraveno či přestavěno bez řádného povolení a že je jeho technická dokumentace v pořádku. Při přípravě na evidenční kontrolu si nezapomeňte ověřit platnost povinného ručení. Bez platného pojištění totiž vozidlo nemůžete zaregistrovat.

Kdy je evidenční kontrola nutná?

Evidenční kontrolu musíte absolvovat v následujících situacích:

  1. Při změně vlastníka vozidla – například při koupi či prodeji auta.
  2. Při registraci vozidla – pokud vozidlo přihlašujete do registru, například po dovozu ze zahraničí.
  3. Při změně údajů v registru – týká se změny údajů, jako je barva vozidla, změna motoru nebo jiné zásadní technické úpravy.

Jak probíhá evidenční kontrola?

Samotný proces evidenční kontroly je relativně rychlý a jednoduchý. Trvá přibližně 20 až 30 minut a zahrnuje následující kroky:

  1. Ověření identifikačních znaků vozidla – kontrolují se VIN (identifikační číslo vozidla), registrační značka a další údaje.
  2. Kontrola technického stavu – i když se jedná hlavně o administrativní úkon, technik může nahlédnout na stav základních komponentů, aby zajistil, že odpovídají údajům v dokladech.
  3. Porovnání dokumentace s reálným stavem vozidla – technik ověří shodu údajů v technickém průkazu a osvědčení o registraci vozidla.

Pokud vše odpovídá, dostanete protokol o evidenční kontrole, který je platný jeden rok od data vystavení. Od července 2025 se pak platnost evidenční kontroly prodlužuje na dva roky. Tento dokument pak předkládáte na příslušném úřadu při registraci či změně vlastníka vozidla.

 

Evidencni kontrola

Co si připravit?

Abyste se vyhnuli zbytečným komplikacím, je dobré si předem připravit:

  • Technický průkaz vozidla (tzv. velký technický průkaz)
  • Osvědčení o registraci vozidla (malý technický průkaz)
  • Doklad totožnosti

Pokud za vás kontrolu zajišťuje někdo jiný, například autobazar, může být potřeba plná moc.

Proč je evidenční kontrola důležitá?

Na prvni pohled může evidenční kontrola působit jako pouhá formalita, ale její význam je zásadní. Nejde jen o splnění zákonných požadavků, ale také o ochranu vás jako majitele či budoucího kupujícího. Díky evidenční kontrole máte jistotu, že:

  • Vozidlo není přestavěné nelegálně
  • VIN číslo není padělané
  • Údaje v dokladech odpovídají skutečnému stavu vozidla

To vše přispívá k transparentnosti trhu s ojetými vozy a minimalizuje riziko, že byste se stali obětí podvodu.

Na co si dát pozor?

Při přípravě na evidenční kontrolu si ověřte, že:

1. VIN číslo na karoserii je čitelné a odpovídá údajům v dokladech

2. Vozidlo nevykazuje nelegální úpravy (např. přemístěný motor bez povolení)

3. Dokumentace je kompletní a aktuální

V případě jakýchkoli nesrovnalostí může být vaše žádost o registraci zamítnuta, což celý proces prodlouží a zkomplikuje.

Kolik evidenční kontrola stojí?

Cena evidenční kontroly se liší podle stanice STK, ale obvykle se pohybuje v rozmezí 400 až 800 Kč. U některých stanic lze platbu spojit s dalšími službami, například prodloužením technické kontroly.

Ať už se jedná o koupi nového vozu, změnu vlastníka nebo registraci auta, buďte na evidenční kontrolu dobře připraveni – ušetříte si tím čas, nervy i případné starosti na cestách. I když ji můžete vnímat jako administrativní překážku, ve skutečnosti vás chrání před možnými problémy v budoucnosti.

Mohlo by vás zajímat:

---

* Obsah článků je pouze informativní a neměl by být považován za profesionální poradenství v oblasti pojištění. Pokud potřebujete odbornou radu, obraťte se na některého ze zkušených poradců v rámci sítě Generali České Distribuce vyhledat poradce.


Jak nastavit a sjednat online pojištění auta

Proč se spokojit jen s povinným ručením, když můžete své auto ochránit i před nečekanými událostmi? Havarijní pojištění All Risk vám poskytne jistotu při krádeži, poškození vozidla zvířetem, vandalismu či živelních pohromách. Podívejte se, jak si nastavit pojištění podle svých potřeb.

7 minut čtení
Obrázek ke článku Jak nastavit a sjednat online pojištění auta

Proč byste se měli zaměřit nejen na povinné ručení, ale i na havarijní pojištění? A jaké vám to může přinést výhody?

Povinné ručení: Klasika, která je základem

Povinné ručení, které musí mít podle zákona sjednáno každý, kdo vlastní vozidlo přihlášené v registru vozidel, vám poskytuje ochranu v případě, že při nehodě způsobíte škodu druhé straně. Díky široké nabídce doplňkových připojištění si můžete přizpůsobit pojištění podle svých potřeb a platit pouze za to, co skutečně potřebujete.

U povinného ručení v Generali Česká je limit krytí až do výše 300 milionů Kč, což zajišťuje maximální jistotu v každé situaci. K tomu za příplatek garantujeme cenu pojistného na tři roky a poskytujeme slevu až 60 % pro řidiče bez nehod. Je však třeba si uvědomit, že povinné ručení nechrání vaše vozidlo.

Proto je nasnadě si při sjednání doplnit povinné ručení dalšími připojištěními. Kromě dvou výše zmíněných nabídek to může být střet se zvířetem, poškození nebo odcizení zavazadel nebo rovnou odcizení vozidla. Hodit se může připojištění odpovědnosti cyklisty, poškození vozidla při zaviněné dopravní nehodě, při škodách způsobených živlem, nebo při poškození auta vandalem.

Havarijní pojištění: Kompletní ochrana pro vaše vozidlo

Havarijní pojištění nabízí při pojištění auta široké spektrum krytí. „Pro lepší představu lze zmínit, že povinné ručení je odpovědnostní pojištění a havarijní pojištění je škodové pojištění. Není možné je proto v tomto ohledu srovnávat. Jedno totiž kryje škody mnou způsobené a druhé chrání můj majetek,“ vysvětluje produktový manažer Martin Klouček

Havarijní pojištění All Risk vás chrání v případě krádeže, vandalismu, živlu a mimo jiné vás také chrání i v případě jiné škody, kterou si způsobíte sami. „Můžete si pod tím představit situace, kdy couváte z garáže, nezavřete dveře nebo víko kufru, a pojistná událost je na světě,“ zmiňuje zajímavost Martin Klouček.

Generali Česká nově nabízí připojištění jako nerovnost vozovky.

Níže si představíme nejzajímavější parametry, díky kterým je havarijní pojištění od Generali České neocenitelné.

infografika balíčky havarijního pojištění

Široká nabídka připojištění a možností přizpůsobení

Jednou z hlavních výhod havarijního pojištění od Generali České je flexibilita. Pojištění lze přizpůsobit vašim specifickým potřebám. Můžete si vybrat z různých variant balíčků a připojištění:

Střet se zvěří: Kromě tradiční havárie je kryta i nehoda způsobená střetem se zvěří. To je v našich podmínkách stále častější, zejména v zimních měsících nebo v oblastech s vysokou koncentrací divoké zvěře. Víte, co je to SRNA index?

Odcizení: Generali Česká kryje škody vzniklé nejen v důsledku nehody, ale také v případě odcizení vozidla.

Živelné události: K poškození vozidla může dojít i zcela nečekaně, například při bouři, pádu stromu či krupobití, a nesmíme zapomenout i na povodeň či záplavu. Havarijní pojištění All Risk tyto přírodní katastrofy, jako voda, vítr, oheň a země kryje, což vám může ušetřit značné finanční výdaje.

Poškození a odcizení zavazadel: Tato varianta připojištění se může hodit zejména při cestě na dovolenou. Vaše zavazadla nechejte s klidným svědomím v kufru vozidla. Jsou pojištěna proti odcizení nebo zničení – například během dopravní nehody.

GAP: Hodí se v případě, že vlastníte nové nebo mladší vozidlo, které v prvních šesti letech ztrácí na hodnotě. V případě totální škody pokryje rozdíl mezi pořizovací cenou a jeho tržní hodnotou v době vzniku pojistné události.

Dalším zajímavým aspektem havarijního pojištění je možnost volby spoluúčasti. Klient si může vybrat výši spoluúčasti podle svých preferencí – od 1 000 Kč do 30 000 Kč anebo v procentuálním poměru. Výhodou je, že čím vyšší spoluúčast zvolíte, tím nižší je výše pojistného. Toto flexibilní nastavení vám umožňuje přizpůsobit pojistku svému rozpočtu.

Rychlé a snadné online sjednání pojištění auta

Jestliže chcete znát cenu svého pojištění, není nic jednoduššího, než si otevřít online sjednavač Generali České pojišťovny. „Stačí zadat registrační značku a na pár kliknutí se objeví odpovídající pojistné. Tento intuitivní sjednavač automaticky načte údaje o vašem vozidle a vy sami si přizpůsobíte nabídku vašim potřebám,” popisuje produktový manažer Ondřej Hrdina.

Při výběru pojištění zkontrolujte různé varianty krytí, včetně povinného ručení a havarijního pojištění, a přidejte doplňková pojištění nebo asistenci na cestách. Můžete si přizpůsobit spoluúčast a porovnat nabídky, abyste našli nejlepší variantu pro vaše vozidlo.

Zatímco povinné ručení je zákonem dané, a tedy základním stavebním kamenem každého pojištění vozidla, havarijní pojištění nabízí široké spektrum krytí, které může zásadně zvýšit vaši ochranu. Od pojištění proti vandalismu a krádeži až po krytí škod způsobených živly nebo poškození či odcizení zavazadel. Vyberte si ideální variantu a využijte online sjednavač pro rychlé a efektivní uzavření pojistné smlouvy. S tímto přístupem budete vždy připraveni na nečekané situace, které vás mohou na silnici potkat.

jak nastavit pojištění auta online

V našem novém online sjednavači si můžete vybrat havarijko podle svých představ. Vybírat můžete ze čtyř balíčků havarijního pojištění: All Risk, Havárie a živel, Odcizení a živel a nově taky Expres, který je určen speciálně pro vozidla starší než 4 roky.

„Naše havarijní pojištění Allrisk lze připodobnit k českému rčení: co není zakázáno, to je povoleno. Kryje totiž vše v rámci havárie, vandalismu, odcizení a živelní události. Co nekryjeme, je uvedeno ve výlukách. Co není ve výlukách, tak uhradíme. Například pokud vám na auto sedne slon, tak takovou škodu uhradíme z havarijního pojištění, protože slon není vyloučen ze všeobecných podmínek,” zmiňuje Martin Klouček dotaz, který už v minulosti zodpovídal.

Pokud vlastníte vůz starší čtyř let a hledáte výhodné a rychlé havarijní pojištění, nově nabízíme balíček Expres. Ten funguje na principu plnění rozpočtem, kdy poškození nahlásíte a peníze Vám vyplatíme do 2 pracovních dnů. U plnění rozpočtem nákladů na opravu nemusíte dokládat faktury za opravu. Výše pojistného plnění je určena výpočtem pomocí expertních nástrojů, aniž by byly zohledněny reálné náklady na opravu fakturované servisem.

Náklady na opravu se mohou u jednotlivých autoservisů lišit například v závislosti na zvolené technologii opravy, nebo na použitých dílech, vyplacená částka nemusí plně pokrýt skutečné náklady fakturované servisem. Ideální volba pro ty, kteří chtějí mít věci rychle vyřešené a pod kontrolou. Cenu balíčku zjistíte v našem sjednavači havarijního pojištění.

Mohlo by vás zajímat:

---

* Obsah článků je pouze informativní a neměl by být považován za profesionální poradenství v oblasti pojištění. Pokud potřebujete odbornou radu, obraťte se na některého ze zkušených poradců v rámci sítě Generali České Distribuce vyhledat poradce.


Slovinská dálniční známka: Praktický průvodce na cesty

Slovinsko, malebná země plná nádherných hor, průzračných jezer a přímořských letovisek, je oblíbeným cílem českých turistů. Ať už míříte k Jadranu, do Alp, nebo jen projíždíte touto zemí, pravděpodobně se setkáte s nutností zakoupit slovinskou dálniční známku.

4 minuty čtení
Obrázek ke článku Slovinská dálniční známka: Praktický průvodce na cesty

Před cestou je dobré vědět, jak povinnost dálničních známek na Slovinsku funguje, jaké druhy existují a jak se vyhnout nepříjemným pokutám. Užitečné je také znát pravidla pro průjezd specifickými úseky, jako jsou tunely nebo mosty, které mohou vyžadovat samostatné mýtné.

Co je slovinská dálniční známka?

Stejně jako v Česku nebo Rakousku je slovinská dálniční známka povinná pro všechna vozidla do 3,5 tuny, která používají dálnice a rychlostní silnice. Místo klasických papírových kuponů se ve Slovinsku už několik let používá elektronická dálniční známka. Tato změna nejenže zjednodušila proces nákupu, ale také zlepšila kontrolu nad dodržováním pravidel.

Druhy slovinských dálničních známek

Pro osobní automobily si můžete vybrat z několika variant známek podle délky platnosti:

  • Týdenní známka (7 dní): Ideální pro krátkodobé pobyty a dovolené (stojí 16 eur).
  • Měsíční známka: Praktická volba pro delší cesty nebo opakované návštěvy Slovinska (stojí 32 eur).
  • Roční známka: Pokud Slovinskem projíždíte často, vyplatí se investovat do roční známky (stojí 117,5 eur).

Pro motocykly i pro vozidla s vyšší světlou výškou nad přední nápravou (nad 1,3 m) platí odlišné ceny. Důležité je při nákupu uvést správnou kategorii vozidla, protože chybná známka může vést k pokutě.

Slovinska dalnicni znamka

Kde a jak zakoupit slovinskou dálniční známku?

Dálniční známku si můžete zakoupit:

  1. Online: Nejrychlejší a nejpohodlnější způsob je prostřednictvím oficiálních webových stránek slovinského provozovatele dálnic (DARS). Po zadání registrační značky a zaplacení získáte elektronickou známku, která je okamžitě platná. Pozor na neoficiální prodejce známky, kteří vám mohou účtovat přirážku!
  2. Na čerpacích stanicích: Známky lze zakoupit na čerpacích stanicích blízko slovinských hranic, například v Rakousku nebo Itálii.
  3. Na hraničních přechodech: Pokud zapomenete známku zakoupit předem, můžete tak učinit na slovinské hranici.

Kontroly a pokuty

Slovinská policie a celní správa provádějí pravidelné kontroly dodržování povinnosti dálniční známky. Elektronický systém umí automaticky rozpoznat vozidla bez platné známky. Pokuty za jízdu bez dálniční známky se pohybují od 300 do 800 eur, což může cestu nepříjemně prodražit.

Doporučujeme mít doklad o zaplacení vždy u sebe, přestože systém je elektronický. V případě technických potíží nebo nesprávně zadané SPZ byste se mohli dostat do nepříjemností.

Praktické tipy pro české turisty

  1. Plánujte trasu předem: Pokud Slovinskem pouze projíždíte, zvažte alternativní trasy, které se vyhýbají placeným úsekům.
  2. Pozor na tunely a mosty: Některé úseky, jako například tunel Karavanky na hranici s Rakouskem, vyžadují samostatné mýtné.
  3. Aktualizujte registrační značku: Pokud měníte vozidlo nebo registrační značku, informujte o tom provozovatele dálničních známek.

Cestovní pojištění jako důležitý doplněk

Při cestě do Slovinska je důležité nejen vyřešit otázku dálniční známky, ale také si sjednat kvalitní cestovní pojištění. Nepředvídatelné situace, jako nehody, nemoci nebo ztráta zavazadel, mohou vaši cestu zkomplikovat. Naše pojišťovna vám nabízí širokou škálu pojistných balíčků, které pokryjí veškerá rizika a zajistí vám klidnou dovolenou.

Aby byla vaše cesta opravdu bez starostí, využijte pojištění asistenčních služeb AutoCare od Generali Česká. Toto pojištění kryje náklady spojené s poruchou vozidla, nehodou či asistencí při ztrátě klíčů nebo defektu pneumatiky. S AutoCare získáte přístup k nepřetržité asistenční službě, která vám pomůže v jakékoli nesnázi, ať už jste na dálnici, horské silnici, nebo v odlehlém městě.

Mohlo by vás zajímat:

---

* Obsah článků je pouze informativní a neměl by být považován za profesionální poradenství v oblasti pojištění. Pokud potřebujete odbornou radu, obraťte se na některého ze zkušených poradců v rámci sítě Generali České Distribuce vyhledat poradce.


Střet se zvěří a nová pravidla

Střet se zvěří vám může způsobit škodu za desítky tisíc korun. Od dubna 2025 ale platí změna. Pokud nezavoláte policii z místa nehody, nemusíte od pojišťovny dostat ani korunu.

4 minuty čtení
Obrázek ke článku Střet se zvěří a nová pravidla

Střet se zvěří není v Česku ničím výjimečným. Tisíce řidičů ročně se srazí se srnou, zajícem nebo divočákem. Průměrná škoda se pohybuje kolem 35 000 Kč a v krajních případech přesahuje i 100 tisíc. Bez pojištění střetu se zvěří to může znamenat citelný zásah do rodinného rozpočtu.

Od jara 2025 je ale třeba věnovat pozornost i tomu, jak v takové situaci postupujete. Policie totiž mění přístup a chybná reakce může znamenat, že pojistné plnění nezískáte.

Nový režim

Pokud dojde ke střetu se zvěří, policie už automaticky nevyjíždí na místo nehody. To ale neznamená, že si to můžete vyřídit „po svém“. Od dubna 2025 platí jasná instrukce: musíte zavolat na linku 158 přímo z místa střetu. Operátor buď vyšle hlídku, nebo vám dá pokyny, jak dál postupovat. A hlavně jen tehdy můžete získat elektronické potvrzení o nahlášení události. Bez něj nebude možné doložit pojistnou událost, a tím pádem ani získat plnění z pojistky.

Tahle změna má jasný cíl: omezit zneužívání pojištění a zajistit férové prošetření. Pro vás to znamená jednoduché pravidlo – zastavte, zavolejte a jednejte hned. Nečekejte, až dojedete domů, a už vůbec nevynechávejte dokumentaci.

Jak se připravit

Je taky dobré si ujasnit, co přesně se tím „střetem“ rozumí. Pojištění se vztahuje na přímý náraz se zvířetem na pozemní komunikaci. Pokud vám kuna překouše kabely v motorovém prostoru nebo ve stodole zaparkované auto napadne ježek, bude se na řešení vztahovat jiný typ pojištění, třeba „Poškození vozidla zvířetem“. Nepleťme si tedy poškození vozidla zvířetem a střet.

Nejčastější jsou nehody se zvěří večer a nad ránem. Po změně času se do toho navíc plete i ranní a odpolední špička. Ideální koktejl pro nehodu. Zvíře nevidíte, ono nečeká, a srážka je hotová. V těchto chvílích oceníte, když víte, že se můžete opřít o solidní pojistku. Generali Česká pojišťovna navíc dlouhodobě investuje i do prevence. Například podporuje instalaci pachových ohradníků u rizikových úseků, které zvěř od silnic odpuzují.

Pojištění střetu se zvěří

Pojištění střetu se zvěří od Generali České nabízíme pro Českou republiku jako doplňkové pojištění, které si nelze sjednat samostatně, ale jako doplněk k povinnému ručení nebo havarijnímu pojištění. Platí i na standardní výbavu, ale ve smlouvě si můžete upravit, zda se má vztahovat i na doplňkovou a ostatní výbavu. Horní hranice pojistného plnění je určená buď pojistnou částkou, nebo limitem pojistného plnění.

V případě střetu musíte být vy sami tím, kdo se střetne se zvířetem. Pokud budeme účastník dopravní nehody se zvířetem, které odhodí jiné vozidlo, pak pojištění se na vás nevztahuje. 

Kromě samotné škody na vozidle máte v ceně i právní poradenství a zastoupení, kdyby náhodou došlo na soudní dořešení škod. A samozřejmě i asistenci. Třeba když potřebujete odtah, nebo se nemáte, jak dostat dál. To všechno v rámci jedné smlouvy.

Vědět, co dělat, je stejně důležité jako mít pojištění. Zavolat policii z místa nehody není detail, ale podmínka. Bez toho potvrzení nezískáte, a tím ani pojistné plnění. Nová pravidla mění hru, ale s Generali Českou hrajete s jistotou.

Mohlo by vás zajímat:

---

* Obsah článků je pouze informativní a neměl by být považován za profesionální poradenství v oblasti pojištění. Pokud potřebujete odbornou radu, obraťte se na některého ze zkušených poradců v rámci sítě Generali České Distribuce vyhledat poradce.


Záznam o dopravní nehodě: Novinka v aplikaci Moje Generali

Řešení i menší autonehody může být pro řidiče stresující a náročné. Generali Česká pojišťovna proto přichází s novou funkcí v mobilní aplikaci Moje Generali – Průvodce při autonehodě, který nahrazuje papírový euroformulář a pomůže vám udělat záznam o dopravní nehodě rychle a jednoduše.

5 minut čtení
Obrázek ke článku Záznam o dopravní nehodě: Novinka v aplikaci Moje Generali

Novou službu v podobě průvodce najdete v aplikaci v záložce Škody. „I drobná nehoda může být hodně stresující a ne všichni v dané chvíli máme po ruce propisku a papírový euroformulář. Pro tyto chvíle je tu Průvodce při nehodě v Moje Generali, kterého můžete mít po ruce přímo v mobilu,” vysvětluje produktová manažerka Alena Medková.

Jak funguje nový Průvodce při autonehodě?

Nová funkce aplikace vás provede celým procesem krok za krokem. Stačí aplikaci otevřít, přejít do záložky Škody a vybrat možnost Průvodce při autonehodě. Průvodce vás jasně a srozumitelně navede, co dělat od chvíle, kdy dojde k nehodě, až po její vyřešení. Díky tomu se nemusíte obávat, že na něco zapomenete nebo uděláte chybu.

 

Zaznam o dopravni nehode

 

Průvodce obsahuje tyto hlavní kroky:

  • Zabezpečení místa nehody.
  • Posouzení situace (malá či větší nehoda)*.
  • Zaznamenání průběhu nehody: Popis situace, místo nehody, mé vozidlo, cizí vozidlo a podpisy účastníků. Výstupem pak je podepsaný záznam o dopravní nehodě, který můžete použít při hlášení škody.

* Malá nehoda – nevyžaduje přivolání policie.

Větší nehoda – vyžaduje přivolání záchranných složek a policie. Za větší nehodu se považují nehody, kdy přesáhne škoda 100 000 Kč (pozor, od 1. 7. 2025 má tento limit 100 000 Kč vzrůst na 200 000 Kč), dojde k nějakému zranění, hmotné škodě na majetku třetí osoby, dojde k poškození pozemní komunikace nebo jejího příslušenství nebo účastníci dopravní nehody nedokážou sami zabezpečit obnovení silničního provozu.

Původní papírový PDF formulář k záznamu o dopravní nehodě sice můžete stále použít, ale s aplikací Moje Generali ušetříte čas a záznam založíte digitálně za pár minut. Aplikace navíc nabízí interaktivní prostředí, které vás intuitivně provede celým procesem a umožňuje také snadné doplnění údajů a automatickou kontrolu chyb.

Krok za krokem s Průvodcem

Jak náš Průvodce při autonehodě funguje? Projděme si jednotlivé kroky:

Zabezpečení místa nehody

Průvodce vás upozorní na důležité bezpečnostní kroky – zapnutí výstražných světel, nasazení reflexní vesty a umístění výstražného trojúhelníku ve vzdálenosti minimálně 50 metrů od nehody. Důraz je kladen na vaši osobní bezpečnost a ochranu ostatních účastníků silničního provozu.

Posouzení situace

Průvodce vás provede rozlišením situace. U malých nehod bez zranění a bez větších škod stačí vyplnit záznam o dopravní nehodě přímo v aplikaci. Pokud však dojde k nehodě, která vyžaduje přivolání záchranných složek, průvodce vás navede k jejich přivolání.

Vyplnění záznamu o dopravní nehodě

Jednou z největších výhod nové funkce je možnost vyplnit záznam přímo v aplikaci. Stačí zadat údaje o účastnících nehody a jejich vozidlech a popsat průběh a místo události. Informace o klientovi, který průvodce vyplňuje, se automaticky dotáhnou. Aplikace vás intuitivně vede a zároveň umožňuje nahrát potřebnou fotodokumentaci přímo z vašeho mobilního telefonu. Nakonec je nezbytné od obou řidičů záznam podepsat. Podpis obou účastníků nehody je zajištěný prostřednictvím procesu, který je jim poslaný na e-mail.

Praktický režim nanečisto

Aplikace nabízí také unikátní režim takzvaně nanečisto, který vám umožní nacvičit si celý proces bez rizika chyby. Můžete zkoušet různé scénáře, upravovat údaje a připravit se na možné situace, které mohou na silnici nastat. Tato funkce je ideální pro nové řidiče nebo ty, kteří chtějí být na podobné situace lépe připraveni.
 
Moderní řešení pro každého řidiče
 
Pokud aplikaci Moje Generali ještě nemáte, doporučujeme si ji stáhnout a být tak připraveni na jakoukoliv situaci. Díky tomu, že si jednotlivé kroky můžete předem sami v Průvodci nanečisto takzvaně osahat a otestovat, budete se při krizové situaci moci soustředit na bezpečnost a rychlé vyřešení situace. Papírové formuláře tak budete moci nechat stranou a plně využít výhod moderní technologie a mít jistotu, že i v krizové situaci máte vše pod kontrolou.

Mohlo by vás zajímat:

---

* Obsah článků je pouze informativní a neměl by být považován za profesionální poradenství v oblasti pojištění. Pokud potřebujete odbornou radu, obraťte se na některého ze zkušených poradců v rámci sítě Generali České Distribuce vyhledat poradce.


Co to je spoluúčast v pojištění

Spoluúčast je částka, kterou člověk zaplatí z vlastní kapsy, když dojde k pojistné události. Pokud je spoluúčast vyšší, platí se za pojištění méně, ale při škodě je potřeba sáhnout hlouběji do peněženky. Naopak nižší spoluúčast znamená dražší pojištění, ale menší výdaj, když se něco stane.

5 minut čtení
Obrázek ke článku Co to je spoluúčast v pojištění

Částka nebo procento, které se pojištěný zavazuje uhradit z pojistné události, se nazývá spoluúčast. Zbytek nákladů pokrývá pojišťovna. „Tento mechanismus slouží ke sdílení rizika mezi klientem a pojišťovnou a přímo ovlivňuje cenu pojistného – čím vyšší spoluúčast si zvolíte, tím nižší pojistné budete platit,“ vysvětlila produktová manažerka Jana Flajšarová.

Například pokud dojde ke škodě na vozidle v hodnotě 100 000 Kč a klient má spoluúčast 10 procent, zaplatí sám za sebe 10 000 Kč a zbytek pokryje pojišťovna.

Typy spoluúčasti

Spoluúčast v pojištění se liší podle typu pojistného produktu a umožňuje přizpůsobení konkrétním potřebám. U havarijního pojištění vozidel si klient může vybrat mezi procentuální a fixní spoluúčastí. Procentuální spoluúčast se u Generali Česká pohybuje od 1 % (minimálně 1 000 Kč) do 30 % (minimálně 30 000 Kč). To znamená, že klient zaplatí určité procento škody, ale ne méně než stanovenou částku.

Pojištění odpovědnosti zaměstnance při výkonu povolání poskytuje tři konkrétní varianty spoluúčasti: 10 % minimálně 1 000 Kč, 20 % minimálně 2 000 Kč a 30 % minimálně 3 000 Kč. Vyšší spoluúčast v tomto případě výrazně snižuje cenu pojistného, například rozdíl mezi 10% a 30% spoluúčastí může znamenat úsporu až několika tisíc korun ročně.

„Naopak pojištění občanské odpovědnosti se zpravidla sjednává bez spoluúčasti, avšak v některých specifických situacích, například u vyšší míry rizika, může být sjednána individuálně,“ objasnila Jana Flajšarová.

Cestovní pojištění zahrnuje možnost pojištění storna cesty, které se sjednává pro případ vzniku finanční ztráty v důsledku zrušení cesty. Finanční ztrátou jsou stornopoplatky za nevyužité služby, které klient musel uhradit z důvodu zrušení cesty. Jsou to například poplatky cestovní kanceláři, cestovní agentuře, ubytovacím zařízení, letecké společnosti.

Pojištění storna cesty lze sjednat s 20% spoluúčastí nebo s 0% spoluúčasti. Výše spoluúčasti se může lišit podle toho, jakou výši spoluúčast si klient vybere. Spoluúčast je částka, kterou si pojišťovna odečte z pojistného plnění, touto částkou se podílí klient.

Spoluucast

U Generali České pojišťovny je spoluúčast při majetkovém pojištění standardní součástí pojistné smlouvy a představuje částku, kterou se klient podílí na krytí škod při pojistné události. Výše spoluúčasti je vždy uvedena ve smlouvě a může být stanovena buď jako pevná částka (například 1 000 Kč, 5 000 Kč nebo 10 000 Kč), nebo procentuálně s minimální hranicí.

„Klient si však může sjednat i pojištění s nulovou spoluúčastí. Spoluúčast se odečítá z celkové výše pojistného plnění, což znamená, že pokud škoda nepřesáhne sjednanou částku spoluúčasti, náklady nese klient sám,“ upřesnila produktová manažerka Jana Flajšarová.

Výhody a nevýhody spoluúčasti

Spoluúčast u pojištění Generali České pojišťovny umožňuje přizpůsobit pojištění individuálním potřebám. Vyšší spoluúčast zpravidla vede k nižšímu pojistnému, což představuje úsporu pro klienty, kteří se chtějí chránit před většími riziky, ale zároveň hledají cenově dostupné řešení.

Díky flexibilitě nastavení lze zvolit spoluúčast jako pevnou částku, procentuální podíl, nebo jejich kombinaci, což dává klientům možnost najít ideální rovnováhu mezi výší pojistného a potenciálními náklady při škodní události. Tento přístup motivuje také ke zodpovědnějšímu chování, protože klienti si uvědomují svůj podíl na nákladech v případě škody.

Nevýhodou spoluúčasti je finanční zátěž, kterou klient musí nést při pojistné události. Pokud dojde k menší škodě, která nepřesáhne sjednanou částku spoluúčasti, náklady jdou plně na vrub klienta. U vyšší spoluúčasti navíc existuje riziko, že při větší škodě bude finanční dopad na klienta citelnější.

Spoluucast

Jak zvolit správnou spoluúčast?

Při výběru spoluúčasti je třeba zohlednit několik faktorů. „Správně nastavená spoluúčast by měla odpovídat finanční situaci klienta a hodnotě pojištěného majetku, aby poskytovala vyváženou ochranu bez nepřiměřených nákladů,“ řekla Jana Flajšarová. Pro častější škody na menších hodnotách se vyplatí nižší spoluúčast, zatímco u dražšího majetku a většího rizika mohou klienti zvážit vyšší spoluúčast.

Například majitel automobilu v hodnotě 500 000 Kč, který má havarijní pojištění se spoluúčastí 10 % (minimálně 10 000 Kč), ušetří na pojistném, ale při větší škodě bude muset počítat s většími vlastními náklady.

Mýty o spoluúčasti

Častým mýtem je, že spoluúčast znamená, že pojišťovna nemusí nic platit. Pokud například klient s havarijním pojištěním a spoluúčastí 5 000 Kč si způsobí škodu na vozidle za 20 000 Kč, pojišťovna uhradí 15 000 Kč. Naopak u drobných škod, které nepřesáhnou hranici spoluúčasti, pojišťovna nehradí nic. Tento mechanismus motivuje k odpovědnému chování a zároveň zajišťuje finanční jistotu při větších škodách.

Klíčem je správně zvolená výše spoluúčasti, která zohledňuje osobní potřeby, finanční situaci a rizika. Pokud si nejste jistí, konzultujte výběr s odborníky nebo využijte flexibilní možnosti nastavení pojištění u Generali České pojišťovny.

Mohlo by vás zajímat:

---

* Obsah článků je pouze informativní a neměl by být považován za profesionální poradenství v oblasti pojištění. Pokud potřebujete odbornou radu, obraťte se na některého ze zkušených poradců v rámci sítě Generali České Distribuce vyhledat poradce.


Generali Česká pojišťovna: Rychlá pomoc při povodních 2024

Povodně a záplavy, které v září 2024 postihly zejména Moravskoslezský a Olomoucký kraj, způsobily tisíce škod. Generali Česká pojišťovna byla od prvních dnů v terénu a zajišťovala pomoc svým klientům.

4 minuty čtení
Obrázek ke článku Generali Česká pojišťovna: Rychlá pomoc při povodních 2024

Povodně, které v září 2024 zasáhly velkou část České republiky, byly jednou z největších přírodních katastrof posledních let. Intenzivní deště od začátku září zasáhly zejména severovýchod a východ země. Od 13. září přišel největší nápor, který vyústil ve stovky evakuací a rozsáhlé škody na majetku.

V rámci těchto událostí čelili největšímu počtu škod obyvatelé Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Nejvíce byly postiženy oblasti kolem řek Opava a Olše. Velké záplavy se podepsaly i na mnoha dalších místech, včetně Jesenicka a Ostravska, kde byla evakuována celá města a obce.

Generali Česká pojišťovna na tuto mimořádnou situaci zareagovala okamžitě. Od 17. září byly v postižených oblastech, jako jsou Jeseník, Litovel, Hanušovice a Mikulovice, zřízeny mobilní informační stany, kde naši pracovníci pomáhali lidem při hlášení škod a poskytovali cenné rady.

Tisíce pojistných událostí

Patřím k povodněmi postiženým občanům a jsem moc ráda, že mám pojištění právě u Generali České. Velmi dobrá práce, rychlé jednání a ochota pracovníků. Úžasná je i komunikace přes internet. Vše šlo hladce,“ sdělila jedna z klientek, která si pochvalovala propracovaný systém jednání s klienty.

První desítky pojistných událostí byly zaregistrovány už v prvních dnech po zářijových záplavách. Nahlášeno máme aktuálně přes 37 tisíc pojistných událostí za téměř 6 miliard korun. V retailovém pojištění máme 95 % pojistných událostí s klienty už vyřešených. Nejvíc škod bylo přitom v Moravskoslezském kraji (17362 událostí za 3,5 miliard Kč) a v Olomouckém kraji (5159 událostí za 1,1 miliard Kč) Celkové škody za zářijové povodně se pak vyšplhaly v listopadu podle zprávy ČTK minimálně na 60 miliard korun.

V krizových situacích, jako jsou povodně, je pro naše klienty zásadní rychlá pomoc a osobní přístup. „Oceňuji slušné a vstřícné jednání i při telefonních oznámeních a rychlou finanční pomoc. Také snahu najít řešení, aby se pojistné události neopakovaly. Pracovníci nám vždy sdělí, jaký bude další postup, takže nezůstáváme ve vzduchoprázdnu,“ napsal ve zpětné vazbě další z klientů.

Klíčem je rychlost

Rychlost vyplacení pojistného plnění byla v tomto období klíčová. Řada škod byla řešena už při první registraci po telefonu, pojišťovna vycházela z fotografií klientů a mobilní techniky na místa vysílala zejména u rozsahem větších a složitějších škod.„Vše bylo rychle a srozumitelně vyřešeno, pojistné mi bylo vyplaceno během pár dní a bez zbytečného papírování,“ popsala další klientka, která byla jednou z prvních, kdo u nás nahlásil škodu.

Výrazně přitom při rychlosti řešení škod pomohla také digitalizace. Přes 70 % klientů hlásilo pojistnou událost přes online formulář na webu Generali České pojišťovny, kde lidé mohli rovnou přikládat i fotografie vzniklých poškození. To celé řešení škody významně urychlovalo. Navíc mobilní technici v terénu i likvidátoři pracovali řadu týdnů i o víkendech.

Povodně však nezpůsobily jen majetkové škody. Generali Česká pojišťovna řeší i škody podnikatelů, firem a municipalit, které dosahují bezmála 3 miliard korun. Mimo jiné velká voda zasáhla také zemědělce a poškodila více než 500 vozidel.

Jedním z dlouholetých klientů, který měl vše pojištěno u Generali České pojišťovny, je i klient, který nám napsal: „Perfektní rychlá a konstruktivní domluva, blesková částečná platba za škody. Máme dlouholeté zkušenosti s Generali Českou a vše, co můžeme pojistit, máme tady. Vždy jsme byli spokojeni s jednáním všech pracovníků vaší pojišťovny a bleskovým vyřízením našich případných škod,“ poděkoval.

Podpora v krizových chvílích

Povodně a záplavy však nejsou pouze přírodní katastrofou, kterou lze vyčíslit v penězích. Zanechávají za sebou strach, nejistotu a často i obavy z budoucnosti. Pro mnoho poškozených klientů je proto rychlost a přístup pojišťovny naprosto zásadní. „Naprosto profesionální přístup a okamžitá pomoc. Pracovnice, která vyřizovala moji událost, byla neuvěřitelně vstřícná, laskavá a nápomocná. Jsem ráda, že jsem si vybrala tuto pojišťovnu,“ sdílela svou zkušenost jedna z klientek.

Zkušenosti našich klientů nám ukazují, jak důležité je v takto krizových chvílích poskytovat nejen finanční náhrady, ale i psychickou podporu. Generali Česká pojišťovna se proto snaží být vždy co nejblíže potřebám lidí, ať už formou rychlé komunikace, nebo přítomností přímo v terénu. Velká voda zanechala stopy na mnoha místech, ale díky rychlé a profesionální reakci našich pracovníků se klienti mohli opět postavit na nohy.

Mohlo by vás zajímat:

„U řešení škod je nejhorší, když je dům za sedm milionů pojištěný na milion.“ | Podcast

Indexujte své pojištění majetku, aby vám pojistka dostatečně kryla záda i v současnosti

Auto při záplavách: Kam ho umístit a jak řešit škody

5 tipů: Jak jednoduše nahlásit pojistnou událost

Co dělat, když dům stojí v záplavovém území

9 rad, jak postupovat při opravě zatopeného domu

---

* Obsah článků je pouze informativní a neměl by být považován za profesionální poradenství v oblasti pojištění. Pokud potřebujete odbornou radu, obraťte se na některého ze zkušených poradců v rámci sítě Generali České Distribuce vyhledat poradce

Mohlo by vás zajímat:

---

* Obsah článků je pouze informativní a neměl by být považován za profesionální poradenství v oblasti pojištění. Pokud potřebujete odbornou radu, obraťte se na některého ze zkušených poradců v rámci sítě Generali České Distribuce vyhledat poradce.


Na co si dát pozor při půjčení auta v zahraničí

Při cestování do zahraničí může být půjčení auta ideálním způsobem, jak prozkoumat nové destinace, a přitom zůstat flexibilní. S půjčením vozidla ale přichází i nutnost řešit jeho pojištění. Poradíme vám, na co si dát pozor, pokud si půjčujete auto v zahraničí.

3 minuty čtení
Obrázek ke článku Na co si dát pozor při půjčení auta v zahraničí

Štěstí přeje připraveným. Před odjezdem do zahraničí je dobré důkladně prozkoumat místní poměry. Jaké typy pojištění jsou v dané zemi povinné a jaké další krytí je doporučené. Neméně důležité je se seznámit s podmínkami provozu, např. jaké jsou maximální rychlosti a další odlišnosti oproti ČR.

Půjčovny i pojištění skrze kreditní kartu

Půjčovny vozidel obvykle nabízí vlastní pojištění s různým krytím. Přečtěte si podmínky pečlivě, abyste pochopili, co přesně nabízené smlouvy pokrývají, a co ne. Zkontrolujte také výši spoluúčasti a limitů krytí. Výše spoluúčasti představuje, do jaké míry se budete (spolu)podílet na vzniklé škodě. Pokud nechcete řešit spoluúčast a rozsah krytí, sáhněte po balíčku pojištění označeném “Allrisk” nebo podobně. Takové pojištění často obsahuje maximální možné krytí a většinou se nabízí bez spoluúčasti. Zároveň můžete předejít i starostem půjčovny o vozidlo, která tak s vámi nebude řešit každý škrábanec na vozidle. A nemusí po vás vyžadovat depozit nebo uvedení kreditní karty kvůli případnému poškození vozidla.

„V rámci našeho cestovního pojištění totiž pokrýváme spoluúčast při škodách na půjčených vozidlech, abyste si mohli plně užívat dovolenou bez zbytečných obav,” připomíná produktový manažer Generali České pojišťovny Martin Klouček.

I s pečlivě zvoleným pojištěním mohou nastat situace, kdy bude potřeba rychle jednat. Zjistěte si proto předem, jak postupovat v případě nehody nebo škody na vozidle. Vždy je dobré mít při sobě vždy kontaktní údaje na půjčovnu a pojišťovnu.

„Před odjezdem z půjčovny si auto důkladně prohlédněte. Zástupce půjčovny vám při převzetí vozidla poskytne dokumentaci, ve které jsou uvedena veškerá stávající poškození vozidla. Je však důležité, abyste si auto prohlédli vy sami, ideálně ho nafoťte nebo ze všech úhlů nebo natočte. Pokud objevíte poškození, která nejsou dokumentována, požadujte, aby půjčovna poškození do dokumentů doplnila,” dodává produktový manažer Generali České pojišťovny Martin Klouček.

půjčení auta v zahraničí

Když si půjčujete auto, musíte počítat s finanční zálohou v podobě depozitu. Tato částka slouží jako záruka pro půjčovnu a je od vás vyžadována jako zástava. Po vrácení vozidla v nezměněném stavu vám bude depozit vrácen. V případě, že dojde k poškození vozidla, bude půjčovna náklady na opravu odečítat právě z vašeho depozitu.

Půjčovny tuto částku nejčastěji strhávají z vaší kreditní karty. Většinou proto neakceptují karty debetní. Před vrácením auta zpět do půjčovny, ho také doporučujeme znovu nafotit nebo nejlépe natočit. Vyhnete se tak neoprávněnému strhnutí depozitu z vaší kreditky ze strany autopůjčovny.

Mohlo by Vás zajímat

Noční můra řidičů: Odtah auta ze zahraničí

Zabavte děti při dlouhých cestách autem

---

* Obsah článků je pouze informativní a neměl by být považován za profesionální poradenství v oblasti pojištění. Pokud potřebujete odbornou radu, obraťte se na některého ze zkušených poradců v rámci sítě Generali České Distribuce vyhledat poradce

Mohlo by vás zajímat:

---

* Obsah článků je pouze informativní a neměl by být považován za profesionální poradenství v oblasti pojištění. Pokud potřebujete odbornou radu, obraťte se na některého ze zkušených poradců v rámci sítě Generali České Distribuce vyhledat poradce.


Změny v povinném ručení od 1. října

Od 1. října 2024 vstoupí v platnost několik významných změn v oblasti povinného ručení, které by měl každý motorista znát. Tyto změny usnadní některé administrativní povinnosti, zároveň však zpřísní pravidla, která se týkají plateb a platnosti pojištění. Co přesně se tedy mění a jak byste se na to měli připravit?

4 minuty čtení
Obrázek ke článku Změny v povinném ručení od 1. října

Konec zelené karty – ale pozor na povinnost platit!

Nový zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla neboli povinné ručení je účinný od letošního dubna. V zákonu bylo ovšem několik částí odloženo o šest měsíců. Proto se některé novinky objevují až se začátkem října.

„Jednou z nejvýraznějších novinek je zrušení povinnosti nosit u sebe zelenou kartu jako důkaz, že máte sjednané povinné ručení. Zelená karta jako taková zůstává, pouze je možné ji mít digitálně. Pro naše klienty je nejlepší stáhnout si novou aplikaci Moje Generali, kde si klient může po přihlášení na několik kliků zobrazit zelenou kartu v digitální podobě,” sdělil produktový manažer Martin Klouček.

Zelená karta byla dlouhá léta povinným dokumentem, který musel každý řidič předložit při silniční kontrole. Od října však už nebude nutné tento papírový doklad vozit s sebou, protože policie bude mít přístup k databázi centrálního registru pojištění, kde zjistí, zda je vozidlo pojištěné.

To znamená méně starostí pro řidiče, kteří už nemusí hlídat, zda mají zelenou kartu u sebe a zda je karta stále platná. Modernizace systémů přináší zjednodušení, ale zároveň klade větší důraz na odpovědnost motoristů. Zrušení zelené karty rozhodně neznamená zrušení povinnosti mít platné pojištění! Vaše vozidlo musí být stále pojištěno, a to nejen kvůli případným sankcím, ale především kvůli ochraně vás i ostatních účastníků silničního provozu.

Pokud budete cestovat do zahraničí, online režim zelené karty jako v České republice zatím neplatí. Proto se doporučuje mít ji u sebe i v listinné podobě. Nicméně od ledna příštího roku by na území Evropské unie mělo být možné se prokázat i jen její elektronickou verzí.

Striktnější pravidla pro platby povinného ručení

Další důležitou změnou, která vstoupí v platnost, je zpřísnění pravidel ohledně plateb povinného ručení. Dříve platila určitá ochranná lhůta, během které mohlo být pojištění obnoveno po jeho vypršení bez okamžitých sankcí. Tato možnost je nyní minulostí. Od října musí být platba za povinné ručení provedena včas, jinak vám hrozí okamžité finanční postihy.

Pokud tedy pojištění neprodloužíte včas, můžete očekávat nepříjemné následky.
S tím souvisí také riziko nepokrytí škod při nehodě. Pokud budete mít propadlé pojištění a dojde k dopravní nehodě, škody způsobené nepojištěným vozidlem budete muset hradit z vlastních zdrojů.

Sjednání nové smlouvy

Pojišťovny mají nově povinnost informovat v reálném čase o vzniku pojištění. To znamená, že se k tomu musí přizpůsobit i proces sjednávání. Povinné ručení tak lze sjednat podpisem nebo zaplacením. Podpis lze provést i v elektronické podobě prostřednictvím různých autorizačních aplikací, SMS kódů či biometrickým podpisem. Pojištění vznikne až zaplacením, a to přes různé platební brány nebo bankovním převodem. V případě bankovního převodu je ovšem nutné počítat s minimálním odkladem termínu sjednání o 11 dnů od zaplacení. Chcete-li, aby pojištění platilo téměř okamžitě, využijte možnost platební brány.

Jak se na změny připravit?

Pro mnoho řidičů mohou tyto změny znamenat zjednodušení, ale i větší tlak na důsledné dodržování pravidel. Doporučujeme všem motoristům pravidelně kontrolovat platnost svého povinného ručení a hlídat si termíny plateb. V dnešní digitální době je to snadné – mnoho pojišťoven nabízí online sledování stavu pojištění, pravidelná upozornění na blížící se konec platnosti a další digitální služby, které vám pomohou vyhnout se problémům. U Generali České najdete všechno pohodlně v mobilní aplikaci Moje Generali.

Jaké další změny přináší rok 2024?

Změny v povinném ručení jsou součástí širších úprav a novinek, které v roce 2024 přinášejí modernizaci a zlepšení bezpečnosti na silnicích. Už dříve jsme na našem blogu psali o dalších legislativních změnách, jako jsou nová pravidla pro chování na silnicích, úpravy rychlostních limitů nebo povinné vybavení vozidel. Cílem těchto změn je zlepšit bezpečnost na našich silnicích a zefektivnit systém.

Mohlo by vás zajímat

Změny v autopojištění a elektromobilita v roce 2024

Povinné ručení: Novinky roku 2024

Novinky na silnicích pro rok 2024: Co je nového a na co si dát pozor

Mohlo by vás zajímat:

---

* Obsah článků je pouze informativní a neměl by být považován za profesionální poradenství v oblasti pojištění. Pokud potřebujete odbornou radu, obraťte se na některého ze zkušených poradců v rámci sítě Generali České Distribuce vyhledat poradce.


Na co se vztahuje pojištění domácnosti

Hledáte způsob, jak zabezpečit svůj domov před nepředvídatelnými situacemi, jako jsou krádeže, nehody, přírodní katastrofy nebo vandalismus? Pojištění domácnosti vám poskytne klid a jistotu, že váš majetek bude chráněn.

5 minut čtení
Obrázek ke článku Na co se vztahuje pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti se vztahuje na veškerý movitý majetek, který máte doma. Patří sem nábytek, elektronika, oblečení, šperky, spotřebiče a další osobní věci. Kromě těchto běžných věcí kryje pojištění domácnosti například i škody na skleněných plochách, jakými jsou okna, dveře nebo zrcadla.

Tento typ pojištění chrání váš majetek například v případě následujících událostí:

  • Přírodní živly: Pojištění kryje škody způsobené požárem, povodněmi, vichřicí, zemětřesením nebo například kouřem.
  • Krádež a vandalismus: Pokud dojde k vloupání do vaší domácnosti, pojištění pokryje náklady na náhradu odcizeného či poškozeného majetku.
  • Poškození vodou: Prasklé potrubí nebo jiné náhlé vodovodní havárie jsou častou příčinou škod v domácnostech, které pojištění rovněž pokrývá.
  • Nahodilé rozbití skla a sanitárního zařízení
  • Přepětí a zkrat: Zde jsou hrazeny škody v důsledku přepětí nebo zkratu na elektrospotřebičích.
  • Odpovědnost za škodu: Toto pojištění vás chrání i v případě, že způsobíte škodu třetí straně, například sousedovi při vytopení bytu.

Různé balíčky pojištění domácnosti

Pojišťovny obvykle nabízejí flexibilní řešení, která umožňují klientům přizpůsobit pojištění svým individuálním potřebám. Pojištění domácnosti lze u Generali České pojišťovny sjednat ve třech různých balíčcích.

  1. Start – Tento tarif poskytuje základní krytí proti hlavním rizikům, kam patří základní přírodní živly, jako jsou například požár, výbuch, vichřice, krupobití, zemětřesení. Je vhodný pro ty, kteří hledají základní ochranu majetku.
  2. Standard – Tento balíček rozšiřuje rizika balíčku Start o pojištění proti odcizení krádeží vloupáním a loupežným přepadením, pojištění proti škodám způsobeným povodní nebo záplavou, pojištění přepětí a podpětí, rozbití skel a sanitárního zařízení a havárie rozvodů.
  3. Exclusive – Tento balíček opět rozšiřuje rizika balíčku Standard o škody v důsledku atmosférických srážek, ztráty vody, poškození věcí v chladicím zařízení a škody na věcech v zavazadlovém prostoru auta na území Evropy.

„Ke každému balíčku lze také sjednat pojištění občanské odpovědnosti a odpovědnosti z držby nemovitosti. Pokud klient požaduje individuální řešení svých pojistných potřeb, je možné pojištění namodelovat i v jiném rozsahu, než nabízejí balíčky,” vysvětlila produktová manažerka Kateřina Burclová.

pojisteni domacnosti

Připojištění a další služby

V nabídce je také řada připojištění, která mohou doplnit základní pojištění domácnosti. Můžete rozšířit své krytí například o:

  • Připojištění sportovního vybavení Aktiv: Pojištěno je jakékoliv sportovní vybavení pro amatérský sport včetně oděvů, obuvi, batohů a bagů včetně jejich pojezdů, chytrých hodinek, fitness náramků, cyklonavigace, cyklocomputerů, GPS lokátorů a kardio pásů. Za sportovní vybavení se považují také elektrokola, elektrokoloběžky a další obdobná zařízení. Pojištění se vztahuje na územní rozsah Evropa.
  • Připojištění přenosné elektroniky: Například notebooků, tabletů, čteček, telefonů, herních konzolí a podobně pro případ jejich poškození či zničení nahodilou událostí. Pojištění se vztahuje na škody, ke kterým dojde jak v místě pojištění, tak i na jiném místě na území Evropy.
  • Pojištění cenností: Šperky, umělecká díla nebo jiné hodnotné předměty lze připojistit na vyšší částku, aby jejich krytí odpovídalo jejich skutečné hodnotě.
  • Připojištění zahradní techniky: Pro případ odcizení, poškození a zničení. Pojištění se vztahuje na zahradní techniku s výkonem maximálně 20 kW. Pojištění je sjednáno s rozsahem all risk.

Další zajímavou nabídkou je asistenční služba, která je k dispozici 24/7. V případě pojistné události, například při vytopení domácnosti, vám pojišťovna může pomoci zajistit odborníky na opravy a rychlou nápravu škod.

Výhody pojištění domácnosti

„Jednou z hlavních výhod pojištění domácnosti je flexibilita a možnost volby z několika úrovní krytí. To umožňuje každému klientovi vybrat si takový pojistný produkt, který odpovídá jeho specifickým potřebám a finančním možnostem,” doplnila Kateřina Burclová.

Další výhodou je rychlá likvidace pojistných událostí, což potvrzují i zkušenosti klientů. Pojišťovny často nabízejí online hlášení škod a rychlou zpětnou vazbu, díky které je proces náhrady škody plynulý a efektivní.

Jak sjednat pojištění domácnosti?

Sjednání pojištění domácnosti je dnes velmi jednoduché a rychlé. Klienti mohou pojištění sjednat online, kde je možné během několika minut získat nabídku pojištění šitou na míru jejich potřebám. Na webových stránkách pojišťovny je také možné najít detailní informace o jednotlivých produktech a podmínkách pojištění.

Pokud preferujete osobní přístup, navštivte kteroukoliv z našich poboček, kde se můžete setkat s odborníkem, který vám pomůže vybrat to nejvhodnější pojištění.

Mohlo by vás zajímat:

---

* Obsah článků je pouze informativní a neměl by být považován za profesionální poradenství v oblasti pojištění. Pokud potřebujete odbornou radu, obraťte se na některého ze zkušených poradců v rámci sítě Generali České Distribuce vyhledat poradce.


Zelená karta a vše, co jste potřebovali vědět

Už nemusíte hledat zelenou kartu po šuplících – teď ji máte na dosah ruky v klientské zóně Moje Generali, a to v nové bílé verzi. I když v Česku už není povinné ji mít fyzicky u sebe, na cestách za hranice se bez ní neobejdete. Ztratili jste ji? Žádný problém! Náš šikovný voicebot Leo vám ji pošle na e-mail do 30 minut. Klidně i uprostřed noci.

4 minuty čtení
Obrázek ke článku Zelená karta a vše, co jste potřebovali vědět

Co je zelená karta?

Jedná se o mezinárodní osvědčení o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorového vozidla. Slouží jako potvrzení, že máte sjednané pojištění i v okamžiku, kdy někoho nabouráte a způsobíte škody na cizím vozidle.

Tento dokument potvrzuje, že vozidlo má platné povinné ručení a je platný ve státech, které jsou na kartě přímo uvedeny. Jinak řečeno, je to dokument, který vám umožňuje provoz vozidla na silnicích a zároveň vám umožňuje vstup na území cizího státu bez nutnosti uhradit finanční částky jinak požadované tamními orgány za tzv. hraniční pojištění,” vysvětlil produktový manažer Ondřej Hrdina.

Platnost zelené karty je časově omezená, většinou platí po dobu jednoho roku ode dne sjednání pojištění. Na dokumentu musí být uvedeny tyto údaje:

  • Název: Mezinárodní automobilová pojišťovací karta
  • Údaje o vozidle (registrační značka, model)
  • Datum platnosti zelené karty
  • Územní platnost
  • Detaily o asistenční službě

Výjimky z povinného ručení stále platí pro elektrokola a elektrické koloběžky, které nepřekročí rychlost 14 km/h, nebo jedou více jak 14 km/h, ale nepřekročí hmotnost 25 kg. Pro tato lehká vozidla není pojištění odpovědnosti vyžadováno.

Musím mít zelenou kartu u sebe?

Dříve byla povinnost mít zelenou kartu fyzicky u sebe, což většinu řidičů vedlo k tomu, že si ji ukládali trvale v přihrádce nebo za stínítkem. Od roku 2021 pak stačilo ji mít v elektronické podobě. Policisté si ji tak mohli prohlédnout, když jste ji měli stáhnutou v mobilu nebo otevřeli z emailu.

Od 1. října 2024 se povinnost mít kartu u sebe zrušila pro řidiče na území České republiky. Platnost povinného ručení totiž nyní mohou policisté ověřovat online přes databázi České kanceláře pojistitelů. Tím odpadá nutnost předkládat zelenou kartu při silniční kontrole.

Nicméně tato změna neznamená, že povinnost mít pojištění odpovědnosti zaniká. Řidiči stále musí mít své pojištění v pořádku, a pokud by platnost pojištění vypršela, mohou čelit sankcím nejen od policie, ale i od České kanceláře pojistitelů, která eviduje vozidla bez povinného ručení.

Kde najdu zelenou kartu

Zelenou kartu zpravidla obdržíte ihned po sjednání povinného ručení e-mailem. U Generali České ji pak také snadno najdete v naší nové mobilní aplikaci Moje Generali,” popsal Ondřej Hrdina.

Se zelenou kartou vám do 30 minut pomůže také náš voicebot Leo, a to klidně i o půlnoci. Leo si vás ověří pomocí čísla smlouvy, jména a data narození a pak vám zelenou kartu odešle na email. Potřebujete zaslat svou zelenou kartu a máte pojištění u Generali České? Tak napište Leovi.

Bílá, nebo zelená karta?

Historicky byla zelená, aby její barva měla usnadnit rozpoznání pojištěných vozidel na mezinárodní úrovni. Mělo to také svůj praktický důvod, a to kvůli padělání. Od roku 2020 však došlo ke změně, kdy se začala používat bílá barva.

Důvodem této úpravy byla praktičnost – bílá verze umožňuje tisk karty na běžných domácích tiskárnách, což usnadňuje její dostupnost pro řidiče. Ačkoli je nyní karta technicky bílá, stále si drží svůj historický název „zelená“, což zajišťuje kontinuitu a snadné porozumění napříč zeměmi.

I když je na území ČR od 1. října 2024 fyzické nošení karty zrušeno, při cestách do zahraničí je stále důležité mít ji s sebou, aby se předešlo případným komplikacím,” upozornil produktový manažer Ondřej Hrdina. Digitální formy se postupně prosazují, ale ne všechny státy jsou na tento systém plně připraveny, což znamená, že zelená karta (i v bílé verzi) zůstává klíčovým dokumentem pro mezinárodní cesty.

Chcete mít zelenou kartu a další důležité dokumenty dostupné v kapse na jedno kliknutí? Zaregistrujte se do klientské zóny a stáhněte si naši mobilní aplikaci Moje Generali.

Mohlo by vás zajímat:

---

* Obsah článků je pouze informativní a neměl by být považován za profesionální poradenství v oblasti pojištění. Pokud potřebujete odbornou radu, obraťte se na některého ze zkušených poradců v rámci sítě Generali České Distribuce vyhledat poradce.


Pojištění koček: Ochrana pro vašeho chlupatého mazlíčka

Každý, kdo sdílí domov s kočkou, dobře ví, jakou radost a pohodu přinášejí tito elegantní a nezávislí společníci. Co ale dělat, když se váš chlupatý přítel ocitne v nouzi? Nečekané zdravotní problémy nebo úrazy mohou způsobit nejen stres, ale také značné finanční výdaje.

4 minuty čtení
Obrázek ke článku Pojištění koček: Ochrana pro vašeho chlupatého mazlíčka

Ve složitých chvílích může pojištění koček hrát klíčovou roli, a proto se stává mezi zodpovědnými chovateli stále populárnějším. V tomto článku vám přiblížíme, jak pojištění koček funguje, jaké jsou jeho výhody a proč byste o něm měli vážně uvažovat.

Pojištění léčení úrazu nebo nemoci – co pojištění nabízí?

Pojištění léčení úrazu nebo nemoci je dostupné ve dvou variantách – v základním a nadstandardním rozsahu. Základní rozsah se vztahuje na akutní zdravotní problémy a úrazy. „To znamená, že pojišťovna pokryje náklady vynaložené na nezbytně nutné veterinární léčení v případě úrazu nebo nemoci,“ popisuje produktová manažerka Jana Křepčíková.

Pojištění se sjednává se spoluúčastí ve výši 10 %, min. 500 Kč. Klíčovým faktorem je, aby bylo léčení řádně doloženo veterinární zprávou.

Nadstandardní rozsah pak nabízí širší spektrum zdravotních problémů. Vztahuje se na vyjmenovaná pojistná nebezpečí, jako je například akutní onemocnění dutiny ústní, kožní onemocnění nebo hospitalizace. Je možné využít také krytí v případě rehabilitace či alternativní léčby, která může pomoci při rekonvalescenci po náročných operacích nebo úrazech,“ objasňuje Jana Křepčíková.

Pojištění pro případ smrti zvířete a asistenční služby

Jednou z důležitých složek pojištění je i pojištění pro případ smrti zvířete. Toto pojištění se sjednává pro případ úhynu nebo utracení zvířete. Pokud kočka zemře v důsledku úrazu, akutního onemocnění nebo otravy, pojišťovna poskytne finanční kompenzaci. „Po dovršení věku deseti let kočky se pojistná ochrana u Generali České vztahuje pouze na úraz nebo akutní otravu,“ vysvětluje Jana Křepčíková.

Kromě toho Generali Česká jako jediná pojišťovna na trhu nabízí také asistenční služby, které mohou být velmi užitečné v různých situacích. Například pokud dojde k nečekané události a potřebujete rychle transportovat kočku k veterináři, pojišťovna vám může pomoci zajistit tuto přepravu. Dále je možnost využít pomoc při hledání ztraceného zvířete. Využít můžete rovněž zajištění hlídání mazlíčka nebo zvířecí hotel. A to v případě, že se o zvíře z důvodu nemoci nebo jiné neočekávané situace nemůžete postarat.

Na co se pojištění koček nevztahuje?

Stejně jako u všech druhů pojištění, i u pojištění koček existují výjimky, na které by měl každý majitel při uzavírání smlouvy pamatovat. Pojištění se obvykle nevztahuje na léčbu již existujících chronických onemocnění. Pokud vaše kočka už trpí některým chronickým problémem, například cukrovkou nebo ledvinovým selháním, pojištění se na tato onemocnění vztahovat nebude.

Dalšími výlukami bývají komplikace spojené s graviditou a porodem, pokud není sjednán nadstandardní rozsah. Dále se pojištění nevztahuje na vrozená vývojová onemocnění, která se mohou objevit později v životě kočky.

Jaké jsou podmínky sjednání?

Pojištění koček má několik základních podmínek. Kočka musí být starší než 50 dní a mladší než 8 let, což je typický věkový limit pro uzavření pojištění. Další podmínkou je, že kočka musí být označena mikročipem nebo tetováním, což umožňuje, v případě potřeby její snadnou identifikaci. Zároveň musí být v době uzavření pojištění ve zdravotně způsobilém stavu a mít platná očkování.

Proč byste měli zvážit pojištění pro svou kočku?

Veterinární náklady mohou být často překvapivě vysoké, zejména pokud se jedná o složité operace nebo léčení. Neočekávané úrazy, jako je například zlomená noha, mohou majitele kočky stát několik tisíc korun. Pojištění vám v těchto případech poskytne finanční jistotu, že budete schopni své kočce zajistit odpovídající péči bez obav o vlastní finanční situaci. Kromě toho může pojišťovna nabídnout praktické služby, jako je asistenční pomoc, která vám může ulehčit život v krizových momentech.

Pojištění kočičího mazlíčka je rozumným krokem pro všechny majitele, kteří chtějí být připraveni na nečekané situace. Ať už jde o úraz, nemoc nebo nutnost hospitalizace, pojištění vám poskytne klid a jistotu, že se o vašeho chlupatého přítele postaráte v jakékoliv situaci. Při výběru pojištění zohledněte své specifické potřeby a zaměřte se na rozsah krytí, který bude nejlépe odpovídat vašim potřebám. Pojištění vám poskytne nejen finanční pomoc, ale i podporu ve chvílích, kdy to nejvíce potřebujete.

Sjednejte si naše oblíbené pojištění Mazlíček a chraňte se před nečekanými výdaji při péči o vaši kočku nebo kocoura 

Mohlo by vás zajímat:

---

* Obsah článků je pouze informativní a neměl by být považován za profesionální poradenství v oblasti pojištění. Pokud potřebujete odbornou radu, obraťte se na některého ze zkušených poradců v rámci sítě Generali České Distribuce vyhledat poradce.


Cestovní pojištění na lyže: Užijte si hory bez starostí

Připravujete se na zimní dovolenou na lyžích nebo snowboardu? Nezapomeňte na správně nastavené pojištění na lyže. Sjednejte si cestovní pojištění, které obsahuje i pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě.

6 minut čtení
Obrázek ke článku Cestovní pojištění na lyže: Užijte si hory bez starostí

Lyžování a snowboarding, ačkoliv jsou populární zimní aktivity, nesou s sebou riziko nehod, zejména zranění spodní části těla, především kolen. Podle Národní rady pro bezpečnost (National Safety Council) bylo v roce 2022 připsáno lyžování a snowboarding více než 66 000 zranění.

Podívejte se, jak vás má pojištění správně jistit při zimních aktivitách. Zima je obdobím, kdy mnozí z nás vybírají aktivní dovolenou na horách. Správné vybavení, používání helmy a dodržování bezpečnostních pokynů, může významně snížit tato rizika. Ať už jste zkušení lyžaři, nebo začínáte, důležitou součástí příprav by mělo být cestovní pojištění na lyže.

Při sjednání cestovního pojištění je potřeba přemýšlet o tom, zda budete jezdit na vyznačených a pro veřejnost otevřených sjezdovkách, pak vám pro lyžování a sjezd na snowboardu stačí cestovní pojištění uzavřené pro turistickou cestu,” vysvětluje produktová manažerka Jana Musilová.

V případě, že jste zdatný lyžař a budete lyžovat mimo upravené a otevřené sjezdovky anebo budete snowboardista, který je návštěvníkem ve snowparku, kde budete nejen lyžovat, ale provádět skoky a jiné akrobacie, musíte myslet na to, že je potřeba mít sjednaný správný typ cesty, tedy rizikovou cestu.

Rizikovou cestu je třeba připojistit i v případě dalších zimních sportů, například na skialpinismus, akrobatické lyžování, skeleton, skoky na lyžích nebo závodní skiboby. Tyto aktivity vyžadují rozšířené krytí kvůli vyššímu riziku zranění a nehod,” doplňuje Jana Musilová.

Jestli chcete mít krytá záda i při neúmyslných škodách, které na sjezdovce způsobíte někomu jinému, zvažte sjednání pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě. Pokud se chystáte na hory do Itálie, nezapomeňte, že do této destinace je pojištění odpovědnosti povinné.

Pojištění na lyže

Na svazích, kde se mísí lyžaři různých úrovní zručnosti a s rychlostmi dosahující rychlosti 16 až 32 km/h u rekreačních lyžařů, není nehoda na svahu výjimkou. Aby takový incident nezanechal výrazný otisk i na vaší peněžence, je důležité myslet na pojištění.

Úrazy na sjezdovce sahají od menších zranění, jako jsou oděrky a vyvrknuté kotníky, až po vážnější úrazy, jako jsou zlomeniny, a dokonce i trvalé poškození páteře. Mnoho z těchto úrazů je výsledkem srážek mezi lyžaři nebo s objekty. Úrazy často vyžadují nejen ošetření na místě, ale i transport do nemocnice, což může vaše výdaje za léčbu v zahraničí výrazně zvýšit.

Jak se tedy připravit na nečekané situace a zajistit si potřebné krytí na horách? Řešením je právě správně nastavené cestovní pojištění na lyže doplněné ideálně o pojištění odpovědnosti, které vás chrání před finančními nároky v případě, že způsobíte úraz nebo škodu na majetku třetí osoby.

Veřejné zdravotní pojištění není dostatečné

Štěstí přeje připraveným. Kartička zdravotního pojištění ale rozhodně neplatí za dostatečnou výbavu na hory, zejména pokud jedete lyžovat do zahraničí. Cestujete-li do zahraničních lyžařských středisek, můžete se setkat s vysokými náklady na zdravotní péči. Zdravotní pojištění EU vám sice zajistí základní péči, ale nehradí vše. Například repatriaci, doplatky za léky nebo návštěvu lékaře musíte hradit sami. Běžné jsou v zahraniční i spoluúčasti na úhradě za ošetření. V blízkosti zimních středisek pak bývají nejblíže zejména soukromé zdravotní kliniky. Ty většinou žádají úhradu za ošetření přímo na místě.

Cestovní pojištění se ale postará o víc než vaše léčebné výlohy. Zajistí za vás veškerou komunikaci s horskou službou a lékařským zařízením v zahraničí, vyřídí za vás vše potřebné, pomůže s tlumočením, postará se o lékařský převoz do nemocnice v zahraničí, zařídí váš případný návrat zpět do ČR a mnoho dalšího. Zkrátka a dobře, nemusíte na to být sami. Když se vám v zahraničí něco stane, k dispozici je vám naše asistence.

Doma jste při úrazu chráněni ze zákona povinným veřejným zdravotním pojištěním, ze kterého se hradí potřebná lékařská péče. V zahraničí tyto výdaje pokryje cestovní pojištění na lyže.

Co by mělo zahrnovat cestovní pojištění na lyže?

Léčebné výlohy: zahrnuje ošetření, hospitalizaci, léky, zásah horské služby.
Úrazové pojištění: zahrnuje denní odškodné za vyjmenované úrazy, trvalé následky úrazu nebo smrt úrazem.
Asistenční služby: zajištění ambulantního ošetření, hospitalizace, repatriace a přivolání opatrovníka.
Pojištění odpovědnosti: pro škody způsobené třetím osobám nebo majetku.
Pojištění osobních věcí a sportovní výbavy: pro škody na osobních věcech a sportovním vybavení.
Pojištění zrušení zájezdu: pokrytí storno poplatků u plánovaných zájezdů. S Generali dostanete 100 % nákladů zpět.

Na co si dát pozor při sjednání cestovního pojištění na lyže

Při sjednávání si všímejte výluk. Například lyžování pod vlivem alkoholu nebo mimo vyznačené trasy je často ve výlukách. Toto chování je považováno za zvýšené riziko a většina pojišťoven tuto situaci nekryje.

Důležité je také zvážit specifika destinace, kam se chystáte lyžovat. Například pokud cestujete do Itálie, kde je pojištění odpovědnosti povinné. „To znamená, že pokud způsobíte újmu na zdraví jiné osobě nebo poškodíte či zničíte majetek jiné osobě, musíte být schopni pokrýt vzniklé náklady,” uvádí produktová manažerka Jana Musilová.

Pokud jde o prokázání, že máte platné pojištění odpovědnosti, je dobré mít u sebe potvrzení o pojištění, obvykle ve formě pojistné smlouvy nebo certifikátu. Tento dokument by měl obsahovat důležité informace jako jsou údaje o pojistné smlouvě, rozsah krytí a kontaktní údaje pojišťovny. V některých případech, zejména při cestách do zahraničí, může být užitečné mít tento dokument v anglické verzi.

Vždy je vhodné před cestou ověřit všechny podmínky a požadavky, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením v případě nehody nebo zdravotního problému.

Tipy pro bezpečnější lyžování

  • Před odjezdem na hory si ověřte, zda je vaše pojištění dostatečné a zda pokrývá všechny aktivity, kterým se chystáte věnovat.
  • Při lyžování v zahraničí vždy myslete na to, že se podmínky a pravidla mohou lišit od těch domácích. Například v Itálii je pojištění odpovědnosti povinné.
  • Vždy se vyhněte konzumaci alkoholu před a během lyžování.

Nejlepší je zvolit takovou pojistku, která nabízí komplexní krytí pro váš konkrétní způsob trávení dovolené na lyžích. Různé pojišťovny nabízí různé balíčky, proto je důležité si pečlivě vybrat takový, který nejlépe odpovídá vašim potřebám.

Pokud s sebou na lyžařskou dovolenou berete svého domácího mazlíčka, měli byste zvážit zajištění péče i pro něj. Některé produkty pokrývají jakékoliv nečekané zdravotní výlohy nebo jiné situace související s vaším zvířecím společníkem.

Pokud se do lyžařské destinace vypravíte vlastním autem, mělo by vaše pojištění obsahovat asistenční služby, jako jsou pomoc při poruše vozidla, odtahová služba nebo náhradní doprava. Tato služba je neocenitelná, zejména v náročných zimních podmínkách v Alpách.

Vyberte si pojištění, které kromě základního krytí, jako jsou léčebné výlohy, nabízí i další důležité prvky, jako je pojištění zrušení zájezdu, odpovědnosti za škody způsobené třetím osobám a ochrana osobních věcí a sportovní výbavy. Vždy si pečlivě přečtěte podmínky, abyste měli jistotu, že vaše pojištění pokrývá všechny aspekty vaší dovolené.

Jste připraveni na bezstarostnou lyžařskou dovolenou? Nezapomeňte svou zábavu na svazích zabezpečit správným pojištěním. Využijte náš online sjednavač kde si snadno vyberete pojištění, které nejlépe odpovídá vašim potřebám. Stačí pár kliknutí a můžete vyrazit na své oblíbené zasněžené svahy s jistotou, že jste v případě potřeby dobře pojištěni.

Chystáte se na hory? Sjednejte si naše oblíbené cestovní pojištění. Chystáte-li se na hory do Itálie, nezapomeňte si vybrat balíček Standard nebo Exclusive, které zahrnují i pojištění odpovědnosti 

 

Mohlo by vás zajímat:

Jak správně nastavit cestovní pojištění online

Pojištění odpovědnosti: Klíčová ochrana v běžném životě

Plné sjezdovky - Jaké rizika přináší?

Osmitisícovky probouzejí divoké snění | Podcast

---

* Obsah článků je pouze informativní a neměl by být považován za profesionální poradenství v oblasti pojištění. Pokud potřebujete odbornou radu, obraťte se na některého ze zkušených poradců v rámci sítě Generali České Distribuce vyhledat poradce

Mohlo by vás zajímat:

---

* Obsah článků je pouze informativní a neměl by být považován za profesionální poradenství v oblasti pojištění. Pokud potřebujete odbornou radu, obraťte se na některého ze zkušených poradců v rámci sítě Generali České Distribuce vyhledat poradce.


Jízda na letních pneumatikách v zimě

To, že jsou letní pneumatiky na sněhu či ledu nebezpečné, ví každé malé dítě. Ale i když k žádné nehodě nedojde, přeci jen je tu další strašák v podobě pokuty, někdy až soudu. Nemluvě o trhlinách v pojistném plnění. Proto, pokud pneumatiky každého půl roku měnit nechcete, vyplatí se mít alespoň ty celoroční.

4 minuty čtení
Obrázek ke článku Jízda na letních pneumatikách v zimě

Zákon nepřikazuje automaticky používání zimních pneumatik. Zákonná povinnost je spíše závislá na aktuálních povětrnostních podmínkách. Přesto se důrazně doporučuje nebrat rizika na lehkou váhu a vybavit auto zimními pneumatikami. A spoléhat se i na pojištění vozidel.

Letní pneumatiky v zimním období

Legislativní pravidla týkající se zimních pneumatik říkají, že od 1. listopadu do 31. března musí být vozidla vybavena zimními pneumatikami v případě, že na cestě je souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo když se tyto podmínky mohou vzhledem k počasí očekávat. Tato pravidla platí pro vozidla s maximální přípustnou hmotností do 3,5 tuny na všech kolech a pro vozidla nad 3,5 tuny na kolech hnacích náprav.

V praxi může být výklad legislativy nejednoznačný, ale obecně je bezpečnější mít na autě zimní pneumatiky. Toto nařízení platí od začátku listopadu do konce března, takže od 1. dubna je možné jet na zimních pneumatikách i ve sněhové vánici.

Podle zákona musí mít zimní pneumatiky minimální hloubku dezénu 4 mm, pro vozidla nad 3,5 tuny pak 6 mm.

Co na to policie?

Pokud se setkáte s policií, ať už při silniční kontrole nebo nehodě, může být problémem prokázat, zda na vozovce byla souvislá vrstva sněhu nebo led. Každá neshoda může vést ke správnímu řízení nebo dokonce k soudnímu sporu.

Pokud v období mezi 1. listopadem a 31. březnem nedodržíte pravidla a souhlasíte s přestupkem, můžete dostat pokutu až 1500 Kč. Pokud jde případ k soudu, může pokuta dosáhnout až 5000 Kč. Při nehodě nezáleží na tom, jestli jste viník, nebo poškozený. Pokud nesplňujete zákon, můžete být pokutováni.

Jak je to s pojistným plněním?

V rámci pojistného krytí při dopravní nehodě je klíčový postoj pojišťovny, který může být ovlivněn mnoha faktory, včetně typu použitých pneumatik. Záleží i na rozsahu pojištění vozidel.

Při použití letních pneumatik v zimě navíc při nehodách často dochází k daleko větším škodám. „A nejde jen o škody materiální. Týká se to i úrazů a obětí na životech,” přiblížil Tomáš Volejník specialista likvidace a řešení škod z Generali České pojišťovny.

Pokud dojde k dopravní nehodě a vyšetřování ukáže, že použití letních pneumatik mělo na nehodu vliv, může to mít zásadní dopad na pojistné plnění.

Viník nehody s letními pneumatikami: Pokud je řidič, který způsobil nehodu, vybaven letními pneumatikami v období, kdy jsou vyžadovány zimní, může se stát, že pojišťovna po něm bude požadovat náhradu škod, i když měl platné povinné ručení. Toto se může týkat jak škod na vozidlech, tak i dalších nákladů spojených s nehodou, jako jsou léčebné výdaje nebo kompenzace za ztrátu příjmu.

Dopad na havarijní pojištění: Podobně může použití letních pneumatik v zimě vést k problémům i v případě, že má řidič sjednané havarijní pojištění. Pojišťovna může rozhodnout o krácení výše pojistného plnění, což znamená, že nebudou plně pokryty náklady na opravu vozidla nebo jiné škody vzniklé při nehodě.

Postavení poškozeného s letními pneumatikami: Pokud mělo auto poškozeného při nehodě letní pneumatiky, obvykle postih nehrozí. Jiné je to v případě, že právě letní pneumatiky měly vliv na vznik nebo rozsah škody. V případě, že takový vliv bude prokázán, může být poškozený považován za částečně zodpovědného a může čelit krácení pojistného plnění nebo dokonce spoluvině.

Při vyšších rychlostech v době nárazu zpravidla dochází k větším škodám a stávají se vážnější úrazy. Hrozí tedy i vyšší postihy,” doplnil Tomáš Volejník. Stejný scénář pak podle něj riskujeme, pokud je vzorek pneumatik na našem autě sjetý pod stanovenou hranici. Proto je on sám jako specialista zastáncem alespoň celoročních pneumatik. Doporučuje proto celoroční M+S, což znamená Mud + Snow, tedy bláto + sníh, pneumatiky s dobrým vzorkem. Je to lepší volba než letní v zimě.

Pro bezpečnou jízdu v zimním období tak přezujte na zimní pneumatiky. Na silnicích pak můžete být v klidu s naším havarijním pojištěním, které vás jistí na cestách 

 

Mohlo by vás zajímat:

Asistenční služba zachraňuje řidiče v nesnázích

Změny v povinném ručení od 1. října

Krok za krokem: Co dělat po autonehodě?

---

* Obsah článků je pouze informativní a neměl by být považován za profesionální poradenství v oblasti pojištění. Pokud potřebujete odbornou radu, obraťte se na některého ze zkušených poradců v rámci sítě Generali České Distribuce vyhledat poradce


Asistenční služba zachraňuje řidiče v nesnázích

Téměř každý z nás se na cestách autem nebo na motorce potkal s nějakou nepříjemností. V těchto chvílích přichází na scénu asistenční služba pro automobily, která se stává vaším nenahraditelným pomocníkem. Zjistěte, jak vás naše asistence kryje na cestách.

5 minut čtení
Obrázek ke článku Asistenční služba zachraňuje řidiče v nesnázích

Věděli jste například, že vám asistenční služba může být nápomocná i při záměně paliva? Pojďme se podívat, jak asistenční služba pro motoristy funguje a proč je důležité ji při sjednání pojištění nepřehlédnout.

Co je asistenční služba?

Asistenční služba pro automobily vám může být skvělým pomocníkem v případě jakékoliv nepříjemnosti na cestách. Je však důležité mít na paměti, že se nejedná o povinnou součást pojištění.

V rámci asistencí je kromě úhrady určité služby například odtah vozidla nabízena také takzvaná organizace. Díky ní klient nemusí nic řešit, pouze zavolá a vše ostatní už vyřeší pojišťovna,“ vysvětlil produktový manažer Martin Klouček.

Pokud máte sjednané povinné ručení nebo havarijní pojištění, asistenční služba obvykle není zahrnuta v základu a je nutné si ji připojistit v rámci doplňkových pojištění.

Generali Česká pojišťovna nabízí různé balíčky asistenčních služeb, které mohou zahrnovat odtah vozidla, opravy na místě, poskytnutí náhradního vozidla a mnoho dalších služeb.

Jaké služby mohou být součástí asistenční služby?

  • Odtah vozidla: Nejznámější a často využívaná služba, která zahrnuje i bezlimitní odtahy v případě sjednání nejvyšší asistence.
  • Oprava na místě: Rychlá pomoc při menších technických problémech, jako je vybitá baterie, defekt pneumatiky, ztráta, zabouchnutí nebo zalomení klíčů.
  • Náhradní vozidlo: Možnost pokračovat v cestě nebo se vrátit do výchozího bodu díky náhradnímu vozidlu až na 10 dní.
  • Asistence při nehodě: Právní a administrativní podpora při řešení škod, telefonické tlumočení.

„Pokud vás potká defekt, je dobré mít na paměti, že asistenční služba kolo bezplatně vymění pouze v případě, že má klient své náhradní. Pokud nemá, bude jej muset uhradit, případně ho bezplatně odtáhneme do servisu, upřesnil produktový manažer Martin Klouček.

Proč je důležité mít kvalitní asistenční službu?

Nepříjemné situace na silnici mohou být velmi stresující a finančně náročné. Kvalitní asistenční služba vám rychle a efektivně poskytne pomoc, čímž minimalizuje stres i náklady. I při dobrém technickém stavu vozidla a vašich řidičských zkušenostech se můžete dostat do obtížné situace.

Proto je rozumné mít sjednanou alespoň základní úroveň asistenční služby, která vám v případě potřeby poskytne pomoc a usnadní řešení nepříjemností na silnici.

Pokud se však dostanete do situace, kdy je třeba váš vůz odtáhnout a nemáte připojištěnou asistenční službu, připravte si peněženky. Nejedná se totiž o levnou záležitost. Odtahová služba vám naúčtuje hned několik poplatků: cenu za kilometr, manipulační poplatek, práci s hydraulickou rukou nebo poplatek za výjezd v nočních hodinách nebo o víkendu. Za odtah v rámci České republiky tak můžete zaplatit minimálně 4000 Kč. V zahraničí se pak tyto částky pohybují kolem 15 000 Kč.

„Dále je třeba zmínit, že všechny asistence garantují odtah do nejbližšího smluvního servisu bez doplatku. I když by cena za odtah přesáhla limit asistence. Podmínkou však je, že klient nesmí čerpat jinou službu,“ doplnil produktový manažer Ondřej Hrdina.

Speciální služby pro elektromobily

Myslíme i na majitele elektromobilů. Ti mají nově k dispozici specifické služby, jako je odtah na nejbližší nabíjecí stanici nebo pomoc při poruše domácího wallboxu. S rostoucím počtem elektromobilů se tyto služby stávají zvláště důležitými.

Dalším klíčovým prvkem je přístup k elektromobilům při pojistných událostech. V případě poškození baterie se nezohledňuje její kapacitní stav v době nehody, což znamená, že pokud měla baterie například 70 % kapacity, bude uhrazena plná cena nové baterie.

U Generali České si vhodnou asistenci vybere každý

Generali Česká pojišťovna nabízí čtyři varianty asistenčních služeb pro vozidla: S, M, L a XL.

VariantaS poskytuje základní pomoc při nehodě a poruše, včetně nedostatku pohonných hmot nebo vybití baterie a proražení pneumatiky.

Varianta M přidává rozšířené pokrytí, zatímco Varianta L zahrnuje všechny služby varianty M s dalšími doplňky jako je například poskytnutí náhradního vozidla nebo přeložení nákladu a mnoho dalších.

Varianta asistence má také vliv na celkový finanční limit pro asistenční zásah. Situaci, kde by klient s asistencí S musel doplácet, může být pro klienta s asistencí L bez doplatku.

Nejkomplexnější varianta XL zahrnuje bezlimitní odtah vozidla v tuzemsku i zahraničí a je určena také pro soupravy vozidel. Všechny varianty podporují digitální asistenci, která umožňuje online objednání pomoci a sledování příjezdu zásahového vozu v reálném čase.

Asistenční služba je důležitým prvkem, který může výrazně zlepšit váš život na silnicích. Generali Česká pojišťovna nabízí širokou škálu asistenčních služeb a doplňkových pojištění, které se snaží vyhovět potřebám moderních motoristů.

Přivolání asistence a sledování asistenčního vozu zvládnete snadno také s naši mobilní aplikací Moje Generali. Stáhněte si aplikaci do svého mobilu a mějte svoje pojistky pod palcem.

Jak vás jistí vaše asistenční služby na silnicích? Sjednejte si naši asistenci XL a užívejte si jízdu bez starostí 

 

Mohlo by vás zajímat

Krok za krokem: Co dělat po autonehodě?

Noční můra řidičů: Odtah auta ze zahraničí

S těmito nezbytnostmi budete v autě připraveni na cokoli

---

* Obsah článků je pouze informativní a neměl by být považován za profesionální poradenství v oblasti pojištění. Pokud potřebujete odbornou radu, obraťte se na některého ze zkušených poradců v rámci sítě Generali České Distribuce vyhledat poradce


Pojištění bytu nájemcem a na co při tom nezapomenout

Pokud bydlíte v pronajatém bytě, pojištění domácnosti je zásadní nejen pro ochranu vašeho majetku, ale i pro pokrytí případných škod na majetku vlastníka a sousedů. I když byt nevlastníte, existuje několik oblastí, kde byste nad pojištěním měli přemýšlet.

6 minut čtení
Obrázek ke článku Pojištění bytu nájemcem a na co při tom nezapomenout

Proč si sjednat pojištění nájemního bytu?

I když byt nevlastníte, stále jste zodpovědní za svůj majetek a potenciální škody, které můžete způsobit ostatním. Většina pronajímatelů má vlastní pojištění nemovitosti, které kryje jejich majetek, ale to se nevztahuje na vaše osobní věci nebo odpovědnost za škody způsobené ostatním.

Pojištění domácnosti vám zajistí klidný spánek s vědomím, že jste chráněni před neočekávanými událostmi, ať už se jedná o krádež, nehodu nebo živelní katastrofu. 

„Kromě toho, pokud by došlo ke škodám, které způsobíte vy – například zapomenete puštěnou vodu a vytopíte nejen vaši domácnost, ale i sousedy – pomůže vám pojištění majetku s obnovou věcí u vás doma a pojištění odpovědnosti s vyrovnáním škod způsobených sousedům,” upřesnila produktová manažerka Kateřina Burclová.

Pojištění vybavení domácnosti

Do pronajatého bytu si přinášíte váš osobní majetek (například nábytek, spotřebiče, dekorace a další osobní věci). Tyto položky nejsou kryty pojištěním majitele bytu, takže je vhodné zajistit, aby byly chráněny v případě poškození, krádeže nebo jiných nečekaných událostí.

Pojištění vybavení domácnosti vám poskytne kompenzaci za zničení, poškození nebo ztrátu vašich věcí v případě, že dojde například k požáru, povodni, nebo krádeži. V rámci pojištění vybavení si lze také sjednat připojištění na věci zvláštní hodnoty, jako jsou šperky, cenné umělecké předměty nebo starožitnosti.

Odpovědnost za škody v běžném občanském životě

Další důležitou složkou pojištění je pojištění odpovědnosti za škody v běžném občanském životě. Toto pojištění vás chrání v případě, že neúmyslně způsobíte škodu na nemovitosti pronajímatele nebo sousedů. Typickým příkladem je vytopení bytu.

„Pokud dojde k vámi zaviněné havárii vody a vytopíte nejen pronajatý byt, ale i sousedy pod vámi, pojištění odpovědnosti pokryje náklady na opravu,” sdělila produktová manažerka Dita Havelcová.

Podobné situace mohou zahrnovat i škody způsobené vašimi dětmi nebo domácími mazlíčky. Nesmí se však jednat o škody estetického charakteru v pronajaté nemovitosti. Toto pojištění se tak může ukázat jako nezbytné, zejména pokud sdílíte byt s dalšími lidmi nebo máte domácí zvíře.

Živelné katastrofy

I když přírodní živly neovlivníte, můžete se proti jejich škodám pojistit. Pojištění pro případ živelních katastrof pokrývá rizika jako požáry, povodně, krupobití nebo sesuvy půdy. Pojištění proti živlům zajistí, že v případě zničení vašeho majetku následkem požáru, povodně nebo jiné přírodní katastrofy nebudete muset vynaložit vysoké náklady na jeho obnovu.

Krádež a vandalismus

Další důležitou součástí je pojištění proti krádeži a vandalismu. I když se cítíte v pronajatém bytě bezpečně, nikdy nelze vyloučit riziko vloupání. Pojištění kryje nejen odcizené věci, ale také případné škody způsobené zloději. To může zahrnovat poškozené zámky, rozbité dveře či okna.

Asistenční služby

K pojištění nájemníků se často vážou také asistenční služby, které vám mohou pomoci v nečekaných situacích. V rámci technické asistence se pojištění vztahuje například na odstranění technické havárie, otevření zablokovaných dveří, likvidaci škodlivého hmyzu nebo hlodavců, a dokonce i na hubení plísní. Pokud by vaše domácnost nebyla nebyla obyvatelný, může vám asistenční služba zprostředkovat náhradní ubytování, zabezpečit váš majetek nebo pomoci s opravou spotřebičů či zdrojů tepla. Součástí těchto služeb bývá také připomínání termínů revizí kotlů nebo zajištění odborných opravářských prací.

Pojištění může také zahrnovat právní asistenci, která poskytuje všeobecné právní informace, podporu při řešení problémových situací, zprostředkování právních služeb a úhradu nákladů souvisejících s uplatněním vašich práv. V rámci IT a kyber asistence získáte pomoc s instalací či užíváním softwaru, zabezpečením počítače a obnovou dat. Pomoci vám mohou i na dálku.

Sportovní pojištění Aktiv

Výhodou pojištění od Generali Česká je to, že si do celkového balíčku můžete přidat také pojištění Aktiv. To je skvělé řešení pro všechny, kdo se chtějí věnovat sportu bez obav o svou výbavu. Kryje veškeré sportovní vybavení pro rekreační sporty, jako jsou jízdní kola, lyžařské vybavení, golfové bagy, cyklonavigace či chytré hodinky. Platí to nejen doma či v nájemním bytě, ale i na cestách po celé ČR i v zahraničí. Navíc zahrnuje ochranu proti krádeži, vandalismu i poškození živelními událostmi.

Jednou z největších předností produktu Aktiv je možnost pojistit sportovní výbavu celé rodiny jednou smlouvou. Pojištění chrání vybavení i mimo sezónu, například pokud máte lyže uložené v garáži nebo kola v kočárkárně, a to proti krádeži i poškození. V případě potřeby pojištění pokryje škody vzniklé při sportu, během přepravy výbavy nebo při jejím používání.

Pro sjednání pojištění aktiv nám stačí zanechat kontakt a my se vám ozveme. Více na stránce pojištění aktiv.

Jako nájemník si nemusíte dělat starosti s pojištěním samotné nemovitosti, ale je důležité chránit svůj majetek a zajistit ochranu proti škodám, které můžete způsobit. Je to investice, která se vám může mnohokrát vyplatit, a zároveň vám poskytne klid v každodenním životě.

Sjednejte si pojištění domácnosti online 

 
 

Mohlo by vás zajímat

Průvodce pro rodiče: Když se vaše dítě zraní ve škole

Pojištění odpovědnosti: Klíčová ochrana v běžném životě

FAQ: Vše, co potřebujete vědět o pojištění vybavení domácnosti

---

* Obsah článků je pouze informativní a neměl by být považován za profesionální poradenství v oblasti pojištění. Pokud potřebujete odbornou radu, obraťte se na některého ze zkušených poradců v rámci sítě Generali České Distribuce vyhledat poradce


Havarijní pojištění motocyklu online a jak na to

Bezpečnost při jízdě na motocyklu je základ. Jak vás ale při jízdě jistí vaše pojištění motocyklu? Mysleli jste na všechno? Prozkoumejte pojištění motocyklu od Generali České, které vám kryje záda při jízdě na vašem jednostopém miláčkovi. Peníze vyplácíme do pěti dnů od doložení všech podkladů, v rámci asistenčních služeb máte odtah do nejbližšího smluvního nebo autorizovaného servisu zdarma v rámci vybraných balíčků a kryjeme vás při jízdě v ČR i Evropě.

6 minut čtení
Obrázek ke článku Havarijní pojištění motocyklu online a jak na to

Povinné ručení motocyklu je nezbytnost pro vaše cesty na motorce. U Generali České máte na výběr celkem z pěti limitů pro újmu na zdraví nebo usmrcení a pro škody na majetku.

Limity povinného ručení motocyklu od Generali České

Říkáte si, že limit 50 mil. musí být dostatečný za každých okolností? V případě menší nehody vám limit bude stačit, ale představte si například, že při jízdě na skútru do práce nedáte přednost autobusu MHD. Autobus, který je ve špičce plný lidí, bude muset prudce zabrzdit. Pokud v autobusu popadají desítky lidí, může se stát spousta úrazů a zranění. Z pohledu pojištění se může jednat o dlouhodobé (trvalé) zranění a zde jde odškodnění a následná péče do miliónů. Zvažte proto výběr většího limitu. Rozdíl ceny pojištění s vyššími limity je v řádech nižších stokorun, ale může vám ušetřit ztrátu miliónů.

Havarijní pojištění motocyklu

Povinné ručení kryje pouze škody, které způsobíte vy někomu jinému. Havarijní pojištění na motocykl pak kryje vaši motorku nebo skútr v případě škody, ať už byla způsobena vlastní vinou nebo vinou neznámé osoby. Havarijko si můžete poskládat na míru podle vašich potřeb včetně různých připojištění.

Jestli parkujete svůj nový skútr nebo motorku na ulici nebo chcete být krytí kdekoli na svých cestách, určitě oceníte balíček havarijního pojištění All Risk, který obsahuje připojištění vandalismus, odcizení, živelní událost a havárii. S balíčkem All Risk jste chráněni před vandaly, kteří mohou poškodit vaši motorku nebo skútr. V případě odcizení motorky nebo jejich částí vás chrání limit plnění až do výše hodnoty motorky. Před krupobitím, větrem a vichřicí, povodní a dalšími živly vás chrání připojištění živelní událost.

Kdy se vám vyplatí havarijní pojištění motocyklu nebo skútru

Jestli přemýšlíte o havarijního pojištění pro svou motorku nebo skútr, měli byste zvážit několik faktorů:

1. Cenu motorky nebo skútru
2. Cenu náhradních dílů a práce v servisu
3. Bezpečnost a lokalita parkování

U skútrů, jejichž pořizovací cena se pohybuje do 40 000 Kč a náhradní díly stojí v řádech stokorun, zvažte celkovou cenu havarijního pojištění a dobu, po kterou budete skútr provozovat.

Plná varianta havarijního pojištění All Risk na skútr do 40 000 Kč vás ročně přijde přibližně na 1 300 až 1 500 Kč a pokryje vám běžné situace jakými je vandalismus (ukradená baterie, poškrábání nebo poškození karoserie apod.) nebo nacouvání do skútru a následně popraskané plasty nebo směrová světla.

Jestli jste milovníkem luxusních a dražších skútrů Vespa, u kterých se například cena obyčejného předního blatníku pohybuje v řádech tisíců korun a servis je o něco nákladnější, havarijní pojištění na motocykl se vám s velkou pravděpodobností vyplatí. O to více, jestli parkujete svůj skútr na ulici ve městě.

U silných motorek, kde se jejich cena pohybuje ve statisících, se může havarijko vyšplhat až do desítek tisíc korun. Jestli jste vášnivý cestovatel na motorce a ujedete ročně stovky až tisíce kilometrů, s havarijním pojištění All Risk jste krytí po celé Evropě a nemusíte se bát velké finanční ztráty v případě vandalismu, odcizení, živelní události nebo havárie.

Cenu jednotlivých balíčků havarijního pojištění pro motorky jednoduše vidíte ve třetím kroku našeho online sjednavače. Stačí zadat registrační značku (dříve SPZ) nebo VIN v prvním kroku sjednání a do jedné minuty vidíte ceny přímo pro vaši motorku nebo skútr.

Jak si nastavit pojištění motocyklu online

Jak si nastavit pojištění motocyklu online? Prozkoumejte několik tipů, jak si pojištění motorky sjednat online.

1. Výběr produktu a zadání registrační značky nebo VIN

V první kroku si jednoduše zvolíte produkt (ručení, havarijní pojištění nebo oboje) a zadáte RZ nebo VIN vaší motorky nebo skútru (kalkulaci tím zkrátíte o několik minut).

2. Doplnění údajů pojistníka

Ve druhém kroku pak zkontrolujete údaje o vaší motorce a doplníte vybrané chybějící údaje pojistníka a kalkulace vašeho pojištění už je na světě.

3. Výběr balíčku pojištění a spoluúčasti

Vyberte si balíček pojištění, který nejvíce vyhovuje vašim potřebám. Po výběru balíčků pojištění si nezapomeňte nastavit výši spoluúčasti. Tu si můžete nastavit už od 1 000 Kč. Čím vyšší spoluúčast nastavíte, tím levnější vaše pojistka bude. Ale pozor například na nastavení spoluúčasti například u levnějších skútrů. Když se budou vaše opravy pravděpodobně pohybovat do částky 5 000 Kč, nenastavujte si výši právě 5 000 Kč. V rámci spoluúčasti byste totiž takové opravy platili z vlastní kapsy.

Jestli jezdíte často na motorce do zahraničí, oceníte možnost připojištění úhrady opravy v zahraničí, které naleznete na konci třetího kroku. Připojištění vás chrání před zvýšenými náklady na opravu na vašich cestách mimo ČR.

4. Výběr dalších připojištění

Při výběru připojištění dbejte na výběr vhodného balíčku asistence. Generali Česká nabízí pro motorkáře 4 hlavní druhy asistencí: S, M, L a XL. Na dlouhých roadtripech po Evropě jistě oceníte balíček asistence XL, který zahrnuje bezlimitní odtah v ČR, ale i zahraničí. Srovnání jednotlivých asistencí naleznete v dokumentu asistenční služby.

Dalším připojištěním, které by se vám mohlo hodit při vašich cestách na motorce je připojištění poškození a odcizení zavazadel. Zavazadla vám připojistíme s limitem plnění 10 000 až 100 000 Kč. Případná škoda pak nemá vliv na slevu za bezeškodní průběh. To znamená, že když vám někdo poškodí nebo odcizí zavazadla a my vám škodu proplatíme, nebude to mít vliv na zdržení vaší pojistky v dalším roce.

V posledním kroku pak stačí doplnit zbylé údaje k vozidlo a vaší osobě, zvolit si frekvenci placení a způsob platby a můžete vyrazit na vašem motocyklu s větrem o závod. Samozřejmě za dodržování všech předpisů. Nezapomeňte však na to, že vaše pojistka je platná až s uhrazením pojistného v dané lhůtě.

 

Chcete pro svého jednostopého mazlíčka tu nejlepší péči? Sjednejte si pojištění motocyklu online 

 

Mohlo by vás zajímat

Asistenční služba zachraňuje řidiče v nesnázích

Krok za krokem: Co dělat po autonehodě?

S Moje Generali je správa vašeho pojištění hračka

 

* Obsah článků je pouze informativní a neměl by být považován za profesionální poradenství v oblasti pojištění. Pokud potřebujete odbornou radu, obraťte se na některého ze zkušených poradců v rámci sítě Generali České Distribuce vyhledat poradce


Soutěž SME EnterPRIZE 2024 zná své výherce

V Generali České vnímáme udržitelnost jako jeden z hlavních pilířů podnikání. Proto každoročně pořádáme soutěž pro startupy, živnostníky a malé i střední společnosti, abychom podpořili a inspirovali udržitelné podnikání. Podívejte se na letošní výherce soutěže SME EnterPRIZE.

4 minuty čtení
Obrázek ke článku Soutěž SME EnterPRIZE 2024 zná své výherce

Cílem soutěže SME EnterPRIZE je ocenit firmy, které v rámci svého podnikání dodržují a prosazují zásady udržitelnosti, a jejichž podnikání má pozitivní dopad na oblast životního prostředí. Probíhající klimatická změna je nepopiratelným faktem, ze kterého pramení celá řada ekologických a společenských rizik. Jsou to právě pojišťovny, které pomáhají podnikatelům a firmám unést tyto rizika a následky. Zapojení Generali České pojišťovny tak představuje další relevantní formu pomoci na cestě k udržitelnému podnikání.

Vítězové ročníku 2024

Podívejte se na vyhlášení výsledků 4. ročníku soutěže SME EnterPRIZE. Do letošního ročníku se přihlásilo téměř devadesát firem a startupů z celé České republiky. Společnosti se snažily přesvědčit odbornou porotu soutěže svou udržitelnou obchodní strategií, inovacemi a udržitelným podnikáním.

„Podpora malých a středních podniků v jejich transformaci k udržitelnému fungování je klíčová pro zajištění lepší budoucnosti nás všech. U nás v Generali České pojišťovně podporujeme udržitelné podnikání také prostřednictvím soutěže SME EnterPRIZE. Každý rok jsem velmi mile překvapen, kolik výjimečných firem a startupů s unikátními projekty u nás v České republice funguje,“ komentuje soutěž Roman Juráš, generální ředitel Generali České pojišťovny.

Ze dvou předkol postoupila do finále desítka společností, z nichž porota vybrala následující vítěze:

1. místo: Green Future.cz, a.s.
2. místo: Refork SE
3. místo: Ameba Production, s.r.o.

První místo v soutěži SME EnterPRIZE

Podnik Green Future se zaměřuje na budování a provoz unikátní technologie termochemické recyklace plastů. Ta umožňuje zpracování a znovuvyužití recyklovatelných plastů za ekologicky a současně ekonomicky výhodného provozu. Plastový odpad přeměňuje na tzv. zelenou ropu, ze které opět vyrábí plasty. Výsledným produktem výroby jsou i energeticky využitelné plyny. Celá technologie funguje bez emisí, je nehlučná a nemá negativní dopady na okolí provozu.

Druhé místo v soutěži SME EnterPRIZE

Refork SE se zabývá patentovanou technologií MTI pro výrobu jednorázových příborů a nápojových brček ze 100 % biobased materiálu, bez chemické modifikace, neobsahující stopy fosilních zdrojů a bez mikro plastů. Jejich výrobky mají 100 % přírodní složení, jsou biodegradabilní a neobsahují mikro plasty. Materiál se v přirozených podmínkách rozpadne do 40 týdnů, což přispívá k ochraně životního prostředí a snižuje zátěž plastovým odpadem.

Třetí místo v soutěži SME EnterPRIZE

Společnost Ameba Production pořádá již mnoho let jeden z největších festivalů v České republice – Rock for People. Ten se u nás řadí mezi průkopníky v oblasti udržitelných festivalů. Aktivně snižuje uhlíkovou stopu, navyšuje podíl bio, bezmasé i rostlinné stravy, předchází vzniku odpadu, podporuje sdílenou a hromadnou dopravu, šetří vodou a pečuje o biodiverzitu. Kromě toho zavádí do praxe principy cirkulární ekonomiky a edukuje své návštěvníky a návštěvnice o udržitelnosti.

Startupy a cena studentů

V minulém roce se soutěž otevřela i startupům. Tato oblast vznikla pod záštitou agentury CzechInvest. Do soutěže se přihlásila desítka firem s různorodými udržitelnými projekty. Z nich odborná porota zvolila pětici nejlepších a následně vybrala vítěze této kategorie. První místo získala Biouhlírna, s.r.o.

Novinkou letošního ročníku byla tzv. cena studentů. Každý student a studentka vysoké školy v České republice měl možnost hlasovat pro svého favorita. Vítězem zvolili hned dva podniky – IONT tech a Nextdrop.

Zjistěte více a prozkoumejte web soutěže SME EnterPRIZE →

 

Mohlo by vás zajímat

Jak na pojištění storna zájezdu? Váš kompletní průvodce

Na co si dát pozor při půjčení auta v zahraničí

S Moje Generali je správa vašeho pojištění hračka